Şifa Kaynağı Narın Sağlığımız İçin Faydaları, Besin Değeri Kullanımı

0
Advertisement

Narın içinde hangi vitamin ve mineraller bulunur? Narın vücudumuz için faydaları, nar tüketmemiz için sebepler, kullanımı hakkında bilgi.

nar

Özellikle kış aylarında bol bol bulabileceğimiz ve tanecikli yapısıyla diğer meyvelerden daha ilginç bir görünüme sahip olan nar, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu çoğu vitamin ve mineral bakımından zengin ve sağlığımız için son derece yararlı bir meyve olma özelliklerini taşımaktadır. Ülkemizde nar üretimi, dünya çapındaki ilk 3 ülke arasına girebilecek kadar fazladır. Bu bol üretim sayesinde de tüketim açısından zorluk yaşanmadan bulabileceğiniz ve ücret olarak da diğer meyvelerden daha hesaplı olarak satın salabileceğimiz bir besin türü olan nar; hem içindeki tanecikleriyle hem çekirdekleriyle hem çıkartılan suyuyla hem de kabuğuyla, yani kısacası her şeyiyle insan metabolizması için çok faydalı bir üründür.

Orta boy narlardan birini ele alacak olursak, bu meyvenin yaklaşık olarak 230 kalorilik bir içeriğe sahip olduğunu söylemek mümkündür. Kalorisinin fazla olması içinde bulundurduğu şeker içeriğinden kaynaklanır çünkü narda çok miktarda (yaklaşık 39 gram kadar) şeker bulunmaktadır. Bunun dışında C vitamini, B2 vitamini, B1 vitamini, potasyum, demir ve besin lifi gibi pek çok içeriği barındıran nar, bu içerdiği yararlar sayesinde çoğu hastalığa da bire bir şifa olma niteliğindedir.

Şeker içeriği dışında 3,3 gram miktarında yağ içeriği ve 4,7 gram miktarında protein içeriği bulunan narda bu içerikler de taneciklerinin içerisindeki çekirdeklerinde barınmaktadır. Narda bulunan besin liflerinin en büyük özelliği, suda çözünmeyen içeriğe sahip olmaları sebebiyle bağırsak sisteminin daha düzgün çalışabilmesini sağlamaktadır. Bu besin lifleri narın içerisinde 11 gramlık bir miktara sahip olduğundan nar yenildiğinde kabızlık sorunu çeken bireylerin bu sorunlarının çok kısa sürede çözüldüğü görülmektedir. Bunun dışında şeker hastalığı olan bireylerin ve kolesterol hastalığı olan bireylerin bol bol tüketmeleri konusunda tavsiye edilen nar, aynı zamanda vücutta kanser hücrelerinin oluşumunu da ciddi miktarda önleyici içeriğe sahiptir.

nar

Advertisement

Narın sağlık için faydaları nelerdir?

Gribal hastalıkları engeller :

İçeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde vücutta grip yaratan virüslerin ve mikropların vücutta hastalık yaratamadan yok olmalarını sağlar. Ayrıca gribe bağlı mikrop ve bakterilerin dışında, vücutta enfeksiyon yaratacak diğer virüslerle de savaşıcı özelliği bulunan narın özellikle suyunun içilmesi bu tip problemlerle başa çıkmak için birebir bir yöntemdir. Bunun yanında içerdiği bol miktardaki C vitaminiyle de oluşabilecek hastalıklara doğal bir kalkan olabilmektedir.

İshali engeller :

Narın iç yapısında bulunan ve tanelerinin arasında da yer alan beyazımsı tabaka, vücuda girdiğinde mide organına son derece yararlı olabilmektedir. Midenin yapısını güçlendiren bu tabakanın yanında narın dış kabuğu da mideye ve bağırsaklara aynı şekilde yarar sağlamaktadır. Hatta nar kabuğu bir miktar kaynatıldıktan sonra soğuyunca içerisine biraz bal karıştırılarak içildiğinde ishal problemleri tamamen ortadan kalkabilmektedir.

Kalp ve damar hastalıklarını engeller :

Narın içeriğinde “antociyanin” ve “polifenol” isimli maddeler bulunmaktadır. Bu maddelerin kendisi birer antioksidan kaynağıdır ve vücut yapısında damarlarda oluşan daralmaların ve plaklanma artışının önüne geçebilmektedir. Doğal yapısıyla doğal bir antibiyotik olarak da kullanılabilen nar, besin öğesi olarak vücuttayken hem kalpteki hem de damarlardaki zararlı maddelerin temizlenerek mikropların öldürülmesine yardımcı olmaktadır.

Prostat kanserini engeller :

Narın vücuttaki çok önemli bir müdahalesi de prostat kanserine yöneliktir. Bugüne kadar yapılan araştırmalar neticesinde narla ve nar suyuyla beslenen erkek bireylerin, prostat kanserine yakalanma oranlarında bir düşüş gözlemlenmektedir. Ayrıca prostat kanserine yakalanan kişilerle yürütülmüş bilimsel çalışmalarda, hastalık esnasında yine nar ve nar ürünleri tüketen erkeklerin prostat kanseri yaratan hücrelerinin çoğalma hızının yavaşladığı görülmüştür.

Cildi gençleştirir :

Narın içeriğinde bulunan maddeler, narın faydalarının daha net anlaşılmasıyla birlikte son yıllarda sıklıkla güzellik ve kozmetik ürünlerinde kullanılmaktadır. Yazının başından beri bahsettiğimiz antioksidan özelliğiyle cildi gençleştirip canlandırmak adına bu ürünlerde narın kullanılması üreticilere ve tüketicilere katkı sağlamaktadır. Özellikle evinizde doğal olarak nar kabuğu kaynatıp cildinize uygulayabilir ya da nar suyunuzu yüzünüze sürerek gençleşebilirsiniz.

Mideyi iyileştirici etkisi vardır :

Az önce bahsettiğimiz narın iç kısmında bulunan beyaz tabaka, midenin daha kuvvetli bir yapıda olmasını sağlamaktadır. Özellikle akşam yemeklerinden sonra yenilen nar, midenin yenilen yemekleri daha rahat sindirebilmesi adına katkı sağlamaktadır. Midesinde iltihap bulunan bireyler, aç karnına olma şartını göz önünde bulundurarak nar pekmezini balla karıştırıp tükettiğinde bu iltihabı geçirebilmektedirler.

Advertisement


Leave A Reply