Sigara Akciğere Nasıl Zarar Verir? Sigaranın Akciğerlere Etkileri

0

Sigara içmek akciğerlerimizde ne gibi değişikliklere neden olur? Sigara içmek akciğerlerine nasıl zarar verir, hakkında bilgi.

Sigara Akciğere Nasıl Zarar Verir?

Yanan tütün, nikotin, karbon monoksit ve katran da dahil olmak üzere 4.000’den fazla kimyasal madde üretir. Bu kimyasallar normal hücreleri kanser hücrelerine dönüştürebilir.

Nasıl olduğunu öğrenin:

  • ***Sigara içmek akciğerlerinize ve solunum yollarınızda değişiklikler yapar.
  • ***Sigarayı bırakmak, rahatsız edici bir öksürükten, kanser gibi yaşamı tehdit eden koşullara kadar birçok sağlık problemi riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.
  • ***Sigara dumanı akciğerleriniz üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir.

Sigaranın Akciğerlerinize ve solunum yollarınıza etkileri

Sigara içmek akciğerlerinizdeki ve solunum yollarınızda önemli değişikliklere neden olur. Bazı değişiklikler hızlı ve kısa süreli olur. Soğuk algınlığı ve zatürre bunun örnekleridir. Diğer, daha kronik değişiklikler yavaş yavaş olur ve ömür boyu sürebilir – amfizem gibi.

İşte, akciğerlerinizde ve solunum yollarınızda sigara içtiğinizde meydana gelen değişikliklerden bazıları;

Daha fazla mukus ve enfeksiyonlar

Sigara içtiğinizde, akciğerinizde ve solunum yollarınızda mukus üreten hücreler büyürler ve artarlar. Sonuç olarak, mukus miktarı artar ve kalınlaşır.

Akciğerler bu aşırı mukusu temizleyemez. Bu yüzden, mukus solunum yollarınızda kalır, onları tıkar ve sizi öksürtür. Bu ekstra mukus aynı zamanda enfeksiyona yatkınlık sağlar.

Sigara içmek akciğerlerinizin daha hızlı yaşlanmasına ve doğal savunma mekanizmalarının sizi enfeksiyona karşı korumasına engel olmasına neden olur.

Daha az hava akımı

Sigara akciğerleri tahriş eder ve iltihaplandırır. Bir veya iki sigara bile tahrişe ve öksürüğe sebep olur.

Sigara içmek ayrıca akciğerlerinizi ve akciğer dokularınızı da yok edebilir. Bu, akciğerlerdeki hava boşluklarının ve kan damarlarının sayısını azaltır ve vücudunuzun kritik kısımlarına daha az oksijen gönderir.

Daha az Silia

Akciğerler, kendilerini temizleyen silia adı verilen süpürge benzeri tüylerle kaplıdır.

Bir sigarayı yaktıktan birkaç saniye sonra, siliaların hareketleri yavaşlar. Sadece bir sigara içmek siliaların hareketini birkaç saatliğine yavaşlatabilir. Sigara içmek aynı zamanda ciğerlerindeki siliaların sayısını azaltır ve organı düzgün bir şekilde temizlemek zorlaşır.

Sigaranın Neden Olduğu Diğer Sağlık Problemleri

Dolaşım

Sigara içmek dolaşım sisteminize çok zarar verebilir. Sigaradaki katran zararlı kimyasallar içerdiğinden, içtiğinizde kan akışınız bunlardan etkilenir. Bu zehirler kanınıza girdiğinde:

  • ***Kanınız kalınlaştıkça kan pıhtıları ölüm riskiniz yüksektir.
  • ***Kan basıncınız ve kalp atış hızınız artar, kalbinizin daha fazla çalışmasına neden olur.
  • ***Damarlarınız daha ince hale gelir, bu da organlarınıza oksijen taşıyan kan miktarını azaltır.

Beyin

Sigara içmek beyninize de oldukça zararlıdır. Sigara içenlerde, sigara içmeyenlerin aksine, inme geçirme olasılığını % 50 daha fazladır. İnme nedeniyle ölme olasılığı iki kat daha fazladır.

Mide

Sindirim sisteminiz, özellikle de mideniz sigaradan büyük ölçüde etkilenir. Özofagus, sigara ile zayıflatılabilir ve asitin yanlış yönde hareket etmesine sebep olur. Bu süreç reflü olarak bilinir.

Cilt

Sigara içmek cildinizin aldığı oksijen miktarını azaltır. Başka bir deyişle, sigara içmek cildinizin 10-20 yıl daha hızlı yaşlanmasına neden olur. Yüz buruşması gözleriniz ve ağzınızın etrafında meydana gelebilir.


Leave A Reply