Sigara İçen Bir İnsanın Hangi Organları Daha Çok Zarar Görür?

0
Advertisement

Sigara içildiğinde en çok hangi organlarımız ve nasıl zarar görürler? Sigaranın vücudumuzdaki organlara yaptığı etkiler hakkında bilgi.

Sigara İçen Bir İnsanın Hangi Organları Daha Çok Zarar Görür?

kalp

Kalp

Sigara içmek, ölümle sonuçlanan kalp hastalığının başlıca nedenidir. Arterlerinizi sertleştirir ve daraltır ve kanınızın kalınlaşmasına ve pıhtılaşmasına neden olur, bu da kalp krizine neden olabilir.

akciğer kanseri

Kaynak: commons.wikimedia.org

Akciğer

Akciğer kanseri hastalığı % 90 oranında sigara içilmesiyle bağlantılıdır. Erkeklerde ve kadınlarda görülen kanser ölümlerinin en önemli sebebidir. Sigara içmek ayrıca, ağız, böbrek, karaciğer, mesane, pankreas, mide, kolon ve rektum kanserleri dahil olmak üzere birçok başka kanser olasılığını da artırmaktadır. Sigara, akciğerlerdeki küçük hava keselerine zarar veren bir grup hastalık olan KOAH’ın (kronik obstrüktif akciğer hastalığı) ana nedenidir.

Sindirim sistemi

Peptik ülserler, Crohn hastalığı, kolon polipleri, pankreatit (pankreasınızdaki iltihap) ve pankreas kanseri, sigara içtiğinizde başınıza gelebilecek sindirimle ilgili hastalıklardan bazılarıdır. Ayrıca, karaciğerinizi ve pankreasınızı etkileyen tip 2 diyabet elde etme olasılığınız % 35 daha yüksektir.

romatoid artrit

Kaynak: commons.wikimedia.org

Eklemler

Sigara eklemlerde ağrı ve iltihaplanma sebebidir. Sigara içenlerin romatoid artrit (RA) alma olasılığı daha yüksektir. Ve Romatoid artrit ilaçları, sigara kullanan insanlarda içmeyenlerdeki kadar işe yaramıyor. Bilim adamları nedenini bilmiyorlar.

Advertisement
beyin

Kaynak: commons.wikimedia.org

Beyin

Sigara içiyorsanız, inme geçirme olasılığınız 3 kat daha fazladır. Bir kan pıhtısı beyin felci, bulanık görme, yürüme zorluğu ve bazen ölüm gibi birçok soruna neden olabilir. Sigara, Serebral anevrizmaya yol açabilecek şekilde tansiyonu yükselmesine sebep olabilir. Beynindeki bir kan damarı patladığında sızıntı yapabilir ve yakındaki dokuya kan sızar.

sigara

Kaynak: pixabay.com

Cilt

Sigara daha erken yaşta kırışıklıklara neden oluyor. Sigara içmek cildinizin yaşlanma sürecini hızlandırır. Erken yaşlanmaya neden olur. Bu hasar geri alınamaz ve cilt kanseri de dahil olmak üzere birçok cilt hastalığına neden olabilir.

Gözler

Sigara içmek okumak, yazmak ve görmek için ihtiyaç duyduğumuz merkezi görüşü yok eden göz rahatsızlığı olan maküla dejenerasyonunu iki katına çıkarır. Katarakt geliştirme olasılığınız da üç kat daha fazladır, bu da bulanık görmeye neden olur.

dis eti

Kaynak: pixabay.com

Dişetleri

Diş eti kanaması; acı verici çiğneme; Ağız kokusu: Diş eti kaybının önde gelen nedeni sakız hastalığıdır. Sigara içiyorsanız, bu hastalığa yakalanma ihtimaliniz iki kat daha fazladır.

Cinsel Organlar

Erkek sigara içenlerin erektil disfonksiyona sahip olma olasılığı daha yüksektir. Ve ne kadar çok sigara içerseniz, daha da kötüye gider. Sigara kullanan erkeklerde testis kanseri alma olasılığı daha yüksektir. Ve sigara içen bayanlarda serviks kanseri olma olasılığı daha yüksektir.

Advertisement


Leave A Reply