Sigaranın Zararları Hakkında Bilgi

0

Sigaranın zararları hakkında bilgi yazısı.

sigaraYayılmaya başladığından bugüne kadar sigaranın zararlı olduğu biline gelmiştir. Kuvvetli bir alışkanlık meydana getirdiği için kolayca bırakılamaması sigaranın geniş ölçüde yayılmasına yol açmıştır.

Sigaranın zararlı maddesi «nikotin»dir. Nikotin çok zehirli bir alkoloiddir. Ağız yolu ile alınacak 1-2 santigram nikotin, insanı ölüme kadar götürebilir.

Tütündeki nikotin bir hayli yüksek olduğu halde, sigara kullananlarda zehirlenme sık görülmez. Bunun sebebi sigara içilirken nikotinin büyük kısmının parçalanması ve dumana geçmemesidir.

İçilmeye başlanan bir sigaranın nikotini önce dumana geçmez, çünkü tamamen yanar. Sigara içilmeye devam edilirse yavaş yavaş bazı maddeler nikotini serbest hale geçirir; böylece serbest nikotin ateşin yakınındaki sıcak bölgeden ağız tarafına doğru damıtılır.
Tükrükle vücuda geçer. Sigara içilmeye devam edildikçe ağız tarafında nikotin gittikçe artar, ağza ve dumana geçen miktar çoğalır. Dumanın akciğere çekilmesiyle kana karışan nikotin oranı %25 artar.

Devamlı tütün zehirlenmesi ağız, boğaz ve üst solunum yollarında iltihaplara yol açar. Kalp çarpıntısı, kalp bölgesinde ağrılar, baygınlıklar, bazen astma (astım) belirtileri, solunum bozuklukları görülebilir. Bu arada en çok, damarlar fonksiyonel (görevsel) ve organik bozukluklar sonucu daralır. Arter (atardamar) basıncı (tansiyon) yükselir. Kol ve bacak damarlarının bazen kapanacak kadar daraldığı görülür. İncelemelere göre tütünün bir iki ay gibi kısa, fakat aşırı derecede fazla kullanılması bile kalbin adaptasyon kabiliyetini azaltır.

Çok sigara içenlerin göz sinirinde de bozukluklar görülür. Örneğin kısmi renk körlüğü, gece körlüğü, görme alanında boşluklar, merkezi sinir sisteminde meydana gelen düzensizlikler, baş ağrıları, uykusuzluk, el titremesi, sinirlilik, nevralji, mizaç değişmeleri şeklinde kendisini gösterir.

Sindirim sisteminde; mide ekşiliğinin artması ya da azalması, tükrük salgısının artması, ishal, kabız vs. gibi belirtiler olur.

Bazı biliminsanlarına göre sürekli tütün zehirlenmesi gösteren şahıslar 2-3 ay tütün kullanmazlarsa, bütün bu belirtiler tamamen geçer ve organik bir bozukluk kalmaz. Başka bir düşünceye göre ise tütün kullananlarda görülen sinir, kalp ve damar bozuklukları yalnız tütüne bağlı değildir; tütünle beraber kullanılan alkol gibi başka zehirlerin ve bazı hastalıkların da rolü vardır.

Başka bilginler tütünün zararlarını ve bıraktığı organik bozuklukları çok ciddi sayarlar. Bir tıp bilgininin fikrine göre damar sertleşmesinin en önemli sebebi tütündür.

Sigara bir yandan sükunet verici, bir yandan da uyarıcı etki yapar. Dikkati bir noktada toplamayı kolaylaştırır, yorgunluğu ve açlığı bir zaman için giderir. Sigaraya alışanlar içmeden duramaz.

Sigaranın başladıktan sonra bırakılması çok güç olduğundan, alışkanlık haline gelmesinin önüne geçilmelidir. Bilhassa çocuk ve gençlerin sigara içmesini önlemek gerekmektedir, çünkü onlara yaptığı etki yetişkinlere nispeten daha şiddetlidir.

Bir insan sağlığına zarar vermeden kaç sigara içebilir? Böyle bir sorunun cevabı yoktur. Kesinlikle bir tane sigara dahi içilmemelidir. Günde bir kaç tane sigaradan zarar gelmez diyen kişilerin kısa bir zaman sonra inanılmaz derecede fazla sigara içtikleri ve bu sebeple sağlıklarında ve görünümlerinde ciddi çirkin değişimler olduğu kesin bir durumdur.


Leave A Reply