Sigaranın Zararları İle İlgili Kompozisyon / Yazı Örneği

0
Advertisement

Sigara bağımlılığı ile ilgili, sigaranın zararları, bağımlılığın etkileri, sigara içenlerin yaşadıkları ile ilgili kompozisyon örneği

sigara

Kaynak: pixabay.com

Bağımlılık zarar verdiğini bile bile yapmak, hem vücuduna hem ailene, hem de kesene eziyet etmektir. Bu bağımlıklardan en yaygını en normal karşılananı nedense en fazla zarar verenlerden biri olan sigaradır.

Hiç gecenin bir vakti sigarası bittiği için bakkal arayan birisini gördünüz mü? Aslında düştüğü durum çok da acınasıdır. Duman ve kül yığınına dönüşen bir tütün çubuğu olmadan geceyi geçiremeyeceğini düşünmek ve sırf bu yüzden dolayı strese girmek normal şartlarda hayatında hiç sigara içmeyen birisine çok garip gelir. Oysa ki bağımlı kendisini zehirleyeceğini bile bile o tütün çubuğunu arar, onun için para verir ve aldatan keyfinden mutlu olur.

Sigara sağlığa zararlıdır. Bu çok yaygın bir slogan hatta artık sigara paketlerinin üstünde bile mevcut. Okullarda bu konuda bilinçlendirme çalışmaları, televizyonda bu konuda reklamlar var. Hepimiz bir şekilde sigara ile kanserin, kalp rahatsızlıklarının hatta cilde yaptığı zararların artık farkındayız. Aslında bunu en çok da sigara içenler bilir. Çünkü onlar sigara kullanmaya başladıktan bir müddet sonra hafif hafif zararlarını hissetmeye de başlarlar. Artık eskisi kadar kolay merdiven çıkamamakla başlar herşey sonra da öksürük ve tıkanma… Kullanılan sigara miktarına göre sürer gider. Ne zaman ki birey yeter artık der o dakika anlar ki artık sigarasız kahve içemiyor, yemek sonrasından zevk alamıyor, stresli anında yada üzgün olduğunda yanında arkadaşı! sigarayı arıyor. Artık sigara onun efendisi olmuştur.

Böylesine sinsi bir düşmanı hayatına sokmakla ne kadar yanlış bir yaklaşımda bulunduğunu anlar ama artık bundan kurtulmak için çok daha fazla bir efor sarfetmek zorundadır. O yüzden sigarayı bırakmak değil hiç başlamamak yapılabilecek en doğru iştir. Yıllar boyu bırakıp zayıf anında tekrar başlayan binlerce insan vardır. Sigara sinsice o anı bekler. Artık kurtuldum dediğiniz zaman bile sabırlıdır.

Advertisement

Bu bahsi geçen rahatsızlıkların yanı sıra, buz gibi soğuk, cehennem gibi sıcak havalarda dahi sigara içmek uğruna katlanılan eziyetler de cabası. Kapalı alanlarda sigara yasağının gelmesinin toplum sağlığı için atılan önemli bir adım olduğuna inanıyorum. Bu gibi adımların atılması ile en azından çocuklarımızı sigaranın zararlı dumanından koruyarak, küçük yaşta pasif içicilikten uzak tutabilmek mümkün oluyor. Böylelikle sadece sigaranın zararlarını anlatmakla kalmayıp, bizzat görerek öğrenmelerini de sağlamış oluyoruz. Sigarasız günlere….


BU YAZI NKFU.COM İÇİN YAZDIRILMIŞTIR, KOPYALAYIP YAYINLAYANLAR İLE İLGİLİ HUKUKİ İŞLEM YAPILIR.


Leave A Reply