Sigaranın Zararları Nelerdir?

0

Sigaranın ne gibi zararları vardır? Sigarada, dumanında bulunan zararlı maddeler nelerdir? Sigara ile ilgili yazı.

“İçkiye medhiye yazanlar görülmüştür ama sigarayı öven henüz çıkmamıştır.

Advertisement

Sigara içme alışkanlığı genellikle küçük yaşlarda ve okul sıralarında başlamaktadır. Okul çağındaki gençler kendilerini serbest buldukları yerlerde sigarayı tüttürmekte, sigara içmeyi bir marifet saymakta, böylece kendilerinin büyük bir adam olduklarını zannetmektedirler. Büyüdüklerini sanki sigara içmekle ispat etmek istemektedirler. Bunun çok yanlış olduğunu ilerde anlarlar. Ne yazık ki bu alışkanlıktan kendilerini kurtaramazlar …

Bu itibarla gerek ana baba, gerekse öğretmenler, çocukları çok sıkı bir kontrol altına almalı; onları sigara alışkanlığından korumalıdır. Öğretmenler, öğrencilerin gözü önünde sigara içmemeli; okul doktorları sigaranın zararları hakkında konferanslar vermeli; öğretmenler de fırsat buldukça bu konuyu işlemeli; anne babalar çocuklarını takip etmeli. Sigara içmelerine müsaade etmemelidirler.

Son zamanlarda dünya tababeti sigaranın çok zararlı olduğu noktasında birleşmişlerdir. Milletlerarası araştırma kurumları tarafından yapılan tahliller neticesinde sigara dumanında şu zehirler tesbit edilmiştir:

1- Diridin, 2- Benzopirin, 3- Aldahit formik, 4- Asit siyaritrik, 5- Amenyak, 6- Aseton, 7- Asit karbonik, 8- Karbondioksit, 9- Asit glütonik, 10- Nikotin

Advertisement

Bu maddeler kanser, ülser, enfarktüs ve daha birçok önemli hastalıklara sebep olmaktadır. Ayrıca beyin hücrelerinde tahribat yaparak unutkanlık meydana getirmekte, zekayı körletmektedir.

Bu ciddi hastalıklar sağlam ve zeki bir nesil yetiştirmemize engel olduğundan, buna ciddi bir tehlike gözüyle bakılmalı, gereken önlemler alınmalıdır.


Leave A Reply