Sigarayı Bırakırsam Kilo Alır Mıyım? Kilo Almadan Bırakmak Mümkün Mü?

0

Sigarayı bırakan çoğu insan kilo almaktan endişe duyar. Sigarayı bırakmak ile kilo almak arasındaki bağlantı nedir, nasıl kilo almadan bırakabiliriz?

Sigarayı Bırakırsam Kilo Alır Mıyım?

Bir kaç kilo normal olsa da, sigarayı bıraktığınızda aşırı kilo alımı yeni sağlık sorunları yaratabilir ve sigaradan uzak durma kararlılığınızı azaltabilir.

Nikotin bağımlılığından kurtulma sürecinden geçerken kilonuzu kontrol altında tutmak için neler yapabileceğinize bir göz atalım.

kilo alma

Kaynak: pixabay.com

İnsanlar Neden Bıraktıklarında Kilo Alıyor?

Sigara içmek metabolizmayı biraz hızlandırır:

 • Sigara içmek, bir günde günde 200 kalori yakar.
 • Sigara içmek kalori yaktığından metabolizma biraz hızlanır.
 • Nikotin iştah bastırıcıdır.

Sigarayı bıraktığınızda, bırakmanın ilk birkaç ayında 5 ila 10 kilo almak normaldir. Yeme alışkanlıklarınız sigara içtiğiniz zamankiyle aynı kaldıysa, eski kilonuza birkaç ay içinde geri dönersiniz. Günlük rejiminize 30 dakikalık tempolu bir yürüyüş gibi biraz egzersiz eklerseniz, kilo kaybını hızlandırmaya yardımcı olabilir veya belki de kilo alımını tamamen önleyebilirsiniz.

Yemekler

Kaynak: pixabay.com

Neden Daha Fazla Yemek İsteği Oluşur?

Sigarayı bırakmak başlangıçta vücudumuzu şoka sokar. Artan iştah, çoğu insan için bırakmanın bir yan etkisidir.

İştah kesici olarak sigaralar: Sigara içenler çoğu zaman yemek arası atıştırmalıklardan kaçınırlar. Nikotin bir uyarıcıdır ve insülin hormonunun salınmasına da müdahale edebilir. İnsülin kandaki glikoz seviyelerini kontrol eder. Bu işlev engellendiğinde, kişi biraz hiperglisemik hale gelir ve sonuç olarak vücut ve beyin, hormonları ve açlık duygularını tetikleyen diğer sinyalleri yavaşlatabilir.

Sigara içmenin yerine geçecek yiyecekler: Kişinin sigarayı bırakmasıyla, sigara içme isteği sık ve rahatsız edicidir. Çoğumuz, sigara içmenin elden ağza hareketinin kaybını hissederiz ve yiyecekler genellikle makul bir altenatif gibi görünür. Bu durum, aşırı yemeye ve kilo almaya yol açabilir, bu nedenle sigara için daha sağlıklı bir alternatif bulmak en iyisidir.

Dopamin ve atıştırmalık isteği: Nikotin ve gıda beynimizde ortak bir kimyasal reaksiyon paylaşır: dopamin salınımı. Dopamine “iyi hissettirme” hormonu denir, çünkü kendini iyi hissetme hissi yaratır. Nikotin artık hayatımızda olmadığında, çoğumuz bu hissiyat için yiyeceklere yöneliriz. Yiyeceklerin bize verdiği duygusal rahatlık, beyindeki bu kimyasal reaksiyonun bir sonucudur. Ayrıca egzersiz de dopamin salgılar, bu yüzden ruh halinizi iyileştirmenin ve istekleri en aza indirmenin bir yolu olarak kullanmayı düşünün. Yavaş bir metabolizmayı hızlandırmanıza ve kilo alımını önlemenize yardımcı olacak ek bir yararı olacaktır. Egzersiz yaparak her açıdan kazanç sağlarsınız.

Çalışmalar, kilo alımını önlemenin bir yolu olarak, kadınların sigaraya dönme açısından erkeklerden daha fazla risk altında olduğunu göstermiştir.

egzersiz

Kaynak: pixabay.com

Kilo alımını en aza indirmek için yapabileceğiniz birkaç seçenek vardır.

Egzersiz yapmak

Yukarıda belirtildiği gibi, egzersiz dopamin salgılar ve sigara isteğini gidermek için harika bir yoldur. Ayrıca kilonuzu sabit tutmanıza yardımcı olabilir. Haftada 5 gün, en az yarım saat egzersiz yapın. Yüksek yoğunluklu bir aerobik antrenmanı olmak zorunda değil. Mahallenin etrafında 30 dakikalık bir yürüyüş, bedeniniz, zihniniz ve ruhunuz için harikalar yaratacaktır.

Sağlıklı atıştırmalıklar

Bir şeyler yemek istediğinizde tüketebileceğiniz sağlıklı atıştırmalıkları elinizin altında bulundurun.

 • Sebze çubukları: Kereviz, havuç
 • Yağsız et ve az miktarda peynir
 • Tohumlar ve kabuklu yemişler: Kabuğu çıkarmak zorunda olanları seçin. Ellerinizi oyalar ve daha az yemenize yardımcı olur.
 • Yağsız patlamış mısır
 • Su: Çok miktarda için
 • Taze meyve
 • Az yağlı yoğurt
 • Bitkisel çaylar
 • Yağsız süt ile yapılan sıcak kakao
 • Dondurulmuş üzüm

Kilo alımı konusunda endişeleriniz varsa, kendinize bir iyilik yapın ve cazip, yüksek yağlı yiyecekleri evinizden çıkarın.

Alkolden Kaçının

Alkol kalori açısından yüksek olmakla kalmaz, aynı zamanda genellikle sigara içmek için yoğun bir tetikleyicidir. Ek olarak, alkol inhibisyonlarımızı gevşetme eğilimindedir ve eski bir sigara içicisi için sorun çıkarabilir. Alkoldeki gereksiz kalorilerden kaçının, ancak daha da önemlisi, bırakma programınızda alkol kullanarak kendinizi sigaraya tekrar başlama riskine sokmayın.

Her Seferinde Bir Zorluk

Sigarayı bırakanlar genellikle başka alanlarda da yaşamlarını temizlemenin zamanı geldiğine karar verirler. Harika, ama dikkatli olun. Bir kerede çok fazla kendini geliştirme projesi yapmaya çalışırsanız, hepsinde başarısız olma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Bu noktaları aklınızda bulundurun:

Kendinize iyi davranın. Tütünü bırakmak büyük bir başarıdır ve ilerlemeniz için kendinizi sık sık ödüllendirmelisiniz. Yaptıklarınızın büyüklüğünü küçümsemeyin.

Sabırlı olun. Sigarayı bırakmak zaman alan bir süreçtir. Bir gecede olmaz, ancak çoğumuzun sigara içtiği yıllara kıyasla, nikotin bağımlılığından kurtulma süresi kısadır. Kendinize iyileşmeniz için gereken zamanı verin.

Kendinizi kabul edin. Şu an olduğu gibi harika bir insansınız.

Sigarayı bırakma sürecinden geçerken birkaç kilo alırsanız, öyle olsun. Yararları, hayatınızı ve sizi sevenleri, hayal edebileceğinizden daha fazla olumlu şekilde etkileyecektir.

Çok fazla kilo almadan sigarayı bırakabilirsiniz. Kilo alma korkusunun sizi öldürecek bir bağımlılığa zincirlemesine izin vermeyin.

Kilo verilebilir, akciğerler geri gelmez.


Leave A Reply