Sığırcık Kuşu (Çekirge Kuşu) Hakkında Kısa Bilgiler

3
Advertisement

Sevimli ve yararlı güzel bir kuş olan sığırcık kuşu (çekirge kuşu) ile ilgili kısa bilgilerin yer aldığı yazımız. Sığırcık kuşunun özellikleri nelerdir?

Sığırcık

Sığırcık Kuşu

Sığırcık Kuşu

Latince ismi “Stulnus Vulgaris” olarak geçer. Sığırcık kuşu aynı zamanda çekirge kuşu olarak da bilinmektedir. Serçeden az iri, uzunca gagalı, siyah küçük bir kuştur. Sonbaharda beyaz benekleri olur. Yavrularının rengi kahverengine çalar.

Sığırcık, çam gibi yaprağını döken ağaçların bulunduğu ormanlarda, korularda, bahçelerde yaşar. Çatılar arasında yuvasını yaptığı da olur. Kuluçka yapabilecek yer bulursa ağaçsız, dağlık yerlerde bile görülür. Göçücü bir kuştur. Böcek, kurtçuk, kabuklu, kabuksuz sümüklü böcek, solucan, meyve, tahıl, küçük bitkiler yer. Solucanları, kurtçukları tutup çıkarmak için gagasını toprağa sokarak karıştırır, gagasını açıp kapatarak yerdeki deliği kolayca genişletir.

«Pembe sığırcık» (su sığırcığı) denen cinsi daha çok çekirge sürülerinin bulunduğu yerlerde yaşar. Bunun için «çekirge kuşu» denilmiştir. «Siyah sığırcık» adı verilen bir cinsi daha vardır.

Advertisement

3 yorum

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?