Sigmoidoskopi Nedir? Ne İçin ve Nasıl Yapılır? Hazırlanma ve Sonrası

0

Sigmoidoskopi nedir, neden ve nasıl yapılır? Sigmoidoskopi öncesi hazırlık nasıl olur? Sigmoidoskopi sonrasında neler yaşanır?

Sigmoidoskopi

Sigmoidoskopi nedir?

Kolonunuz vücudunuzun yediğiniz yiyeceklerden su ve besinleri emmesine yardımcı olur. Burası dışkınızın oluştuğu yerdir. Kolonunuzun son üçte birine sigmoid kolon denir. Rektumunuzla anüsünüze bağlıdır.

Sigmoidoskopi

Kolonoskopi doktorların tüm kolonu incelemesine yardımcı olur. Ancak bazen sadece sigmoid kolon yakın muayeneyi gerektirir. İşte o zaman doktor sigmoidoskopi önerecektir.

Esnek sigmoidoskopi olarak da adlandırılan sigmoidoskopi, doktorunuzun üzerinde ışık bulunan esnek bir tüp kullanarak sigmoid kolonunuzun içine bakmasını sağlayan bir prosedürdür. Doktorunuzun aşağıdakileri kontrol etmesine yardımcı olur:

 • ülserler
 • anormal hücreler
 • polipler
 • kanser

Tipik olarak, herhangi bir anormal hücre değişikliğini kontrol etmek için doku parçaları numune olarak alınır.

Sigmoidoskopi ne zaman yapılır?

Aşağıdaki belirtileriniz varsa bunları doktorunuza söylemelisiniz:

 • bağırsak alışkanlıklarınızdaki değişiklikler
 • rektal kanama
 • karın ağrısı
 • açıklanamayan kilo kaybı

Bunlar çeşitli kolon hastalıklarının belirtileri olabilir ve belirtilerinizin nedenini belirlemeye yardımcı olacak bir sigmoidoskopi prosedürü gerekebilir. Sigmoidoskopi ayrıca kolon kanseri için genel bir tarama aracıdır.

Kişisel sağlık geçmişinize ve ailenizin kolorektal kanser öyküsü olup olmadığına bağlı olarak, 50 yaşından sonra her beş yılda bir sigmoidoskopi yaptırmanız gerekebilir.

Sigmoidoskopi için hazırlık

Sigmoidoskopi için hazırlık, kolonoskopi için hazırlanmaya benzer. Prosedürden yaklaşık iki saat önce bir veya daha fazla lavman kullanmanız muhtemeldir.

Tüm kolonunuzun boş olması gerekiyorsa, hazırlık kolonoskopi için yapmanız gerekenler gibi daha fazla olur. Örneğin, işlemden bir ila üç gün önce sıvı diyet uygulayacaksınız. Bağırsaklarınızı boşaltmanıza yardımcı olmak için sıvı ile karıştırmanız için bir toz müshil verilebilir. Tüketebileceğiniz sıvılar şunları içerir:

 • sade kahve veya çay
 • Su
 • yağsız et suyu
 • elektrolitli spor içecekleri

Kırmızı veya mor renkli sıvılardan kaçınmanız gerekir, çünkü kolonda kan gibi görünebilir.

İşlemden önce, doktorunuza sahip olduğunuz tıbbi durumlar ve aldığınız tüm ilaçlar ve takviyeler hakkında bilgi verin.

Prosedür ne gerektirir?

İşlemden önce, bir muayene masasının sol tarafında uzanılır. Anüsünüze sigmoidoskop adı verilen ince, esnek bir tüp yerleştireceklerdir. Tüpün ucunda bir ışık ve çok küçük bir kamera vardır, böylece görüntüler doktorunuzun görmesi için bir monitöre iletilebilir. Tüp ayrıca incelemenizi kolaylaştırmak için kolonunuzu biraz hava ile şişirir.

Rahatsız olabilirsiniz, ancak prosedür genellikle acı verici değildir.

Doktorunuz polip veya büyüme görürse, bunları çıkarabilir. Kolonunuzda anormal alanlar varsa, daha fazla inceleme için küçük doku parçaları çıkarılabilir.

Riskler minimaldir, ancak nadir durumlarda rektumun kolonunda veya duvarında bir sıvı oluşması mümkündür. Doktorunuz bir doku örneği alırsa, numunenin alındığı yerde kanama olabilir.

Tüm prosedür 10 ila 20 dakika sürer. İnsanlar genellikle randevuya gidip gelir. Size sakinleştirici veya yatıştırıcı ilaç verildiyse, daha sonra sizi eve götürecek birine ihtiyacınız olacaktır.

İşlemden sonra neler olur?

Genellikle, sigmoidoskopi sonrası bir miktar şişkinlik veya kramp normaldir. Aşağıdakiler varsa derhal doktorunuzu arayın.

 • şiddetli karın ağrısı
 • baş dönmesi
 • kanlı dışkı
 • ateş

Bunlar ciddi bir şeyin işareti olabilir.

Doktorunuz sizi biyopsilerin sonuçlarını tartışmak için arayacaktır. Daha fazla test gerektiren bir sonuç varsa, prosedürü tekrarlamanız gerekebilir. Doktorunuz kolonunuz ve rektumunuz hakkında iyi bir resim alamıyorsa tekrarlamanız gerekebilir.

Kolorektal sağlığınız veya sonuçları ile ilgili sorularınız veya endişeleriniz hakkında doktorunuzla konuşun.


Leave A Reply