Silezya Hangi Ülkededir?

0
Advertisement

Silezya hangi ülkelerin sınırları içerisindedir? Silezya tam olarak neresidir? Silezya hakkında bilgiler.

Silezya bölgesinde tarihi bir kale.

Silezya bölgesinde tarihi bir kale.

Silezya Arması

Silezya Arması

Doğu Avrupa’da bir bölgenin adıdır. Silezya, bugün üç bölüme ayrılmış durumdadır. Genel olarak Polonya toprakları içerisinde yer alan bir bölgedir.

1. — Eski Prusya Silezyası: Nüfus yoğunluğu en çok olan bölümdür. Eskiden Almanya’ya ait olan bu topraklar, II. Dünya Savaşı’n da Ruslar tarafından ele geçirildi. Potsdam antlaşması ile Polonya’ya verildi. Başkenti Oppeln; yüzölçümü 22.864 kilometrekaredir.

2. — Avusturya Silezyası: Moravia’nın bir parçası olan bu bölgenin yüzölçümü 2.750 km2’dir. Önce Versay Antlaşması ile, Çekoslovakya’ya verildi. II. Dünya Savaşı’ndan sonra burası tamamen Çekoslavakya’da kaldı. Merkezi Opava (Eski Troppau)dır. Günümüzde Çek Cumhuriyeti topraklarındadır.

3. — Polonya Silezyası: Eskiden Polonya’ nın olduğu halde Almanlar tarafından alınan bu bölge 1921’de Polonya’ya geri verildi. Fakat II. Dünya Savaşı’nda tekrar Almanlara geçti. Savaştan sonra Polonya, Silezya’nın bu parçası ile birlikte Prusya Silezyası’nı da Almanlar’dan aldı. Önemli şehirleri Wroclav’dır.

Advertisement

Leave A Reply