Silo Nedir?

0
Advertisement

Silo nedir ne işe yarar? Silo ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı yazımız. Silo ne işe yarar nasıl çalışır?

Silo

Silo

Tahılların bozulmadan saklanmasını sağlayan büyük depolara denir. Silo, özel usullere göre yapılmış, silindir biçiminde yüksek bir yapıdan ibarettir. Buğday, mısır, yulaf, arpa, alfalfa gibi tahılların saklanmasında siloların büyük faydası dokunur.

İlk silolar Avrupa’da XIX. yüzyılın ikinci yarısında yapılmaya başlandı. Bunlar daha çok toprakta açılan kuyulardan ibaretti. 1873’te bir Amerikalı toprak üstünde silo yapmayı denedi. Bu, dört köşe bir yapıydı. Ancak köşeli oluşu iyice doldurulmasına engel oluyordu. Bunun üzerine siloların silindir biçiminde yapılmasına başlandı.

Siloya konacak tahıl, ya emici ya da taşıyıcı bir düzenle tepeye kadar yükseltilir, siloya buradan doldurulur. Kapaklar derecelidir. Yani yukarıdan aşağıya doğru birçok kapak vardır. Boşaltma işi en üst kapaktan başlayarak yapılır. Siloların en büyük faydası tahılların gereği gibi havalanmasını ve asit düzenini sağlamaktır. Eğer silodaki tahılda gereği kadar asit laktik ve fermantasyona elverişli karbonitrat bulunursa başka türlü bir bozulma ve fermantasyon olmaz. Asitlenme siloda saklanacak şeylerin korunmasında faydalı olduğu için gerektiği zaman saklanacak maddenin cinsine göre silolara asit ilave edilir. İlave edilen asidin silonun her tarafına yayılması sağlanır.


Leave A Reply