Simbrinza Damla Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Simbrinza Damla ne için kullanılır, ne işe yarar? Simbrinza Damla yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Simbrinza Damla neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Simbrinza

Simbrinza

Kullanımları

Bu ürün, glokom (açık açılı glokom tipi) veya başka bir göz hastalığı (oküler hipertansiyon) nedeniyle gözdeki yüksek basıncı tedavi etmek için kullanılan iki ilaç içerir. Gözdeki yüksek basıncı düşürmek görme kaybı, sinir hasarı veya körlük riskini azaltır. Bu ürün brinzolamid ve brimonidin içerir. Bu iki ilaç, göz içindeki sıvı miktarını azaltmak için birlikte çalışır. Brinzolamid, karbonik anhidraz inhibitörleri olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir. Brimonidin, alfa agonistleri olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir.

Çok yavaş nefes alma gibi ciddi yan etki riskinin artması nedeniyle bu ürünün 2 yaşından küçük çocuklarda kullanılması önerilmez. Ayrıntılar için doktora veya eczacınıza danışın.

Simbrinza nasıl kullanılır?

Bu ilaç, genellikle günde 3 kez etkilenen göz (ler) de bir damla olmak üzere, doktorunuzun belirttiği şekilde göz (ler) de kullanım içindir. Her dozdan önce şişeyi iyice çalkalayın.

Göz damlası uygulamak için önce ellerinizi yıkayın. Kontaminasyonu önlemek için damlalığın ucuna dokunmayın veya gözünüze veya başka bir yüzeye temas etmesine izin vermeyin.

Advertisement

Bu üründeki koruyucu kontakt lensler tarafından emilebilir. Kontakt lens kullanıyorsanız, göz damlası kullanmadan önce bunları çıkarın. Kontakt lenslerinizi değiştirmeden önce en az 15 dakika bekleyin.

Başınızı geriye doğru eğin, yukarıya bakın ve bir kese yapmak için alt göz kapağını aşağı çekin. Damlalığı doğrudan gözünüzün üzerinde tutun ve bir damla kesenin içine yerleştirin. Aşağıya bakın, gözlerinizi yavaşça kapatın ve bir parmağınızı gözünüzün köşesine (burnun yakınına) yerleştirin. Gözlerinizi açmadan önce 1-2 dakika hafifçe uygulayın. Bu ilacın boşalmasını önleyecektir. Gözünü kırpmamaya veya ovmamaya çalış. Bu ilacı her iki gözde kullanmaya yönelik ise, bu adımları diğer gözünüz için tekrarlayın. Araç veya makine kullanmadan önce görüşünüzün netleşmesi için birkaç dakika bekleyin. Damlalığı durulamayın. Her kullanımdan sonra damlalık kapağını değiştirin.

Başka bir tür göz ilacı (damla veya merhem gibi) kullanıyorsanız, diğer ilaçları uygulamadan önce en az 5 dakika bekleyin. Damlaların göze girmesine izin vermek için göz merhemlerinden önce göz damlası kullanın.

En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olması için her gün aynı saatlerde kullanın. Kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı kullanmaya devam etmek önemlidir. Glokomu veya gözdeki yüksek basıncı olan çoğu insan hasta hissetmez.

Yan etkiler

Göz rahatsızlığı / kaşıntı / kızarıklık / akıntı, geçici bulanık görme, kuru gözler, gözünüzde bir şey varmış gibi hissetme, ağız kuruluğu, ağzınızda acı / ekşi / olağandışı tat, baş dönmesi, uyuşukluk, yorgunluk ve baş ağrısı oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Advertisement

Hızlı / vurma kalp atışı, göz veya göz kapağı ağrısı / yanma / şişme, ışığa aşırı duyarlılık, görme değişiklikleri gibi ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin.

Bayılma, yavaş / düzensiz kalp atışı gibi çok ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğazda), şiddetli baş dönmesi, solunum zorluğu.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Bu ürünü kullanmadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya apraklonidine; veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ürünü kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: kan damarı hastalıkları (tromboangiitis obliterans gibi), kan dolaşımı bozuklukları (serebral veya koroner yetmezlik gibi), depresyon, kalp hastalığı, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, Raynaud hastalığı, ayakta dururken düşük tansiyon (ortostatik hipotansiyon).

Bu ilaç baş dönmesi veya uykulu yapabilir. Bu ürünü uyguladıktan sonra, görüşünüz geçici olarak bulanıklaşabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık veya net görüş gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın.

Göz enfeksiyonu veya yaralanması gelişirse veya göz ameliyatı geçirirseniz, mevcut brinzolamid / brimonidin şişenizi kullanmaya devam edip etmeyeceğiniz konusunda doktorunuza danışın. Yeni bir şişe kullanmaya başlamanız tavsiye edilebilir.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Çocuklar bu ilacın yan etkilerine, özellikle uyuşukluğa daha duyarlı olabilirler.

Hamilelik sırasında, bu ürün sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Advertisement

Bu ürünün anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Alkol, antihistaminikler (setirizin, difenhidramin gibi), uyku veya anksiyete ilaçları (alprazolam, diazepam, zolpidem gibi), kas gevşeticiler ve narkotik ağrı kesiciler (kodein gibi) gibi diğer ürünleri alıyorsanız doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.

Uyuşukluğa neden olan bileşenler içerebileceğinden tüm ilaçlarınızdaki etiketleri (alerji veya öksürük ve soğuk algınlığı ürünleri gibi) kontrol edin. Eczacınıza bu ürünlerin güvenli kullanımını sorun.


Leave A Reply