Simon Boccanegra Opera Konusu Özeti ve Karakterler, Giuseppe Verdi

0
Advertisement

Simon Boccanegra Operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Simon Boccanegra Operasının konusu, özeti, hakkında bilgi.

SIMONE BOCCANEGRA

Bir prolog ve üç perdelik operadır.

Metin: Francesco Maria Piave.
Bestecisi: Giuseppe Verdi
İlk oynanış: 1857 Venedik

Başlıca kişiler:

Simone Boccanegra (Bariton), Maria «Amelia» (Soprano), Fiesco «Andréa» (Bas), Gabriele Adorno (Tenor), Paolo Albiani (Bariton), Pietro (Bas).

Konunun geçtiği çağ ve yer: 14. yüzyılın ilk yarısında Cenova.

Advertisement

Konusu:

Cenova’da iki parti önderi Paolo ve Pietro kenti uzun süredir korsanlara karşı koruyan Simone Boccanegra’yı devlet başkanı seçtirmeyi uygun görmüşlerdir. Kendi de korsan olan Simone yıllar önce Fiesco adlı bir soylunun kızıyla sevişmiş, baba evlenmeyi engellemiştir. Kente gelen korsan kızı görmek ister, sevgilisi acılı bir hayat sürmüş, genç yaşta ölmüş, Simone’den olan yasa dışı kızı Amelia ise Grimaldi ailesi tarafından büyütülmüştür. Başkan seçilen Simone gerçeği bilmeden Amelia’yı yardımcısı Paola’ya ister, bu arada Amelia’nın kendi kızı olduğunu öğrenir. Beri yanda Simone’nın düşmanı olan partiden Gabriele Adorno da Amelia’yı sevmektedir.

Paola kızı kaçırmayı düşünür, bu amaçla Lorenzo adlı bir boşgezeri görevlendirir. Lorenzo yakalanır, Gabriele tarafından öldürülür. Halk Lorenzo’nun bir soylu eliyle öldürülmesine kızmıştır Yayılan söylentilere göre de Amelia, Simone’nin sevgilisidir. Başkan, Lorenzo’nun ölümü konusundaki gerçeği ortaya koyar, halk suçlamasına son vermiş, Paolo kaçmıştır. Ancak Simone ile son konuşmasında kadehine etkisini uzun sürede gösteren bir zehir koymuş, sonra Gabriele ve Fiesco ile işbirliği yaparak halkı Simone’ye karşı ayaklandırmaya koyulmuştur. Ayaklanma başlamış, Amelia’nm Simone’nin kızı olduğunu anlayan Gabriele, Paolo’dan ayrılmıştır. Ayaklanma yatışır, Simone kızının Gabriele ile evleneceğini açıklar. Fakat zehir etkisini göstermektedir. Düğün töreni sürerken Simone can verir, Cenova’nın yeni başkanlığına Gabriele seçilecektir.

Konu Antonio Garcia Gutierrez’in bir oyunundan alınmıştır. Verdi, ilk defa ‘bel canto’ tekniğini tümüyle bırakarak duygusal tepkileri yansıtma çabasına yönelmiş, daha sonra üstün anıtlarını yereceği «İtalyan müzikli dramı»nın ön örneği doğmuştur. İlk oynanışında başarı sağlayamayan yapıt uzun süre unutulmuş, besteci bu çok sevdiği partisyonu Boito’nun metin üzerindeki düzeltmeleriyle yeniden gözden geçirerek ilginç bir görüntü kazandırmıştır.

Tanınmış bölümler:

«Come un quest’ora bruna» (Amelia), «İl lacerato spirito» (Fiesco), «O inferno, Amelia» (Gabriele).


Leave A Reply