Sincap Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Sincap nasıl bir hayvandır? Sincapların özellikleri, beslenmesi, türleri, yaşam koşulları, üremeleri hakkında bilgi.

sincapSincap; (Lat. Sciurusvulgaris) Kemiriciler takımının Sincapgiller familyasından bir memeli hayvandır. Avrupa, Kuzey Asya, Kanada’nın güneyinde ve ABD’nin doğusunda yaşar. Uzunluğu 22 cm, kuyruğu 20 cm kadardır. Kürkü yazın üstte kırmızı-kahverengi, altta beyaz; kışın gri-kahverengidir. Kulakları büyük ve tüylüdür. Çevik bir hayvandır, ağaçlar üzerinde yaşar. Meyve ve taneler başlıca besin kaynağıdır. Kış uykusuna yatan bir memeli olduğu için kış gelmeden önce meyveleri ve taneleri toplar ve depo eder. Yılda iki kez çiftleşir, dişisi bir batında 3-5 arasında yavru doğurur. Yavrular doğduklarında gözleri kapalı, vücutları çıplaktır. Başlıca düşmanları, doğan, şahin, çizgili ve kulaklı baykuş gibi etçil kuşlarla, ağaçlara tırmanan yılanlar, tilki ve dağ kedisidir. Ormanlık alanlarda yaşayanlar ağaç filizlerini kemirdikleri ve kuş yumurtalarını yedikleri için zararlıdırlar. Bilinen 75 türü içinde en iri olan büyük sincaptır. Hindistan’da yaşayan bu türün tüyleri koyu-kırmızı, turuncu ve siyah karışımıdır. Öteki türler arasında: Adi sincap, gri sincap, batı Atlantik gri sincabı ve karolin gri sincabı iyi bilinir.

Sincapgiller, (Lat. Sciuridae). Omurgalı hayvanlardan Memeliler sınıfının Kemiriciler takımının Yalındişliler alt takımının Sincabımsılar bölümüne giren bir familyasıdır. Madagaskar Adası ve Avustralya’nın dışında tüm dünyaya yayılmışlardır.Ağaçlarda yaşayan hayvanlardır. Kuyrukları çok uzun ve kıllıdır. İyi tırmanırlar ve güçlü arka bacaklarıyla daldan dala atlarlar. Fındık, ceviz, meyve, mantar ve kuş yumurtalarıyla beslenir. Kuzey bölgelerde yaşayanlar kış uykusuna yatarlar ve besinlerini depo ederler. Ön ayaklarını besinleri ağıza götürmek için el gibi kullanırlar. Bazı türlerin yanaklarında besinleri depo etmeye yarayan keseler vardır. Gözleri çok gelişmiştir. İyi bilinen türleri: Adi sincap, tarla sincabı, yanağı keseli sincap, dağ sıçanı, uçar sincap, bobak, çayır köpeği.

Sincabımsılar, (Lat. Sciuromorpha). Bazı sınıflandırmalara göre, Omurgalı hayvanlardan Memeliler sınıfının Kemiriciler takımının bir alt takımıdır. Bazı sınıflandırmalara göre ise Kemiriciler takımının Yalındişliler alt takımına giren bir bölümü. Oldukça geniş bir grup olup, az çok ilkel yapılı olan Sincapgiller, Kunduzgiller, Düzensizkuyruklugiller, Yalındişligiller familyalarını içine alır.

Advertisement

Leave A Reply