Sindirim Sistemi Boyama Sayfaları – Sindirim Sistemi Organları Boyama Etkinlikleri

0

Sindirim sistemi şemaları boyama sayfaları. Sindirim sistemi organlarını boyama etkinlikleri, sindirim boyama sayfaları

Sindirim Sistemi Boyama Sayfaları

Advertisement

Sindirim ağızda başlar. Ağzımızdaki 28 adet kadar güçlü diş yemeğinizi daha küçük parçalara bölerek parçalar. Bu arada dil, yiyeceği hareket ettirmeye devam eder ve onu en iyi çiğneyecek diş tipine kaydırır. Aynı zamanda çiğnenmiş yiyecekleri, yutulabilir topaklar halinde sıkıştırarak boğaza doğru geri iter.

Ağzınızdaki sıvının çoğunu üreten tükürük bezleridir. Bu tükürük yiyecekleri nemlendirerek yutmayı kolaylaştırır. Ayrıca, yiyecekleri parçalamaya yardımcı olan enzimler adı verilen kimyasallarla da doludur. Şaşırtıcı bir şekilde, sadece iyi yemeklerin kokusu ağzınızı sulandırabilir!

Advertisement

Yemek borusu, 25 cm uzunluğundaki çiğnenmiş yiyecekleri midenize kaydırmak için kasılan bir tüptür. Kasların sıkma hareketine peristalsis denir ve sindirim sistemi boyunca gerçekleşir. Yemeklerin yoluna girmesine yardımcı olmak için yemek borusundan sümüksü bir mukus da çıkar.

İnsan sindirim sistemindeki yolculuğumuzun bir sonraki durağı – mide! Bu esnek kaslı çanta, boşken bir tenis topu büyüklüğündedir, ancak büyük bir yemeği saklamak için bir futbol topu büyüklüğüne kadar genişler. Yiyecekler içeri girer girmez mide astarı, yiyecekleri daha da fazla parçalayan sindirim sularını ve asidi serbest bırakır ve zararlı bakterileri öldürür. Kaslar, ince bağırsağa fışkırtılmaya hazır özensiz bir çorba haline gelir …

İsmine rağmen, ince bağırsak gerçekten o kadar küçük değil – 6,5 metre uzunluğunda! Bu 3 cm genişliğindeki tüpün içinde, ezilmiş yemeğinizdeki tüm besinler ince bağırsak astarından geçerek kana geçer. Emilim bittiğinde, özensiz karışım bağırsakların bir sonraki kısmına geçer.

Advertisement

İnce bağırsağın iki katından daha geniş, ancak yalnızca 1,5 metre uzunluğundaki kalın bağırsağın görevi, hazmedilemeyen artıklardan su, tuz ve mineralleri emmektir. Son olarak, dışkı adı verilen kalan yarı katı atık, depolama için alt kolona ve rektuma gider. Tuvalete gittiğinizde, anüs denen bir kas halkası dışkıyı dışarı çıkarmak için gevşer! Süper ve kokmuş!

Karaciğer, insan sindirim sisteminde önemli bir rol oynar – en büyük iç organınızdır ve yaklaşık 500 farklı görevi vardır! Tıpkı bir kimyasal işleme fabrikası gibidir – kan besinleri orada ince bağırsaktan taşır, sonra karaciğer bunlarla ne yapacağına karar verir. Aynı zamanda toksinlerden (vücuda zararlı olabilecek maddeler) kurtulur, eski kan hücrelerini geri dönüştürür, safra ve diğer sindirim sıvılarını üretir ve glikoz üretir, depolar ve salgılar (size enerji vermek için).

Advertisement


Leave A Reply