Sinema Denince Akla Gelen İlk Yer Olan Hollywood Tarihi

0
Advertisement

Sinema denince akla gelen ilk yer olan Hollywood ile ilgili tarihi bilgiler. Kısaca Hollywood’un tarihi hakkında bilgiler.

hollywood

Kaynak: pixabay.com

Dünya sinema sanayiinin merkezi olarak tanınan Hollywood, Amerika Birleşik Devletlerinin Kaliforniya eyaletine bağlı Los Angeles şehrinin bir bölgesidir. Şehrin merkezinden 13 km. kadar kuzeybatıda kurulmuştur. Bugün Amerika’nın bütün büyük film, televizyon, radyo şirketleri buradadır. Ayrıca, sinema dünyasının tanınmış kişilerinin muhteşem köşkleri de buraya ayrı bir güzellik verir.

Hollywood’da ilk evi Don Thomas Urguidez adında bir Meksikalı 1853’te yaptırmıştı. Bu bina Meksika mimarlık tarzında, Meksika tuğlasından yapılmıştı. Hollywood’un inanılmayacak derecede güzel iklimi, ancak 1870’te anlaşıldı, ondan sonra bu bölgede çiftçiler yerleşmeye başladılar. Büyük Okyanus’a pek yakın olan Hollywood’un iklimi gerçekten pek ılıktı. 1903’te Hollywood bir hayli kalabalıklaşmış, nüfusu 4.000’i bulmuştu.

Hollywood Yıldızları ve Tarihi

Kaynak : pixabay.com

Sinema sanayiinin öncüleri Kaliforniya ve çevresini bu iş için pek uygun bulmuşlardı. Bol güneş, ılık iklim, güzel manzara filmciler için en gerekli şeylerdi. 1908’de Chicago’da çevrilmesine başlanan «Monte Kristo» filmi daha sonra Hollywood’da tamamlandı. Bu sıralarda New York’ta birkaç filmci birleşip bir sinema tröstü kurmuştu. Bu tröst Edison‘un «kinetoskop» makinesini kullanma hakkını da satın almıştı. Fransız malı sinema makinelerini kullanarak iş yapan bir başka topluluk da sinema tröstüne karşı harekete geçmişti. Bu durum, bir sürü davaya konu olduktan başka, çeşitli sokak kavgalarına, can sıkıcı olaylara da yol açtı. Bir zaman sonra bağımsızlar Kaliforniya’nın güneyinde Edendale bölgesine çekilip orada film çevirmeye başladılar. Tröste bağlı şirketler de bağımsızların peşinden aynı bölgeye geldiler. Böylece, bağımlı ve bağımsız, bütün şirketler Edendale’de toplandılar.

Yer dardı, şirketlerin sayıları artınca çalışmak imkansız bir hale geldi. Bunun üzerine, bazı şirketler Edendale’den ayrılıp Hollywood’da yerleştiler. 1911’de David Horsley adındaki flimci, kurduğu Nestor Filim Şirketi’nin stüdyolarını Hollywood’a nakletti.

Hollywood Genel Görünüm

Hollywood Genel Görünüm (Kaynak : pixabay.com)

1913’te Cecile B. De Mille, Jesse Lasky, Samuel Goldwyn birleşip Hollywood’da büyükçe bir mahzeni film stüdyosu haline getirdiler. Daha sonraları bu mahzenin bulunduğu yere Paramount Film stüdyoları kurulmuştur.

Advertisement
Hollywood 1920 yıllarında altın çağını yaşadı.

Bütün dünyanın film endüstrisine Hollywood hükmediyordu. Dünyanın her yanından artist olmak isteyen gençler Hollywood’a akın etmeye başlamışlardı. Kısa zamanda Hollywood efsanevi zenginlikler şehri oldu.

Televizyonun icadı Hollywood’u bir hayli düşündürdü. Filmlerin eskisinden daha iyi hazırlanması gerekiyordu. Televizyon sinemaya büyük bir rakip olmuştu. Hollywood önemli bir buhranın eşiğindeydi. Zamanla
Hollywood’u Hollywood yapanlar televizyon şirketleri kurup bu işi ilerletmeye çalıştılar. Bugün Hollywood bir kasaba olmaktan çıkmış, oldukça kalabalık zengin bir şehir olmuştur.

Hollywood Yıldızlar Bulvarından Bir Görünüm (Greta Garbo)

Hollywood Yıldızlar Bulvarından Bir Görünüm (Greta Garbo) (Kaynak : pixabay.com)

Hollywood Nerededir?

Hollywood; Amerika Birleşik Devletleri’nde, Kaliforniya Eyaleti’nde Los Angeles’ta sinema endüstrisi merkezi ve yerleşim yeridir. Los Angeles’in 12 km kuzeyindedir. 18 87’de yerleşime açıldı; 1910’da Los Angeles’e bağlandı. İlk film stüdyosu (Nestor Film Şirketi) 1911’de kuruldu. 1920’lerde Cecil B. de Mille, Samuel Goldwyn, D.W. Griffith gibi yapımcılar, Hollywood’un dünyaca ünlü bir sinema endüstrisi merkezi durumuna gelmesinde önemli rol oynadılar. 1930’lara doğru sesli sinemanın doğuşuyla, hızlı bir gelişme süreci içine girdi, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Hollywood stüdyolarında televizyon filmleri, plak kayıtları üretimi de başladı. Kuruluşunun 100. yıldönümü, Şubat 1987’de görkemli tören ve eğlencelerle kutlandı.


Leave A Reply