Singapur Nerededir? Singapur Başkenti, Yaşam, Coğrafi ve Ekonomik Özellikleri

0
Advertisement

Singapur nerededir? Singapur’un başkenti, para birimi, coğrafi ve ekonomik özellikleri, yaşam şartları ve tarihi hakkında bilgi.

singapur bayrağı

Kaynak: pixabay.com

Singapur;

  • Yüzölçümü: 618 km2.
  • Başkenti: Singapur.
  • Dil: İngilizce, Mala, Tamil, Mandarin, Çince.
  • Din: Taoizm ve Budizm (% 54), Müslüman (% 16), Hristiyan (% 12), Hinduizm (% 4).
  • Para birimi: 1 Singapur doları = 100 cent.

Güneydoğu Asya’da ada devletidir. Singapur Cumhuriyeti, Malakka Yarımadası’nın güney kıyısı açığında Singapur Adası ve 60’tan fazla adacıktan oluşur. Singapur Adası, kuzeyde (1 km uzunluğundaki bir bağlantıyla geçilen) dar Johor Boğazı ile Malaysiya’dan; güneyden de Malakka Boğazı’nı Güney Çin Denizi’ne bağlayan Singapur Boğazı ile (kimi yerde Singapur’dan yalnız 18 km uzaklıkta) Endonezya’nın Riau Takımadalarından ayrılır.

singapur

Kaynak: pixabay.com

Yüzey Şekilleri

Ada, düz ve deniz düzeyine yakındır. Yalnız 1/3’ünün deniz düzeyinden yüksekliği 16 m’yi geçer. Ülkenin en yüksek noktası olan Bukit Timah (177 m), adanın ortasında büyük granit yükseltilerinin bulunduğu bir kütledir. Bu kütlenin doğusu alçak, kıraç bir yayladır. Adada, akışı düzensiz, ulaşıma elverişsiz, kısa çok sayıda ırmak vardır. Güneydoğuda kayalıklardan oluşan Pasir Panjang dışında, kıyılar genellikle alçak ve eğimlidir. Birkaç yerde kıyı açıklarından mercan kayalıkları göze çarpar. Johor Boğazı’ nın doğu ucundaki derin sular, adanın kuzeyindeki tarihsel tersanelere girişi sağlar, güneydeki Keppel Limanı’nda, su derinliği çok fazladır.

İklimi

Ülkede, ekvator iklimi özellikleri gözlenir. Yıllık ortalama sıcaklık 26.3°C (Ocak’ta 25.6°C, Temmuzda 27.1°C), yağış tutarı 2.500 mm’dir. Ancak, yağışların mevsimlere göre dağılımı önemli değişiklikler gösterir. Aralık ve ocak aylarında kuzeydoğudan alize rüzgârları estiğinde her ay yaklaşık 250 mm azalma olabilir. Haziran ve temmuz ayı ortalaması ise 150 mm’dir.

singapur

Kaynak: pixabay.com

Bitki Örtüsü ve Hayvanlar

Adanın ortasında küçük ormanlık alan (Bukit Timah Ormanı) dışında, en yaygın doğal bitki örtüsü çalılıklar ve çayırlardır. Batı ve kuzeybatı kıyısında mangrov bataklıkları, toprağın tarıma elverişli (ada yüzölçümünün 1/5’i) duruma getirilmesi, bina yapımlarıyla büyük ölçüde ortadan kalkmıştır. Adada, çok sayıda çeşitli süs bitkisi vardır. Doğal hayvanlar azalmış olmakla birlikte, bir lemur türü olan tembel lori ve bir maymun türü olan uzun kuyruklu malak, günümüzde de varlıklarını sürdürür. Bazı yılan ve kertenkelelerle Hint minahı, yeşil balıkçıl gibi birkaç kuş türü vardır. Kentsel alan dışında kalan en önemli doğal örtüsü Bukit Timah Ormanı’dır.

Ekonomisi

Kauçuk çiftliklerinin yanı sıra, sınırlı tarım alanlarında sebze, meyve, çiçek yetiştirilir. Kümes hayvancılığı ve domuz çiftlikleri vardır. Balıkçılık sektörü gelişmiştir. Uçak ve araba donanımı, bilgisayar ve parçaları, duyarlı aygıtlar, petrol arıtma, gemi yapım ve onarımı, demir-çelik, kimyasal ürünler, çimento, kauçuk, metal ürünleri, kâğıt, basım, dayanıklı tüketim maddeleri, oyuncak, önde gelen endüstri etkinlikleridir. Endüstrinin gelişmişliğine koşut olarak yıllık elektrik enerjisi üretimi yüksektir.

Advertisement
singapur

Kaynak: pixabay.com

Tarihi

13. yüzyılda önemli bir Malay kentiyken, 14. yüzyılda Cava’dan göç edenlerce yıkıldı (1365). 19. yüzyıl başlarında İngiliz Doğu Hindistan Şirketi Jahore sultandan adayı satın aldı ve Singapur, Boğazlar Yerleşimleri’ni (Straits Settlement) oluşturmak üzere, Malakka ve Pinang (Penang) ile birleştirildi.

İngiliz yönetimi, 1930’da Singapur’u önemli bir deniz kuvvetleri üssüne dönüştürdü. İkinci Dünya Savaşı’nda 1942-1945 arasında Japonya işgali altında kaldı. Nisan 1946’da Singapur yarı-özerk sömürge durumuna geldi. İlk kez 1955’te, yasama meclisi için seçimlere gidildi. Özerkliğinin kazanıldığı 1959’dan 4 yıl sonra Malezya’yı oluşturmak üzere Singapur, Sabah ve Saravak ile birlikte Malaya Federasyonu’na katıldı. 1965 Ağustos’un da ilan edilen bağımsızlık sonrasında, Singapur, aynı yılın aralık ayında İngiliz Uluslar Topluluğu içinde bir cumhuriyet konumu kazandı. Halk Hareketi Partisi’ni kuran, Singapur’un bağımsızlık önderlerinden Lee Kuan Yu bağımsızlıktan soma da Singapur’un politik yaşamında en önemli güç olmayı sürdürdü.

1950’den beri yönetimde olan Halk Hareketi Partisi (PAP) lideri ve Başbakan Lee Kuan Yu, 23 Aralık 1980’deki genel seçimlerinden de dördüncü kez başarıyla çıktı. 29 yıldır Singapur’u “demir bir yumruk“la yöneten, ancak en kararlı muhaliflerinin bile teslim ettiği gibi bu minicik “kent devleti“ne “çağ atlatan” Lee Kuan Yu, 1985 seçimlerinden sonra, 1988 sonunda başbakanlıktan ayrılacağını açıklaması büyük yankılar uyandırdı. Verdiği sözü iki yıl gecikmeli de olsa yerine getiren Yu, Kasım 1990’da istifa etti. Bu gelişme, ülkede ekonomik ve politik bunalıma yol açtı.


Leave A Reply