Sinüzit Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Sinüzit nedir, nasıl olur? Sinüzit belirtileri, tedavisi, özellikleri. Sinüzit hakkında bilgi.

SİNÜZİT

Alında, üst çene kemiğinde sağlı, sollu bulunan kemik boşluklarının iltihabıdır. «Sinüs» denilen bu boşluklar ufak deliklerle burun boşluğuna açılır.

Sinüzitin sebebi, çoğunlukla, burun iltihaplarıdır. Azı dişlerinin kök apseleri üst çene sinüsüne atlayarak sinüzit yapabilir. Yüzme ve suya dalma sonucunda da mikrop kaparak sinüzit olur.

Belirtileri. — Sinüslerin buruna açılan delikleri çok dar olduğu için iltihap, şişme sonucunda kolaylıkla tıkanır. Bu tıkanmalar çok şiddetli baş ağrılarına yol açar. Bu ağrılar yüzde daha çok duyulur. Eveğen (had) sinüzitlerde ağrı devamlı olabilir. Süreğen (müzmin) hallarde ise ağrr öğleden önce çok şiddetlidir, akşama doğru azalır. Sinüzitte cerahatli, koyu burun akıntıları da olur. Tam bir teşhis koyabilmek için hastanın şikâyetleri, burun akıntısının özellikleri, röntgen filmi dikkatle incelenir.

Tedavi. — Genel olarak, iltihabı yok etmek için «antibiyotik» denilen penisilin, streptomisin, tetrasiklin gibi ilâçlar kullanılır. Burun damlası, ağrı kesici ilâçlar, vitaminler yardımcı tedavi için lâzımdır. Müzmin hallerde cerahatin boşaltılabilmesi için cerrahi tedavi gerekir.

Advertisement

Sinüzit, çevresindeki organlar için tehlikelidir. İltihap, göze, kulağa, boğaza, beyne atlayabilir, menenjit, orta kulak iltihabı, «osteomiyelit» denilen kemik İltihabı gibi hastalıklara yol açabilir. Onun için sinüzitin zamanında tedavisine önem vermelidir.


Leave A Reply