Sir George Arthur Kimdir?

0

Sir George Arthur kimdir ve ne yapmıştır? İngiliz devlet adamı 1. Baronet Sir George Arthur hayatı, biyografisi ve kariyeri hakkında bilgi.

George Arthur

Advertisement
Sir George Arthur Kimdir?

Sir George Arthur; 1. baronet (d. 21 Haziran 1784, Plymouth, Devon – ö. 19 Eylül 1854, Londra, İngiltere), 1825-36 arasında Van Diemen Toprakları’nın (bugün Tazmanya) İngiliz valisidir. Tazmanya Yerlilerinin trajik yazgısını değiştirme çabalan başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Ama ceza sisteminde yaptığı reformlar ve ada ekonomisini geliştirme girişimleri önemli bir başarıya ulaşmıştır.

Avrupa ve Mısır’daki Napolyon Savaşları sırasında orduda görev aldıktan (1804-14) sonra İngiliz Hondurası’nda vali vekilliği yaptı (1814-22). 1823’te Van Diemen Toprakları’na vali vekili olarak atandı. İki yıl sonra, Yeni Güney Galler eyaletinden ayrılan bu sömürgenin valisi oldu. Aynı yıl (1825) adanın kuzeybatı bölgesini yerleşmeye açmak amacıyla Van Diemen’s Land Company’nin yaptığı çalışmaları destekledi. Yeni yerleşmelerdeki göçmenleri soyan ve Yerlilere saldıran eşkiyaya karşı etkili bir mücadele yürüttü.

Ama Yerlileri güneydoğuda, silahlı göçmenlerin oluşturduğu Kara Sınır denen hattın gerisindeki yarımadaya yerleştirme girişimi tam bir başarısızlıkla sonuçlandı. Hayatta kalan Yerliler 1835’te Tasmanya’nın doğusundaki Flinders Adasına yerleşmeye razı edildiyse de, burada kısa süre içinde yok oldular. Böylece 1876’da Tasmanya Yerlileri yeryüzünden silindi. Arthur, 1832’de Port Arthur’da bir cezaevi, 1835’te Point Puer’de erkek çocuklar için bir örnek cezaevi kurdu. Aynca sömürgede dinsel yaşamın ve eğitimin geliştirilmesine katkıda bulundu. Ama baskıcı yönetimi ve sansür girişimleri yüzünden Tasmanya ve Sidney basınını karşısına aldı.

1837’de, bir ayaklanmanın bastırılmasının hemen ardından vali yardımcısı olarak Yukarı Kanada’ya (bugün Ontario) gitti. Yukarı Kanada ile Aşağı Kanada’nın (bugün Québec) birleşmesine katkılarından ötürü 1841’de “baronet” unvanıyla ödüllendirildi. Ertesi yıl Bombay valiliğine atandı. 1846’da emekli olarak İngiltere’ye döndü.

Advertisement


Leave A Reply