Sıraca Hastalığı Nedir?

0
Advertisement

Sıraca Hastalığı Nedir? Sıraca Hastalığı belirtileri, nasıl olur, tedavisi hakkında bilgi.

siraca-hastaligiSıraca Hastalığı; Bir deri veremidir. Verem mikrobu deriye dıştan, ya da vücut içinden gelerek yerleşir. Her hangi bir sebeple direnci azalmış bir bünyeye verem mikrobu dışarıdan konup deriden içeri girebilir, Porte d’entrée (port-dantre) = giriş kapısı adı verilen sıyrıklardan, deliklerden verem mikrobunun yerleşmesi de sıracaya yol açar. Vücut içinden ise, her hangi bir yerdeki verem odağından mikroplar kan, lenf, temas yolu ile deri altına, deriye atlayabilir.

Verem yaraları solunum yollarının kapısı olan ağız, dudaklar, burun çevresinde, anus yakınında, cinsel organlar yakınında bulunabilir. Deri vereminin sıraca şekli ise en çok boyunda, gövdede, ellerde, kollarda, bacaklarda, yüzde olur. Hastalık bazen derialtı bezelerini, kemikleri de kaplayabilir. Sıracalı derilerde fistüller, bu fistüllerden gelen irinli, kanlı bir akıntı görülür. Fistüllerin çevresi morumtırak kırmızıdır. Yaralar kapanırken buruşuk izler bırakır, öyle ki sıracalı bir kimsenin boyun derisi akan fistüller, kapanmış fistül izleri içinde, büzülmüş koyu esmer, kırmızı, mor renkler gösteren karışık bir durumdadır. Sıracalı hastaların genel halleri bozuktur. Hastalığın gidişi yavaştır.

Tedavi. Tedavide genel verem tedavisinde kullanılan ilâçlar, vücudun dayanıklılığını artıran ilâçlar, iyi bir beslenme, açık havada dinlenme başta gelir. Ayrıca, yaranın bakımına büyük önem vermek gerekir. Pansumanda temizlik son derece gözetilmelidir.


Leave A Reply