Sırbistan Usulü Soslu Sudak Tarifi

0

Sırbistan Usulü Soslu Sudak Balığı nasıl pişirilir? Soslu sudak balığı malzemeleri, yapılışı. Balık tarifleri.

Sırbistan Usulü Soslu Sudak

Advertisement

Sırbistan Usulü Soslu Sudak Tarifi

Kullanılacak malzeme (4 kişi için):
1 kiloluk sudak balığı,
30 gram margarin yağı,
15 gram un,
2 limon,
1 baş soğan,
1 diş sarmısak,
3 baş karanfil,
1 tatlı kaşığı kekik,
2 defne yaprağı,
1 havuç,
1 sap kereviz,
1 demet maydanoz,
4-5 tane karabiber,
1 bardak sek beyaz şarap,
yeteri kadar tuz ve karabiber.

Yemek Tarifi:
Sudak balığının için, dışı temizlenip yüzgeçleri kesilip atılır ve bol suda içi, dışı iyice yıkanır. Sonra balık baştan başlayarak birerbuçuk parmak kalınlığında yuvarlak dilimlere doğranır. Bu parçalar dibi düz ve geniş bir porselen kaba yerleştirilir. Bunların üzerine 2 baş karanfille dörde bölünmüş bir diş sarmısak, kekikle bir defne yaprağı atılır, tuzla karabiberini serpiltikten sonra yarım limonun suyunu sıkılır.

Balık dilimleri zaman zaman çevrilerek bu karışımda en azından bir saat tutulur. Bu sırada balığın içinde kaynayacağı su hazırlanır. Bunun için üstü kazınmış havuçla kabuğu çıkarılmış soğanı rendelenir. Buna kıyılırcasına ince doğranmış kereviz yaprağı eklenir. Bunlar harmanlanıp düz dipli balık tenceresine boşaltılır. Üçbuçuk bardak su ilave edildikten sonra yarım limonun suyu sıkılır. Buna bir tülbentin İçine sarılı olarak temizlenmiş ve yıkanmış bir demet maydanozla, dövülmemiş 4-5 tane karabiberi, bir baş karanfili, 1 defne yaprağı ilave edilir. Kap kuvvetli bir ateşe oturtulup 20 dakika kaynatılır.

Bu süre sonunda tencere ateşten indirilip İçindeki ılımaya bırakılır. Tenceredekiler Ilıyınca buna bir bardak şarap katılır. Balık dilimleri karışımın içinden çıkarılıp tencereye konur. Kap tekrar ateşe oturtulur. Ateşin ısısı çok hafifletmeli ve yavaş yavaş artırarak suyun kaynaması sağlanmalıdır. Su kaynamaya başladıktan sonra kap 15 dakika kadar ateşte tutulup balık pişirilir.

Advertisement

Balık dilimleri pişince kap ateşten alınır. Tülbenttekiler çıkarıp atılır. Balık dilimleri balığı bir bütün haline getirecek biçimde servis tabağına yerleştirilir. Tencerede kalanlar ezilerek ince delikli bir süzgeçten geçirilir. Bunun yarısını bir tencereye konup dörtte biri kalıncaya kadar kaynatılır.

Sosun dörtte biri kadar kalınca ayrı bir yerde karıştırılmış olan unla yağ sosun içine atılır ve karıştırarak iki dakika kadar kaynatılır. Sonra bu sos balığın üstüne gezdirerek dökülür. Tabağın çevresine haşlanmış küçük patatesler konarak servis yapılır.


Leave A Reply