Şirpençe Hastalığı Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Stafilokok virüsü sebebi ile meydana gelen bir hastalık olan Şirpençe ile ilgili olarak genel ve temel bilgilerin yer aldığı yazımız.

stafilokokŞirpençe, derinin iç tabakalarında meydana gelen göz göz cerahatlanmalara giden bir iltihaptır. Stâfilokok denilen bakterilerden dolayı meydana gelir, insanı ölüme kadar götürebilir.

Şirpençe, başlangıçta basit bir çıban gibidir. Yalnız, ateş, titreme, halsizlik dikkati çeker. Çıbanın rengi koyu kırmızıdır. İltihap derialtı dokusuna doğru da yayılır. Birkaç gün sonra iltihaplı yüzey birçok yerinden incelir, sarımtırak kırmızı bir cerahat belirir, dışarıya biraz irin akar. İrinin boşalmasına elverişli delikler bulunmasına rağmen iltihap deri altında yayılmaya devam eder. Mikroplar kana karışmaya başlarsa sık sık titremeler, terlemeler görülür. Bu hal hastayı ölüme götürebilir. Böbrek, damar ve şeker hastalarında, yaşlılarda, zayıflarda hastalığın sonu önemlidir. Septisemi ölüme yol açar.

Tedavi. — Şirpençe uzman bir hekim gözetimi altında ancak tedavi edilebilen bir hastalıktır. Uzman bir doktorun vereceği antibiyotikler kullanmaya başlamalıdır. Hastada ayrıca şeker hastalığı da varsa, dikkatle incelenmeli, gerekli tedbirler alınmalıdır. İrin derinde toplanmışsa cerrahi müdahaleyle açılır.

Advertisement

Leave A Reply