Sitz Banyosu (Oturma Banyosu) Nedir? Ne Amaçla Nasıl Yapılır? Yararları

0

Sitz Banyosu (Oturma Banyosu) Nedir? Sitz banyosu hangi tıbbi durumlarda yapılır, nasıl yapılır? Sitz banyosunun uygulaması ve yararları.

Sitz banyosu nedir?

Bir sitz banyosu, rektum ile vulva veya skrotum arasındaki boşluk olan perine temizleyen sıcak, sığ bir banyodur. Bir oturma banyosu ayrıca genital bölgede ağrı veya kaşıntıda rahatlama sağlayabilir.

Küvetinizde veya tuvalete uyan plastik bir kitte kendinize bir oturma banyosu verebilirsiniz. Bu kit, genellikle ucunda uzun boru bulunan plastik bir torba ile birlikte gelen yuvarlak, sığ bir havzadır. Bu torba ılık suyla doldurulabilir ve banyoyu tüp yoluyla güvenli bir şekilde doldurmak için kullanılabilir. Lavabo, standart bir klozetten biraz daha büyüktür, bu nedenle bir oturma banyosu yaparken oturmanıza izin vermek için klozetin altına kolayca ve güvenli bir şekilde yerleştirilebilir. Kit birçok mağazada ve eczanede mevcuttur.

Oturma banyosu ne zaman kullanılır?

Oturma banyosu doktor reçetesi gerektirmez. Bazı insanlar sitz banyolarını düzenli olarak perine temizlemenin bir yolu olarak kullanırlar. Temizlikte kullanılmasına ek olarak, sitz banyosunun ılık suyu perineal bölgeye kan akışını arttırır. Bu daha hızlı iyileşmeyi sağlayabilir. Bir oturma banyosu ayrıca şunları rahatlatır:

 • kaşıntı
 • tahriş
 • küçük acı

Sitz banyosu kullanmayı düşünmenizin yaygın nedenleri şunlardır:

 • Son zamanlarda vulva veya vajinada ameliyat olmak
 • son zamanlarda doğum yapmış olmak
 • son zamanlarda hemoroit ameliyatı olmak
 • hemoroid rahatsızlığı
 • bağırsak hareketlerinden rahatsızlık duymak

Hem çocuklar hem de yetişkinler sitz banyolarını kullanabilir. Ebeveynler sitz banyosu sırasında çocuklarını daima denetlemelidir.

Doktorlar bazen bir oturma banyosuna koymak için ilaçlar veya diğer katkıları reçete eder. Bir örnek, antibakteriyel özelliklere sahip povidon-iyodindir. Suya sofra tuzu, sirke veya kabartma tozu eklemek de yatıştırıcı bir çözüm oluşturabilir. Ancak sadece ılık su kullanarak bir oturma banyosu yapabilirsiniz.

Oturma banyosu kuvet

Küvette bir oturma banyosu

Küvette bir oturma banyosu yapıyorsanız, ilk adım küveti temizlemektir.

 1. 2 çorba kaşığı çamaşır suyu 1/2 galon su ile karıştırarak küveti temizleyin. Küveti fırçalayın ve iyice durulayın.
 2. Ardından, küveti 10 cm yüksekliğinde su ile doldurun. Su ılık olmalı, ancak yanıklara veya rahatsızlığa neden olacak kadar sıcak olmamalıdır. Bileğinize bir iki damla damlatarak suyun sıcaklığını test edebilirsiniz. Rahat bir sıcaklık bulduğunuzda, doktorunuzun banyoya önerdiği maddeleri ekleyin.
 3. Sonra küvete girin ve perine bölgesini 15 ila 20 dakika bekletin. Dizlerinizi bükün veya mümkünse bacaklarınızı küvetin yanlarına doğru sarkıtın.
 4. Küvetten çıktığınızda, temiz bir pamuklu havluyla hafifçe kurulayın. Ağrı ve tahrişe neden olabileceğinden perineyi ovmayın veya ovalamayın.
 5. Küveti iyice durulayın.

Oturma banyosu

Bir kit kullanarak bir oturma banyosu yapmak

 1. Plastik sitz banyo kiti tuvalete sığar. Kullanmadan önce banyo kitini temiz suyla durulayın. Ardından, doktorunuz tarafından önerilen herhangi bir ilaç veya solüsyonla birlikte sıcak – ancak çok sıcak değil – su ekleyin.
 2. Sitz banyosunu açık tuvalete yerleştirin.
 3. Yerinde kalmasını ve kaymamasını sağlamak için bir yandan diğer yana hareket ettirerek deneyin.
 4. Su, perine bölgesini kaplayacak kadar derin olmalıdır.
 5. 15 ila 20 dakika bekletin. Orijinal su soğudukça ılık su ekleyebilirsiniz. Çoğu oturma banyosunda suyun taşmasını önleyen bir havalandırma deliği bulunur. Su, tuvalete rahatça taşar ve yıkanabilir.
 6. İşiniz bittiğinde, ayağa kalkın ve temiz bir pamuklu havluyla kurulayın. Bunu yaparken alanı ovalamaktan kaçının.
 7. Sitz banyosunu iyice temizleyerek bir sonraki kullanıma hazır hale getirin.
 8. Birçok kit, temizleme talimatları ve çözümleri ile birlikte gelir. Kitiniz bunlarla birlikte gelmiyorsa, sitz banyonuzu 1/2 galon sıcak su ile karıştırılmış 2 yemek kaşığı çamaşır suyu ile ovarak temizleyebilirsiniz.
 9. Banyonuzu temizledikten sonra iyice durulayın.

Her ne kadar sitz banyonuzu ne zaman değiştireceğiniz konusunda herhangi bir kural olmamasına rağmen, kullanımdan önce ve sonra her zaman çatlama veya zayıflamış alanlar olup olmadığını kontrol edin.

Risk faktörleri ve bakım sonrası

Bir oturma banyosu çok az zarar verme riski taşır çünkü invaziv olmayan bir tedavi yöntemidir. Sitz banyolarıyla ilişkili en yaygın yan etki perine enfeksiyonudur, ancak bu nadiren görülür. Cerrahi bir yara bakımı yapıyorsanız ve küveti veya plastik banyoyu iyice temizlemiyorsanız, bu olabilir.

Ağrı veya kaşıntı kötüleşirse veya perine kırmızı ve kabarık hale gelirse sitz banyolarını kullanmayı bırakın, doktorunuza başvurun.

Sitz banyoları size rahatlama getirirse, doktorunuz muhtemelen kaşıntı, tahriş veya ağrı kaynağı iyileşene kadar günde üç veya dört almanızı önerir. Bir oturma banyo yaptıktan sonra, doktorunuz size aksini söylemedikçe hemen normal aktivitelere dönebilirsiniz.


Leave A Reply