Sivaslı Nerededir?

0
Advertisement

Sivaslı nerededir? Sivaslı hangi ilimize bağlıdır? Sivaslı ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

Uşak Sivaslı

Sivaslı’daki bir park (Mart 2007) (Kaynak : wikipedia.org)

Sivaslı; Uşaklı İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 21 köyü vardır. İlin doğusunda; Kuzeyden Banaz, güneyden Karahallı, batıdan Ulubey, doğudan Afyonkarahisar’ın Hocalar ilçeleriyle çevrilidir.

ilçe toprakları, doğudan batıya doğru alçalan dalgalı yayla düzlükleri üzerinde uzanır. Doğuda Bulkaz Dağı yükseltileri (en yüksek noktası 1.876 m), batıda Banaz Çayı vadisi boyunca uzanan düzlükler görülür. Ortalama yükselti 900 m’dir. Büyük Menderes’e dökülen Banaz Çayı başlıca ırmaktır. Çay, Kütahya-Uşak sınırındaki Murat Dağı’ndan doğar. Adıgüzel Barajı’nı besler. Karasal iklim gözlenmekle birlikte, Ege ikliminin etkisi, havayı biraz yumuşatır. Kışlar soğuk ve yağışlı, yazlar sıcak ve az yağışlı geçer.

Yıllık ortalama sıcaklık 12.0°C, yağış tutarı 584 mm’dir. Doğudaki dağlık alanın yamaçlarında meşe, çam ve ardıç ağaçlarından oluşan ormanlar, düzlüklerde bozkır bitkileri görülür. Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Buğday, arpa, nohut, fiğ, şekerpancarı, susam, meyvelerden üzüm, elma, armut, yetiştirilen başlıca tarım ürünleridir. Koyun, kılkeçi ve sığır beslenir. Halı ve el dokumacılığı köylerde yaygındır. Irmak boylarında söğüt, kavak ağaçlamaları vardır. Selçikler Köyü yakınlarında Sebaste antik kentinin kalıntıları vardır.

Uşak-Denizli Karayolu üzerinde, deniz düzeyinden 1.050 m yükseltide, düz bir alanda kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 35 km uzaklıktadır.

Advertisement

Leave A Reply