Siverek Nerededir?

0
Advertisement

Siverek nerededir? Siverek hangi ilimize bağlıdır? Siverek ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

siverekSiverek; Şanlıurfa İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 6 bucağı (Bucak, Çaylarbaşı,Dağbaşı, Karacadağ, Karakeçi, Şekerli), 64 köyü vardır. İlin kuzeyinde; kuzey ve doğudan Diyarbakır’ın Çermik, Ergani, Merkez, Çınar; güneydoğu, güney ve güneybatıdan ilin Viranşehir, Merkez ve Hilvan ilçeleri, batıdan Atatürk Baraj Gölü ile çevrilidir.

İlçe toprakları, genelde geniş düzlükler üzerinde uzanır. Doğuda Karacadağ (1.938 m), Kollubaba Tepesi (1.957 m), daha güneyde Mandal Tepe (1.895 m), kuzeydoğuda Delihüseyin Tepesi (1.300 m), volkanik kökenli yükseltilerdir. Karacadağ eteklerinde, geniş alanlar volkanik taşlarla kaplıdır. İlçe topraklan, doğuda Karacadağ’dan batıya doğru gidildikçe alçalır. Urfa Yay-lası’na giren düzlüklerde ortalama yükselti 750 m, Fırat Vadisi’nde 500 m dolayındadır. Fırat Irmağı, ilçe topraklarının batısından geçer. Çamdere ve Beşkardeş Dere gibi küçük akışlı ırmaklardan sulamada da yararlanılır. Batıda toprakların bir bölümü, Atatürk Barajı suları altında kalmıştır. Karasal iklim egemendir; yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 13°C, yağış tutarı 615 mm’dir. Doğal bitki örtüsü genellikle bozkır bitkilerinden oluşur. Ormanlar seyrek ve bodurlaşmış meşe toplulukları biçimindedir. Ardınç ve antepfıstığı ağaçlan görülür. Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Buğday, arpa, mercimek, nohut, pamuk, pamuk tohumu, susam; meyvelerden üzüm, antepfıstığı, zeytin başlıca tarımsal ürünlerdir. Karacadağ eteklerinde geniş otlaklarda koyun ve kılkeçisi beslenir. Deveden ulaşımdan da yararlanılır. El dokumacılığı gelişmiştir.

Osmanlı döneminde mutasarrıflık olan Siverek, cumhuriyetin ilk yıllarında il merkezi, 1927′ de Şanlıurfa’ya bağlı ilçe merkezi konumunu kazandı. Tarihi boyunca çeşitli beyliklere merkezlik yapan ilçede, Asurlardan kalma Siverek Kalesi, ilçe merkezine 17 km uzaklıkta Berber Kalesi, Ulu Cami, Hasan Çelebi, Kulaib Bey ve Haliliye camileri, Yeraltı Hamamı, Yeni Hamam vb tarihsel eserler vardır. Diyarbakır-Şanlıurfa Karayolu üzerinde, deniz düzeyinden 850 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 99 km uzaklıktadır.

Advertisement

Leave A Reply