Sivil Savunma İle İlgili Kompozisyon – Sivil Savunma Hakkında Yazı Örneği

7
Advertisement

Sivil Savunmanın önemi ile ilgili kompozisyon örneği, Sivil Savunma konulu yazı, sivil savunmayı anlatan yazı ve kompozisyon örneği.

Sivil Savunma İle İlgili Kompozisyon

Toplum olarak birlik ve beraberlik olmanın başa gelecek herhangi bir afet, yangın ve felaketle topyekün mücadele etmenin en güzel örneği sivil savunmadır.

Sivil Savunma Günü

Sivil savunma kısaca kötü günü atlatmak için yapılan bilinçli mücadelelerin bir bütünüdür. Bir çok alanı kapsar. Sivil savunmanın görevleri bir savaş anında halkın emniyetini sağlayarak can ve mal kaybını en aza indirmekten, beklenmeyen bir afet anında (örneğin deprem, yangın gibi) yine aynı şekilde kayıpları en aza indirmeyi içerir.

Özellikle deprem bölgesi olan yurdumuzda sivil savunma yaraların sarılmasında en başarılı yöntemdir. Böyle bir felaket anında bu duruma karşı hep beraber verilen mücadelenin adıdır.

Advertisement

Her toplumda deprem, yangın, sel gibi felaketler görüleceği gibi, her toplumun da bu gibi felaketler başa gelmeden alması gereken önlemler vardır. Atatürk’ün de dediği gibi “Felaket Başa Gelmeden Evvel Önleyici ve Koruyucu Tedbirler Düşünmek Lazım. Felaket Geldikten Sonra Dövünmenin Yararı Yoktur.” Önlem almak ve halkın bilinçlenmesi atılması gereken ilk adımdır.

Sivil Savunma Günü

Karşı karşıya gelinebilecek afetler göz önünde bulundurularak öncelikle halk bu gibi durumlarda nasıl hareket etmeleri gerektiği konusunda bilinçlendirilmelidir. Örneğin deprem anında ve sonrasında yapılması gerekenler çok iyi benimsenmeli ve uygulanabilmelidir. Bunun dışında bir deprem bölgesinde kurulan binaların deprem yönetmeliğine uygun, dayanıklı yapılmalı, halk sağlığı ön planda tutulmalıdır. Buna benzer olarak yangın gibi felaketlerde de gerekenler öğrenilmeli ve yangın için binalarda gereken tedbirler, (yangın söndürme tüpleri, yangın merdivenleri, binanın yangına dayanıklılığı vb) alınmalıdır.

Sonradan karşılaşılabilecek kötü sonuçlar ve büyük kayıplar en aza indirilebilmesi için tedbir esastır. Her yıl 28 Şubatta kutlanan Sivil Savunma günü vesilesiyle bu konuda geleceğimiz olan çocuklar bilgileniyorlar. Yardımlaşmanın en anlamlı şekli lan sivil savunmayı öğreniyorlar.

Advertisement

7 yorum

  1. Güldehan birim on

    sivil savunmanın önemini çok güzel anlatmışsınız çok teşekkür ederim yazanın emeğine düşüncesine sağlık yazdığınız yazıdan çok iyi bir şekilde faydalandım yazana sevgiler

  2. Yazandan Allah razi olsun hayatimda gördüğüm en güzel kompozisyon veya yazi diyebilirim EMEGİNİZE SAĞLIK😍😍😍👌👌👌👏👏👏👏👍👍👍👍👍😱😍😍😍

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?