Sivilce İzlerine Bitkisel Çözüm Nasıl Bulunur? Tarifleri İle Maskeler

0
Advertisement

İstenmeyen sivilce izlerine bitkisel çözüm önerileri… Bitkisel çözüm bulunur mu? Hangi malzemeler ile nasıl maskeler hazırlanır?

Sivilce İzleri

Sivilce izleri neden olur?

Özellikle gençlerde ergenlik çağında oluşmaya başlayan ve bazen uzun süreli problemler yaratabilen sivilceler; dönemsel olarak beslenme alışkanlıklarına, cildin tipine, cilt bakımının düzenli bir şekilde yapılmamasına ve diğer dış etkenlerle bağlantılı olarak oluşabilmektedir.

Bu süreçlerde herhangi bir tedavi müdahalesi yapılmayan sivilceler, daha sonrasında cilt üzerinde kalıcı izler bırakabilmektedir. Bu izlerin oluşmasında doğal süreçler etkiliyken, çoğu izin kalıcı olmasına sebep kişinin kendisi olmaktadır. Sivilcelere müdahale ederek onları sıkıp patlatmak, deriyi yırtmak yapılan en büyük yanlışlarda ilk sıradadır. Bu tip müdahaleler sonrasında sivilcelerin çok büyük bir kısmı cilt üzerinde leke olarak kalmaktadır. Ve günlük yaşantımızda cildimizdeki sivilcelerin çok dikkat çektiği bölge yüzümüz olduğu için, psikolojik olarak bizi etkilemesinden dolayı yüzdeki sivilcelere hemen müdahale etme ihtiyacı hissedilmektedir.

Sivilcelere Elle Müdahale Edilebilir mi?

Ancak bu noktada elle müdahale ya da kulaktan dolma bilgilerle sivilceleri yok edici kürler uygulamak yerine mutlaka bir cilt uzmanına gidilerek kontroller yaptırılmalıdır. Çünkü siz cildinizdeki hiç bir sivilceye herhangi bir müdahalede bulunmasanız dahi sivilcelerin cilt üzerinde iz bırakma ihtimali her daim bulunmaktadır. Bu süreçte cilt altında sivilcelerin yok edilme süreciyle uğraşılırken ve iltihap kurutulmaya çalışılırken vücut da aynı zamanda müdahaleye katkıda bulunmak için sivilce bölgesine daha bol miktarda enzim ve beyaz kan hücresi yollamaktadır.

Müdahale bitip sivilce yok edilse bile bu bölgeye aşırı gelen malzemeler yüzünden cildin üst tabakasında izler görülebilmektedir. Tüm bunların sonucunda az önce de değindiğimiz ana noktaya dönersek, sivilcelerden ve sivilce izlerinden kurtulabilmek için mutlaka uzman bir dermatolog kontrolüne gitmek ve onun yapacağı testler doğrultusunda ilaçlar ve doğal bitkisel ürünler kullanılmalıdır. Cilt uzmanının sizin cildinizin üzerinde uygulacağı testlerin en önemli amaçlarından biri herhangi bir müdahale ürününe alerjiniz olup olmadığını anlayabilmektir. Size verebileceği ilaca cildinizin reaksiyon gösterip göstermediğini bilmeli ve ona göre bir tedavi süreci oluşturmalıdır.

Advertisement

Sivilce izlerine bitkisel çözüm

Dermatologların sizlere önereceği ilaçların yanında, cildinizi besleyici ve sivilceyi oluşturan kirleri ve bakterileri ortadan kaldırıcı özellikler bulunan doğal ürünleri de kullanmanız mümkündür. Bu ürünler hem çok rahatlıkla bulabileceğiniz günlük besinler ve bitkilerdir, hem de doğal kaynaklı olduğu için cildinize iyileşme sürecinde hiç bir kimyasal etki bırakmamış olurlar. İşte sivilce izlerine bitkisel çözüm olabilecek ürünlerden bazıları şunlardır;

Bal :

İçeriğinde bulunan antibakteriyel özellikler sayesinde ciltte sivilce oluşmasını engelleyerek sivilcenin oluşmasına etken olan kirleri yok edebilmektedir. Bunun dışında sivilcenin çıkmaya başladığı dönemde ya da geçtikten sonraki aşamasında ciltte oluşan kızarıklıkları da yok etmede oldukça etkili bir doğal üründür. Doğal ürün olması gerekliliği sebebiyle cildinizde kullanacağınız balın işlenmemiş yüzde yüz saf arı bal olduğuna dikkat etmelisiniz. Çünkü işlenmiş balı cildinize sürdüğünde bir takım tahrişler meydana gelebilmektedir. Bu uygulamayı ya bal özlü cilt maskeleriyle ya da incelttikten sonra cildinize uygulama halinde yapabilirsiniz. Bir çay kaşığı miktarında balı bir tatlı kaşığı miktarındaki yulafla karıştırarak cildinize bir maske gibi sürüp 15 dakikalık bir süreçten sonra ılık suyla temizlemeniz de sivilcelere etkili bir çözüm olacaktır.

Limon :

Limonun kendi öz suyu, kimyasal olarak ağartıcı içerdiğinden doğal tedavilerde en çok kullanılan ürünlerden bir tanesidir. Bir tam limonun suyunu çıkarttıktan sonra bu suyu cildinizdeki sivilcelerin üzerine sürüp bir müddet beklettikten sonra ılık suyla durulayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta limonun cildi kurutma özelliğinden dolayı limon suyu uygulaması yaptığınız cildinize mutlaka uygulamadan sonra bir nemlendirici sürmeniz gerekliliğidir.

Yumurta :

Yumurtanın özellikle beyaz kısmı, sivilcelerin yok edilmesi için ve sivilcelerden kaynaklanan lekelenmelerin geçmesi için çok yararlı bir doğal üründür. Yumurta akını sivilcelerinize sürdükten sonra bir müddet bekleterek sıcak suyla yıkayabilirsiniz. Bu işlemden sonra cildinizi iyice temizlediğinizden emin olmalısınız çünkü yumurtanın beyazı ağır bir koku bırakabilmektedir.

Sirke :

Ünlü doktor İbrahim Saraçoğlu’nun özellikle önerdiği bitkisel çözümlerden biri olan sirke, elma sirkesi formunda kullanıldığı zaman ciltlerdeki sivilce sorununa çok iyi gelmektedir. Ciltte sivilce izlerini ve sivilceden kaynaklı kızarıklıkları geçirmede birebir bir ürün olan elma sirkesinin özellikle doğal ve katkısız olanlarından kullanılması önerilmektedir. Yarım çay bardağı miktarındaki elma sirkesini yine yarım çay bardağı miktarındaki sade sodaya katarak biraz karıştırıp bir temizleme pamuğu yardımıyla cildinize sürebilirsiniz. Bu sürdüğünüz kısımları 1 saat boyunca temizlemeden tutup, 1 saat geçtikten sonra bol su yardımıyla yıkamanız yeterli olacaktır.

Domates – salatalık :

Hem cildi nemlendirmek için hem de ciltte sivilcelerden kaynaklı lekelenmeleri ve renk koyuluklarını yok etmek için kullanılabilecek başlıca sebzeler salatalık ve domatestir. Bu iki sebzeyi ezerek bir müddet karıştırıp ardından yüzünüze uygulayabilirsiniz. Böylelikle hem salatalığın parlaklık verici özelliklerinden hem de domatesin cildin rengini açıcı özelliğinden faydalanmanız mümkün olacaktır.

Advertisement

Sağlık Uyarı


Leave A Reply