Sivrice Nerededir? Elazığ Sivrice İlçesinin Konumu Özellikleri Ekonomisi

0

Sivrice nerededir? Sivrice hangi ilimize bağlıdır? Sivrice ilçesi özellikleri, konumu, iklimi, ekonomisi, geçim kaynakları hakkında bilgi.

Sivrice

Advertisement

Sivrice

Sivrice; Elazığ İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 1 bucağı (Gözeli), 49 köyü vardır. İlin güneyinde; kuzeyden ilin merkez, doğudan Maden, batıdan Baskil, güneyden Diyarbakır’ın Çüngüş ve Malatya’nın Doğanyol ilçeleriyle çevrilidir.

HARİTASI:

Coğrafi Özellikleri

Güneydoğu Toros Dağları’nın uzantıları, ilçe topraklarını biçimlendiren en önemli yer şekilleridir. Doğudan Hazar Dağı’nın kuzeyinde Gökşentepe’de 2.357 m’ye, Karadağı’nda Caltepe’de 1.925 m’ye ulaşır. Hazar Gölü’nün yeraldığı çöküntü alanı, ilçenin deniz düzeyinden en düşük yerdir. Çevresi dik dağlarla çevrili olan gölün güney yarısı ilçe sınırları içerisindedir. Dicle Irmağı gölden kaynaklanır. Hazar ve Karga Dağları’ndan kaynaklanan sular gölü besler. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlı, karasal iklim egemendir.Yıllık ortalama sıcaklık 16.3 °C, yağış tutan 545 mm’dir. Bitki örtüsü zayıftır. Küçük kümeler biçiminde düşük verimli meşe ormanları görülür. Hazar Gölü çevresindeki yamaçlarda, bitki örtüsünün zamanla yok edilmesi, toprak aşınmasına yol açmıştır.

Sivrice

Advertisement

Ekonomisi

Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Buğday, arpa, mısır, fiğ, fasulye, şekerpancarı, pamuk, patates, sarmısak; meyvelerden üzüm, elma, kayısı yetiştirilen başlıca tarımsal ürünlerdir. Koyun ve keçi beslenir. Bakır ve manganez yatakları vardır. Hazar Gölü çevresinde, yaz aylarında yararlanılan, çeşitli kuruluşlara bağlı kamp ve mesire yerleri vardır. Elazığ-Diyarbakır Demiryolu üzerinde, Hazar Gölü’nün güneybatı kıyısında, deniz düzeyinden 1.265 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 28 km uzaklıktadır.

Tarihçesi:

Bölge toprakları Bizans döneminde Müslüman Arap’ların hücumlarına maruz kalmış, zaman zaman el değiştirmiş­tir. 1071 Malazgirt Zaferi’nden sonra Selçukluların eline geçmiştir. Fetihten sonra, bölgeye hakim olan çeşitli Türk Beyliklerinin idaresinde kalan bu topraklar 1234’te Alaattin Keykubad tarafından Anadolu Selçuklu Devleti sınırlarına dahil edilmiştir. 1243 Kösedağ Savaşı’ndan sonra İlhanlıların kontrolüne giren bölge, Fetret devrinde Dulkadiroğulları Beyliğinin sınırları içerisinde kalmıştır. 1366 dan sonra Memlüklular’ın eline geçen bu topraklar 1465 den itibaren Akkoyunlu, 1507’den sonra Safevi Devle­ti’nin eline geçmiştir. 1514 Çaldıran Zaferi’nden sonra Yavuz Sultan Selim tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Deprem

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 24 Ocak 2020 saat 20.55’te yerin 6.75 kilometre derinliğinde 6,8 büyüklüğünde deprem oldu.


Leave A Reply