Siyah Noktalar Nasıl Geçer? Siyah Noktalar İçin Maskeler

0

Bir çok insanın kabusu durumundaki siyah noktalar nasıl geçer? Kolay ve basit bir biçimde yapabileceğiniz siyah nokta yok etme maskeleri.

Siyah Nokta

Siyah noktalar nasıl geçer?

Genel yapıda her cilt yapısında görülmesi mümkün olsa da, ağırlıklı olarak yağlı cilt tiplerinde daha sık ortaya çıkan siyah noktalar bir cilt sorunudur. Cildimizin yüzeyinde yer alan fazla yağ tabakasının temizlenmemesi ve cilt bakımına özen gösterilmemesi halinde bu fazla yağ cildimizdeki gözeneklerde kalır ve zaman içerisinde iyice birikerek bir oluşum haline gelip siyah noktaları meydana getirir. Bahsedilen noktaların bazılarının sarımsı beyaz, bazılarının da siyah renkte olması, tamamen biriktiği gözeneğin kapalı ya da açık olmasıyla ilişkilidir.

Yani kapalı gözenekler beyaz renkte olurken, derinin üst kısmında havayla temas edecek bir açıklık mevcutsa bu noktaların rengi siyah hale dönüşmektedir. Siyah noktalar cilt yüzeyinde hem estetiksel anlamda negatif bir görüntü yaratırken, öte yandan da oluştukları noktalarda kendilerinin dışında sivilce oluşumu için de aktif bir ortam yaratmaktadırlar. Bunun nedeni siyah noktaların bulunduğu bölgelerdeki gözenekler sürekli tıkalı halde olduğu için, bakteri ve mikrop birikimi için de oldukça elverişli bir ortam oluşmakta ve bu sayede de sivilceler de meydana gelebilmektedir. Siyah noktaların içeriğinde biriken bakteriler bir süre geçtikten sonra iltihaba dönüşerek sivilceleri de oluşturabilmektedir.

Oluşturan Faktörler Nelerdir?

Siyah noktaların oluşum aşamasında yazımızda bir süredir bahsettiğimiz yağlı cilt sorununun haricinde ergenlik döneminde olunması gibi faktörler de etkili olmaktadır. Çünkü normal şartlarda yağlı bir yapıya sahip cilde sahip olunmasa da ergenlik çağlarında bireylerin vücutlarındaki hormon seviyesinde hızlı artışlar olduğundan bunun etkisi otomatikman cilde de yansımakta ve cilt bir anda yağlanmaya başlayabildiğinden siyah nokta ve sivilce artışı için uygun bir ortam oluşmaktadır.

Halk arasında konuyla ilgili bilinen en büyük yanılgı, yağ içeren yiyeceklerle beslenmenin ciltte siyah noktaları arttıracağı inanışıdır. Konuyla ilgili uzmanların yaptıkları bilimsel araştırmalar neticesinde bu tip beslenme şekillerinin ciltte ekstra bir siyah nokta istilasına neden olduğuna dair bir bağlantı bulunmaması yönünde sonuçlar ortaya çıkmıştır. Yalnızca dengeli ve sağlıklı beslenmenin cilt sağlığına olan olumlu etkisi ve cildin erken yaşta çökmesini engellemesi adına bir katkısı olduğu söylenebilir.

Cilt üzerinde siyah noktaları yok edebilmek adına yapılabilecek en önemli şey, öncelikle gözeneklerin açılmasını sağlamaktır. Gözenekleri açabilmenin en kolay yolu buhardan faydalanmaktır. Bir kabın içerisine doldurduğuz kaynar suya doğru yüzünüzü yaklaştırıp kafanızı da bir örtüyle örttükten sonra, yüzünüze buharın teması adına beş ya da on dakika boyunca bu pozisyonda beklemeniz gerekmektedir.

Bu işlemden sonra açılan gözenekleri de kesinlikle elinizle sıkma yöntemiyle temizlememeniz şarttır. Bunun yerine iğnesi olmayan bir şırıngayı hafifçe siyah noktaların üzerine bastırarak (fazla baskı uygulamadan) siyah noktaların kendiliğinden dışarı çıkmasını sağlayabilmeniz mümkündür.

Eğer ki bu tip yöntemlerle uğraşmak istemiyor; hem siyah noktalarınızı temizlerken hem de cildinize bakım yapmak istiyorsanız siyah noktalar için maske ev yapımı tariflerinden yararlanarak siyah nokta temizleme işleminizi faydalı bir biçimde gerçekleştirmeniz de mümkün olmaktadır.

Siyah noktalardan kurtulmak için bitkisel çözümler

Yumurta akı maskesi :

İki adet yumurtanın akını bir kabın içerisinde bir süre çırptıktan sonra (köpürmeye başladığında çırpmayı kesebilirsiniz) yüzünüze yayarak bu malzemeyi sürün. İlk sürdüğünüz tabaka kuruduktan sonra ikinci kez malzemeyi bitirene kadar ikinci tabakayı uygulayın. Yüzünüzü 15 dakika bu şekilde beklettikten sonra malzemeyi ılık suyla yıkayabilirsiniz.

Naneli ve zerdeçallı maske :

Bir avuç nane yaprağını ve iki çay kaşığı miktarındaki kuru naneyi birbirine katarak bir çay karışımı hazırladıktan sonra, çay demlenirken bir yandan da bu süreçte içerisine göz kararı toz zerdeçal ekleyin. Yarattığınız karışım krem kıvamına geldikten sonra yüzünüze sürerek 15 dakika bekletip ılık suyla yıkamanız yeterli olacaktır.

Yoğurtlu ve yulaflı maske :

İki yemek kaşığı yulafın üzerine üç yemek kaşığı yağsız yoğurt ekledikten sonra bu malzemenin iyice birbirine karışmasını sağlayın. Sonrasına karışımın içerisine bir de yarım limonun suyunu sıkmanız ve karışımı yüm yüzünüze sürüp 10 dakika beklemeniz gerekmektedir. 10 dakika sonrasında ılık suyla yıkamanız yeterlidir.

Kil maskesi :

Aktarlardan ya da kozmetikçilerden alacağınız kil malzemesini evinizde bu toz kil kremsi bir kıvama gelinceye dek elma sirkesiyle karıştırın. Ardından yavaş yavaş karıştırarak topaklanmasını önlediğiniz bu maskeyi tüm suratınıza yayarak sürüp 15 dakika kadar bekleyin. Yeterli kuruluğa ulaşıp ulaşmadığını parmağınızla dokunduğunuzda elinize kuru yapıda bir oluşum gelmesi yeterlidir. Son olarak da ılık suyla durulayarak maskeyi yüzünüzden çıkartabilirsiniz.


Leave A Reply