Siyahlı Kadın (Susan Hill) Kitap Özeti, Konusu, Kitap Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Susan Hill’in Siyahlı Kadın isimli romanının konusu nedir? Siyahlı Kadın kitabının özeti, gotik korku roman Siyahlı Kadın hakkında bilgi.

Siyahlı Kadın

Siyahlı Kadın, Susan Hill tarafından geleneksel bir Gotik roman tarzında yazılmış 1983 tarihli bir korku romanıdır. Hikaye Arthur Kipps’in Noel’de üvey çocukları tarafından çevrelenmiş ve her biri hayalet hikayeleri anlatması ile başlar. Kipps’ten konu hakkında konuşması istendiğinde, sinirlenir ve odadan ayrılır. Bentley’in bir avukatıyken ve kuzeydeki küçük bir kasaba olan Crythin Gifford’a gönderilirken yaşadığı unutulmaz olayları anlatan bir mektup yazmak için odadan çıkar. İngiltere’nin doğu sahiline, ölen müvekkili Bayan Alice Drablow’un evraklarını halletmek için gitmiştir.

siyahlı kadın

Kitap Özeti

Roman, daha önce Bay Bentley için çalışan genç avukat Arthur Kipps tarafından anlatılıyor. Bir Noel arifesinde, ikinci karısı Esmé ve dört üvey çocuğuyla evdedir. Kendisinden bir hikaye anlatması istendiğinde, sinirlenir ve odadan çıkar. Birkaç yıl önceki korkunç deneyimlerini, bunu yapmanın onları hafızasından kovacağını umarak yazmaya karar verir.

Uzun yıllar önce, Bentley’in henüz genç bir avukatı iken, Kipps, Bayan Alice Drablow’un cenazesine katılmak ve miras işlemlerini halletmek için İngiltere’nin kuzey doğu kıyısındaki küçük bir kasaba olan Crythin Gifford’a çağrılır. Kipps nişanlısı Stella’nın yanından ayrılmakta gönülsüzdür ama Londra’nın kasvetli sisinden bir süreliğine de olsa uzaklaşmak için de can atıyordur. Merhum Bayan Drablow, ıssız ve tenha Eel Marsh House’da tek başına yaşayan yaşlı ve münzevi bir duldur.

Ev, Nine Lives Causeway’de yer almaktadır. Yüksek gelgitte, anakara ile bağlantısı tamamen kesilir, yalnızca bataklıklar ve deniz ile çevrilidir. Kipps kısa süre sonra Alice Drablow’da ilk başta düşündüğünden daha fazlası olduğunu fark etti. Cenazede, bir grup çocuğun sessizce izlediği, siyahlar içinde, yüzü solgun, kara gözlü bir kadın görür. Bayan Drablow’un birkaç gün boyunca Eel Marsh House’daki kağıtlarını karıştırırken, giderek daha korkunç bir dizi açıklanamayan gürültü, ürkütücü olaylar ve Siyahlı Kadın’ın görüntüleri ile karşılaşır. Bu durumlardan birinde, bataklık yönünden gelen genç bir çocuk ve hizmetçisinin çığlıklarını yakından takip eder, sıkıntı içindeki bir at ve arabanın sesini duyar.

Advertisement

Crythin Gifford’daki insanların çoğu, Bayan Drablow ve siyahlı gizemli kadın hakkında bilgi vermek konusunda isteksizdir. Kipps’in gerçeği bulmaya yönelik herhangi bir girişimi, acılı ve korkulu tepkilere neden olur. Çeşitli kaynaklardan, Bayan Drablow’un kız kardeşi Jennet Humfrye’nin Nathaniel adında bir çocuk doğurduğunu öğrenir. Evli olmadığı için çocuğu kız kardeşine vermek zorunda kalmıştır. Bayan Drablow ve kocası çocuğu evlat edinirler ve Jennet’in annesi olduğunu asla bilmemesi konusunda ısrar ederler. Kipps’in duyduğu çocuğun çığlıkları Nathaniel’in hayaletine aittir. Jennet bir yıllığına ayrılır. Oğlundan uzun süre ayrı kalamayacağını anlayınca, gerçek kimliğini ona asla açıklamamak kaydıyla Eel Marsh Evi’nde onunla kalmaya karar verir. Oğluyla gizlice evden kaçmayı planlar. Bir gün, çocuğu geçit boyunca taşıyan bir at ve araba kaybolur ve bataklıklara batar, gemideki herkes ölür, bu sırada Jennet çaresizce pencereden bakar.

Jennet öldükten sonra, Siyah giyen kötü niyetli Kadın olarak Eel Marsh House ve Crythin Gifford kasabasına musallat olmak için geri döner. Yerel hikayelere göre, Siyah Giyen Kadın’ın görülmesi bir çocuğun ölümünün habercisidir.

Bir süre sonra (ama hikayenin başlangıcından hala yıllar önce), Kipps Londra’ya döner, Stella ile evlenir, kendi çocuğu olur ve Crythin Gifford’daki olayları geride bırakmaya çalışır. Bir panayırda, karısı ve çocuğu bir at arabası yolculuğunun tadını çıkarırken, Kipps Siyahlı Kadın’ı görür. Atın önüne çıkar ve onu ürkütür, arabanın bir ağaca çarpmasına ve parçalamasına neden olur, çocuğu anında ölür ve Stella da ciddi şekilde yaralanır. On ay sonra ise Stella da ölür.

Kipps anısını şu sözlerle bitiriyor: “Hikayemi istediler. Anlattım. Yeter.”


Leave A Reply