Siyanür Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Siyanür nedir siyanürün formülü ve siyanürün genel özellikleri nelerdir? Siyanür neden tehlikelidir konuları ile ilgili temel bilgi veren yazımız.

siyanür

En kuvvetli zehirlerden biridir. Çok uçucu bir asittir. Kimyada CNH formülü ile gösterilen organik bir bileşiktir. Azotlu bir organik elemanın alkali bir metalle ısıtılmasından elde edilir.

Siyanürün özel bir kokusu vardır ki bu, kokudan çok bademciklerimizde uyandırdığı bir duygudur. Bazı kimseler bu duyguyu hissedemezler, onlar için siyanür asidi kokusuzdur. Havada çok az oranda bir siyanür asidi varsa, bunun farkına varmak için ya pipo, ya da puro içmek faydalı sonuçlar verir. Zira böyle ortamda bulunan çok az orandaki siyanür asidi piponun, puronun kokusunu karakteristik şekilde bozar, kendi varlığını duyurur.

siyanür

Siyanür asidinin türlü çeşitleri vardır. Endüstride, fotoğrafçılıkta, boya yapımında kullanılır. Tıpta da siyanürlerle birçok mikrop öldürücü ilaçlar yapılır. Ülkemizde ise altın madenlerinde siyanür kullanımı ile birlikte kamuoyunun dikkat çektiği bir madde haline gelmiştir. Maden şirketlerinin siyanür kullanması hala büyük bir tartışma konusu olmakla birlikte maden şirketlerinin bu konuda kamuoyunda ezici bir üstünlüğü de tartışılmazdır.

Advertisement

Siyanür, zehir olarak, süblime kadar yakıcı değilse de, özellikle böbrekleri etkiler, böbreklerin kanı süzme işini durdurur, böylece, canlıyı ölüme sürükler.


Leave A Reply