Siyanür Zehirlenmesi Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Önlemler

0
Advertisement

Siyanür zehirlenmesi nedir, nasıl meydana gelir? Siyanür zehirlenmesi belirtileri, teşhis ve tedavi yöntemleri, zehirlenmeye karşı alınacak önlemler.

Siyanür Zehirlenmesi Nedir? Belirtileri – Tedavisi ve Önlemler

Siyanür nedir?

Siyanür, en ünlü zehirlerden biridir – casus romanlarından cinayet gizemlerine kadar, neredeyse anında ölüme neden olma ünü ile tanınır.

Ancak gerçek hayatta siyanür biraz daha karmaşıktır. Siyanür, bir karbon azot (CN) bağı içeren herhangi bir kimyasal maddeye atıfta bulunabilir ve bazı şaşırtıcı yerlerde bulunabilir.

siyanür

Örneğin, badem, lima fasulyesi, soya ve ıspanak da dahil olmak üzere, yemek için güvenli birçok bitkide bulunur.

İlaçlarda kullanılan bazı nitril bileşiklerinde de siyanür bulabilirsiniz. Nitriller toksik değildir, çünkü vücutta bir zehir görevi gören karbon-azot iyonunu kolayca serbest bırakmazlar.

Advertisement

Siyanür, insan vücudundaki bir metabolizma yan ürünüdür. Her nefeste düşük miktarlarda ekshale edilir.

Ölümcül siyanür biçimleri şunlardır:

sodyum siyanür (NaCN)
potasyum siyanür (KCN)
hidrojen siyanür (HCN)
siyanojen klorür (CNCI)

Bu formlar katı, sıvı veya gaz şeklinde görünebilir. Bir bina yangını sırasında bu formlardan biriyle karşılaşmanız muhtemeldir.

Siyanür zehirlenmesinin belirtilerini, kimin en fazla risk altında olduğunu ve hangi tedavi seçeneklerinin mevcut olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Siyanür zehirlenmesinin belirtileri nelerdir?

Toksik siyanide maruz kalma belirtileri, maruz kaldıktan birkaç saniye ila birkaç dakika sonra ortaya çıkabilir.

Advertisement

Belirtiler:

genel zayıflık
mide bulantısı
karışıklık
baş ağrısı
nefes almada zorluk
felç
bilinç kaybı
kalp durması

Siyanür zehirlenmesinden ne kadar ciddi şekilde etkilendiğiniz, aşağıdakilere bağlıdır:

doz
siyanür türü
ne kadar süre maruz kaldığınız

Siyanür maruziyeti yaşamanın iki farklı yolu vardır. Akut siyanür zehirlenmesinin acil, genellikle hayatı tehdit edici etkileri vardır. Kronik siyanür zehirlenmesi zaman içinde daha az miktarda maruz kalmadan kaynaklanır.

Akut siyanür zehirlenmesi

Akut siyanür zehirlenmesi göreceli olarak nadirdir ve vakaların çoğunluğu kasıtsız olarak ortaya çıkar. Oluştuğunda, belirtiler ani ve ağırdır. Belirtiler:

nefes almada zorluk
felç
bilinç kaybı
kalp durması
Siz veya sevdiğiniz birinin akut siyanür zehirlenmesi yaşadığından şüpheleniyorsanız, acil tıbbi yardım alın. Bu durum yaşamı tehdit edicidir.

Kronik siyanür zehirlenmesi

Kronik zehirlenme semptomlar sıklıkla kademelidir ve zaman geçtikçe şiddeti artar.

SiyanürErken belirtiler şunları içerebilir:

baş ağrısı
uyuşukluk
mide bulantısı
kusma
baş dönmesi

Ek belirtiler şunları içerebilir:

Advertisement

irileşmiş gözbebekleri
nemli cilt
daha yavaş, daha zayıf nefesler
zayıf, daha hızlı kalp atışı
kasılmalar

Durum teşhis ve tedavi edilmeden kalırsa,

yavaş, düzensiz kalp atışı
düşmüş vücut ısısı
mavi dudaklar, yüz ve ekstremiteler
koma
ölüme yol açabilir.

Siyanür zehirlenmesine ne sebep olur ve kimler risk altındadır?

Siyanür zehirlenmesi nadirdir. Oluştuğunda, tipik olarak çevresinde siyanürle çalışırken duman soluma veya kazayla zehirlenmenin sonucudur.

Bazı alanlarda çalışıyorsanız, kaza sonucu maruz kalma riskiniz olabilir. Birçok inorganik siyanür tuzu aşağıdaki endüstrilerde kullanılmaktadır:

metalurji
plastik imalat
tütsüleme
fotoğrafçılık
Potasyum ve sodyum siyanitler laboratuarlarda kullanılan ortak reaktifler olduğundan kimyagerler de risk altında olabilir.

Ayrıca şunları yaparken siyanür zehirlenmesi riski de olabilir:

Asetonitril (metil siyanür) gibi organik siyanid bileşikleri içeren aşırı miktarda oje çıkarıcı kullanımı. Kayısı çekirdeği gibi yiyecekleri aşırı miktarda tüketmek.

siyanür

Siyanür zehirlenmesi nasıl teşhis edilir?

Akut siyanür zehirlenmesi belirtileri yaşıyorsanız, acil tıbbi yardım alın.

Kronik siyanür zehirlenmesi belirtileri yaşıyorsanız, hemen doktorunuza görünün. Belirtilerinizi tartıştıktan sonra doktorunuz fizik muayene yapacaktır. Ayrıca kan testlerini de yapacaklar.

Advertisement

Methemoglobin seviyesi. Methemoglobin, duman soluma hasarı için endişe duyulduğunda ölçülür.

Kan karbon monoksit konsantrasyonu (karboksihemoglobin seviyesi). Kandaki karbon monoksit konsantrasyonunuz ne kadar duman inhalasyonu olduğunu gösterebilir.

Plazma veya kan laktat seviyesi. Siyanür kan konsantrasyonları genellikle akut siyanür zehirlenmelerinin teşhisine ve tedavisine yardımcı olmak için ölçülür.

Hangi tedavi seçenekleri mevcuttur?

Şüpheli bir siyanür zehirlenmesi vakasını tedavi etmenin ilk adımı maruziyetin kaynağını belirlemektir. Bu, doktorunuzun veya diğer sağlık uzmanınızın uygun dekontaminasyon yöntemini belirlemesinde yardımcı olacaktır.

Yangın veya başka bir acil durumda, kurtarma personeli bölgeye girmek ve sizi güvenli bir yere götürmek için yüz maskeleri, göz kalkanları ve çift eldiven gibi koruyucu giysiler kullanacaktır.

Siyanür içtiyseniz, toksini emmeye ve vücudunuzdan güvenli bir şekilde temizlemeye yardımcı olmak için aktif kömür verilebilir.

Siyanür maruziyeti oksijen alımını etkileyebilir, bu nedenle doktorunuz bir maske veya endotrakeal tüp aracılığıyla yüzde 100 oksijen verebilir.

Ağır vakalarda doktorunuz iki antidottan birini kullanabilir:

siyanür antidot seti
hidroksokobalamin (Cyanokit)

Siyanür antidot seti, birlikte verilen üç ilaçtan oluşur: amil nitrit, sodyum nitrit ve sodyum tiyosülfat. Amil nitrit, 15 ila 30 saniye inhalasyon yoluyla verilirken, sodyum nitrit üç ila beş dakika boyunca intravenöz olarak uygulanır. İntravenöz sodyum tiyosülfat yaklaşık 30 dakika boyunca uygulanır.

Hidroksokobalamin toksik olmayan B-12 vitamini üretmek için onunla bağlanarak siyanürü detoksifiye edecektir. Bu ilaç, rodanlı denilen bir enzimin karaciğerin siyanürü daha fazla detoksifiye etmesine yardım etmek için siyanürü yeterince yavaş bir şekilde nötralize eder.

Advertisement

Siyanür zehirlenmesi herhangi bir komplikasyona yol açabilir mi?

Tedavi edilmezse akut veya kronik siyanür zehirlenmesi, felç, kalp durması, komaya neden olur. Bazı durumlarda, siyanür zehirlenmesi ölümle sonuçlanabilir. Düşük seviyeli akut veya kronik maruz kalma yaşadıysanız, görünüm genellikle iyidir. Erken tanı ve tedavi komplikasyon riskinizi azaltmada anahtardır. Hızlı tanı ve tedavi ile orta dereceli akut veya kronik maruz kalma durumları da çözülebilir.

Ciddi durumlarda, semptomlar genellikle ani ve hayatı tehdit edicidir. Acil tıbbi yardım gereklidir.

Siyanür zehirlenmesi nasıl önlenir?

Siyanür maruz kalma riskini azaltmanın yolları vardır.

***Evde yangına karşı uygun önlemleri alın. Duman dedektörlerini takın ve bakımını yapın. Alan ısıtıcıları ve halojen lambalar kullanmaktan kaçının ve yatakta sigara içmekten kaçının.

***Zehirli kimyasalların konulduğu konteynerleri ve dolapları kilitli tutun. Çocukların ulaşmasına asla izin vermeyin, önlemler alın.

***İş güvenliği yönetmeliklerine uyun. Siyanürle çalışıyorsanız, çalışma yüzeylerinizde emici kağıt kullanın. Çalışma alanındaki miktarları ve kap ebatlarını mümkün olduğunca küçük tutun. Ayrıca tüm kimyasalları laboratuvarda veya fabrikada bıraktığınızdan emin olmalısınız. Eve kontamine olmuş giysiler veya iş kıyafetleri getirmeyin.

Sağlık Uyarı


Leave A Reply