Siyatik Nedir?

0
Advertisement

Siyatik hastalığı nasıl bir hastalıktır? Siyatik hastalığı ile iligli genel bilgilerin yer aldığı yazımız.

Siyatik Nedir?
Kalça sinirlerinde görülen bîr hastalıktır, boylu boyunca bacakta şiddetli ağrılarla belirir.

Kalça siniri (siyatik sinir) omur iliğin 4-5 inci bel köklerinden çıkarak her iki bacağın arka kısmından aşağı iner, diz çukurunda ikiye ayrılarak ayaklara kadar yayılır. Ayak kareketlerini düzenler, bacak arkasının duyarlığını sağlar.

Siyatik ağrılarında bu sinirlerin iltihaplanmalarından iler.i geldiği düşünülmüş, tedavi de uzun zaman bu yöne çevrilmişti. Bu görüş son yıllarda esaslı değişikliğe uğradı. Tek taraflı siyatiğin nüksettiği, nevrit (sinir iltihabı) tedavisiyle iyi olmadığı görülünce yeni araştırmalara girişildi. Böylece, bel kemiğindeki omurlar arasında bulunan kıkırdak yastıkların çıkıklarının siyatiğin en sık rastlanan sebebi olduğu anlaşıldı. Tıp dilinde buna “dist hernisi” (dist fıtığı) denir. Çünkü bir fıtık gibi yerinden çıkan kıkırdak çekirdeği, sinirin köküne basarak, siyatik denilen durumu meydana getirir. Buna yol açan hareketler, gene fıtıkta olduğu gibi, ağır bir şey kaldırma, kalça üzerine düşme, bir yerde sıkışma olabilir.

Belirtileri. — Bel ve kalça bölgesi çok duyarlıdır. Kaslar kasılmış, hasta ya sağa, ya da sola hafifçe bükülmüştür. Topallama görülür, bir ya da her iki bacakta «siyatik sinir» boyunca şiddetli ağrı vardır.

İlk belirtiler, çok defa, yatakta dinlenme, bacaklara sıcak tatbiki ile hafifler. Bu iyilik devresi birkaç ay sürebilir. Sonra aynı şekilde hareketlerle (ağır kaldırma, düşme ile) ağrılar yeniden başlar.

Advertisement

Uzman bir hekim gözetiminde ancak teşhis ve tedavi yapılabilir. Benzer şikayetleriniz var ise ve siyatikten şüpheleniyorsanız mutlaka uzman bir doktora başvurmanız gerekmektedir.


Leave A Reply