Sizi Çirkin Yapan 12 Yiyecek – Güzel Kalmak İçin Bunları Yemeyin

0

Bazı yiyecekler güzelliğimizi baltalar. Bu yiyeceklerin sık sık tüketilmesi sonucu istemediğimiz bir ciltle karşı karşıya kalabiliriz. Peki bu yiyecekler neler?

Çirkin yapan 12 yiyecek

Arka resim kaynak: pixabay.com

Sizi Çirkin Yapan 12 Yiyecek

Güzelleşme yoluna bulabileceğiniz maskeleri yapıp veya cilt koruyucu ürün raflarını temizlemek yerine, güzelliğimizi korumak için, bazı yiyeceklerin görünüşünüze zarar vermesini önleyebilirsiniz. Bu yiyeceklerin bir kısmı dış görünüşünüze zarar verirken, bazıları ise sizi terletiyor veya kokmanıza sebep oluyor. Bu yüzden, sizi çirkin yapan bazı yiyecekleri tanıyıp, bilinçli tüketelim.

Advertisement

1- Tahıllar

Günümüzün tahıllarının çoğu, rafine tahıllardan ve kimyasal olarak zenginleştirilmiş unlardan ve ayrıca fazla miktarda şeker ve yapay renk ve aromalardan yapılmıştır. Eski insanlar tahıl yemiyorlardı bile. Şişkinliğe neden olan ve şişmanlığa yol açabilen tahılları yemek bir tür yeni fenomendir.

kahve

Kaynak: pixabay.com

2- Kahve

Aşırı kahve zararlı değildir, ancak çok fazla içerseniz, nefes kokunuzu kötüleştirir, dişlerinizde lekeler meydana getirir. Çok fazla kafein dehidrasyona neden olabilir ve bu nedenle soluk cilt rengi ile baş başa kalabilirsiniz.

3- İşlenmiş gıda

İşlenmiş gıda doğal besinlerden yoksundur, bu yüzden aktif olarak bu yiyecekleri tüketiyorsanız, gerçekten ihtiyacınız olan yeterli miktarda vitamin ve besini alamazsınız. Bu, vücudunuzun ve özellikle de yüzünüzün hücrelerinde onarımın yavaşlamasına neden olur ve sağlıklı olmadığı anlamına gelir.

4- Alkol

Arada bir alınana alkolün zararı yoktur ancak akşamdan kalmalık veya aşırı dozda alkol kullanımı vücudunuzu tahrip eder. Birkaç kadeh bile ertesi gün gözlerinizin altına torbalar, kızarmış gözler ve soluk görünen cilt bırakabilir. Bu durum dehidrasyon ve sağlıksız uykunun bir sonucudur. Sık sık ve çok fazla içki içmek alkolün kasları tahrip etmesine ve kilo almanıza sebep olur. Karaciğer alkol tüketildiğinde fazla mesai yapar ve vücudunuza fazla alkol alırsanız, bu detoksifiye edici organa zarar verme olasılığı artar. Düzgün işleyen bir karaciğer olmadan, vücudunuz sağlıklı ciltler için gereken besinleri emmekte zorluklarla karşılaşır. Alkol sadece böbrekleriniz ve karaciğeriniz için kötü değildir, aynı zamanda erken kırışmaya da neden olabilir.

Advertisement
Margarin

Kaynak: pixabay.com

5- Margarin

Çoğu margarin türü, hidrojenlenmiş yağlar veya trans yağlar içerir. Bu yağların alımı vücuttaki hormon dengesini için korkunç sonuçlar doğurabilir.

6- Tuz

Bir paket tuzlu cips lezzetlidir, ama güzelliğinize ne yapıyor? Tuz, dokuların şişmesine neden olur ve bu durum daha az elastik cilt demektir. Şişkinlik, göz altı torbaları ve kabarık göz kapakları ile sonuçlanır. Önceki gün çok fazla tuzlu atıştırmalık yediğinizde yüzünüzün nasıl kabardığını fark ettiniz mi? Tuzlu yiyecekler ve atıştırmalıklar yemek, yüzünüz, karnınız ve parmaklarınız dahil tüm vücudunuzu şişirebilir. Dokuların şişmesi ve daha sonra inmesi, cildi zaman içinde daha az elastik hale getirir.

şeker

Kaynak: pixabay.com

7- Şeker

Araştırmalar, şekerin cildinizin erken yaşlanmasına sebep olabilecek zararlı bir atık oluşturarak, cildinize zarar verebileceğini göstermektedir. Çok fazla tükettiğinizde, fazla şeker molekülleri protein liflerine yapışır, onları birbirine bağlar ve protein liflerinin elastik özelliğini kesinlikle etkileyen serbest radikalleri ve zararlı atıkları üretir. Kandaki yüksek rafine şeker seviyeleri, cildinizin iltihaplanmasına ve kollajen miktarının azalıp hücre hasarının oluşmasına neden olabilir. Kolajen cilt için hayati öneme sahip olduğundan, miktarındaki azalma kırışıklıklara ve diğer cilt lekelerine neden olur. Şeker vücudunuzun bağışıklık sistemini düşürebilir ve çeşitli hastalıklara yol açabilir. Yorgunluk, diyabet, diş çürüğü, kaygı, kalp hastalığı, hipoglisemi, kanser ve hiperglisemi gibi durumlara bile yol açabilir. Tükettiğiniz şeker miktarını azaltırsanız yakın zamanda cildinizin görünümünde olumlu bir değişiklik olduğunu fark edeceksiniz. Bunun nedeni, rafine edilmiş karbonhidratların, örneğin beyaz ekmek ve diğer beyaz un ürünlerinin, şekeri yüksek olması ve cildin iltihaplanmasına neden olabilmesidir.

8- Kızarmış Gıdalar

Çinliler lekelerin ve aknelerin ciltte toksik metabolitlerin ortaya çıkmasına neden olan eksik ve yetersiz sindirime bağlı olduğuna inanmaktadır. Yağda kızartılmış besinler safra kesesi ve karaciğerin normal filtreleme ve sindirim fonksiyonlarını engeller ve vücudunuzun atıkları temizlemesini zorlaştırır. Bu atığın birikmesi sivilce veya kırışıklıklar gibi istenmeyen cilt koşullarına neden olur. Ayrıca, kızartma yağı gibi çok yüksek sıcaklıklara ısıtılan yağlar, cilt hücrelerini öldüren ve sağlıksız ürünler bırakan kötü bir bileşik içerir.

9- Beyaz ekmek

Pilav ve beyaz ekmekler iltihaplara neden olabilir, bu nedenle ekmek yemeniz gerekiyorsa tam tahıl, düşük glisemik indeksli ikameler kullanın.

10- İşlenmiş etler

Pastırma, sosisler ve diğer işlenmiş etler genellikle obezite, kanser ve demans gibi diğer sinir sistemi hastalıklarına güçlü bir şekilde bağlı olan sodyum, doymuş yağ ve şeker bakımından yüksektir. Dahası, doymuş yağ egzersiz yaparken bile yakması çok zor olan bir tür yağdır. Bu nedenle, bu tür yiyeceklerin fazla tüketilmesi kilo alımına neden olabilir ve bu tür yiyeceklerle bağlantılı hastalıklar nedeniyle ölümcül olduğu kanıtlanmıştır.

Advertisement
patates kızartması

Kaynak: pixabay.com

11- Patates kızartması

Patates kızartması yüksek düzeyde tuz ve hidrojene bitkisel yağ veya doymuş yağ veya her ikisini içerir. Patates kızartması yedikten birkaç saat sonra parmaklarınızın kabardığını fark edebilirsiniz, bu yüzden onları diyetinize almayın.

12- Lahana

Lahana, sizi terleten ve size kötü bir nefese neden olan bir besindir. İçeriğinde kükürt bulunur ve bu da kötü kokulu bir ter demektir. Bu gruba giren yiyeceklerden bir diğeri de brokolidir. Ancak bu yiyecekler sağlığa zararlı değildir o yüzden diğerlerinden ayrı tutulmalıdır.


Leave A Reply