Slim Dusty Kimdir? Avustralyalı Country Müzik Adamının Hayatı ve Başarıları

0
Advertisement

Slim Dusty kimdir? Avustralya’lı country müzik insanı olan ve Avustralya’nın bir kültür ikonu haline gelmeyi başarmış sanatçısı Slim Dusty hayatı, başarıları ve müziği hakkında bilgiler.

Slim Dusty

Slim Dusty (Kaynak: wikipedia.org)

David Gordon “Slim Dusty” Kirkpatrick ( Kempsey , New South Wales , 13 Haziran 1927 – Sidney , New South Wales, 19 Eylül 2003 ) Avustralyalı bir şarkıcı -söz yazarıydı . Kariyeri boyunca Avustralya’da beş milyondan fazla albüm sattı.

Slim Dusty, 13 Haziran 1927’de Kempsey, Yeni Güney Galler’de bir çiftlik sahibinin oğlu olarak doğdu. Slim Dusty’nin sahne adını 1938’de on bir yaşında benimsedi. Onu etkileyen müzisyenler arasında Jimmie Rodgers da vardır. Slim Dusty ilk kaydını 1945’te 18 yaşındayken yayınladı. 1946’da Columbia Graphophone Company ile Regal Zonophone Records şirketleri ile yeni bir sözleşme imzaladı.

Müzik Kariyeri

1951’de Slim Dusty, şarkıcı-söz yazarı Joy McKean ile evlendi. 1954’te ikisi de Slim Dusty Traveling Show’u gerçekleştirerek kendilerini tamamen kariyerlerine adadılar. 1957 tarihli “A Pub with No Beer”, o zamanlar Avustralya’nın en çok satan single’ı, altın sertifikalı ilk Avustralya single’ı ve bu ayrımı elde eden ilk ve tek vinil plak kaydıydı.

Kariyeri boyunca Dusty, diğer tüm Avustralyalı sanatçılardan daha fazla altın ve platin rekoru kırdı. 1959 ve 1960’da Bobbejaan Schoepen’in seslendirdiği A Pub with No Beer’ın bir cover’ı Belçika, Avusturya ve Almanya’da listelerin zirvesine ulaştı. 1964’te Slim Dusty, 10 aylık bir sürede 30.000 mil (48.280 km) seyahat ederek bütün Avustralya‘yı gezdi.

Dusty, sadece kendisi veya diğer Avustralyalı müzisyenler tarafından yazılan şarkıları kaydetmekle kalmadı, aynı zamanda Henry Lawson ve Banjo Paterson’ın klasik Avustralya şiirlerini yeni ritimlerle kaydetti. Bunun bir örneği The Man from Snowy River’dır .

Advertisement

1970 yılında müziğe yaptığı hizmetlerden dolayı Britanya İmparatorluğu Nişanı’na üye oldu. 1971’de Tamworth Country Müzik Festivali’nde Avustralya’nın Country Müzik Ödülleri’nde En İyi Tekli Ödülü’nü kazandı. Kariyeri boyunca bu ödüllerin 35’ini kazandı.

1997’de Grand Ole Opry radyo programının genel müdürü, Slim ve karısını country müziğe katkılarından dolayı Nashville, Tennessee’deki bir konsere davet etti. Ertesi yılın Ocak ayında, eğlence endüstrisine verdiği hizmetlerden dolayı Avustralya Nişanı Memuru yapıldı. Slim Dusty, 2000 Sidney Olimpiyatları’nın kapanış töreninde “Waltzing Matilda” şarkısını söyleme onuruna sahiptir.

Ölümü

Slim Dusty, 2003 yılında öldüğünde 106. albümü Columbia Lane – the Last Sessions üzerinde çalışıyordu. Avustralya listelerine beş numaradan giriş yaptı ve iki haftadan kısa bir sürede altın madalya kazandı. Slim Dusty, kanserle uzun bir savaşın ardından 76 yaşında St Ives, New South Wales’deki evinde öldü.

24 Ekim 2022 tarihinde Google tarafından doodle yapılarak onurlandırılmıştır.


Leave A Reply