Sodyum Benzoat Nedir? Neden Tehlikelidir? Zararları Nelerdir?

0

Sodyum Benzoat nedir, hangi gıdalarda ve içeceklerde bulunur? Sodyum Benzoat neden tehlikelidir, zararları nelerdir? Sodyum Benzoat hakkında bilgi.

Sodyum benzoat, bazı meyve ve baharatlarda doğal olarak bulunan benzoik asitin, sodyum hidroksit ile birleştirildiğinde üretilen sentetik bir kimyasaldır. Sodyum benzoat doğal bir bileşen içerdiğinden, muhtemelen güvenlidir, değil mi? Sonuçta, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) ve Kanada Sağlık Koruma Şubesi, bu kimyasal koruyucunun düşük miktarlarda tüketildiğinde kabul edilebilir olduğunu açıkladı.

Sodium Benzoate

Aslında, FDA sodyum benzoata “Genellikle Güvenli Olarak Tanınır” statüsü vermiştir. Suda, Çevre Koruma Ajansı tarafından belirlenen kabul edilebilir sınır, milyarda 5 kısımdır (ppb). Ancak gazlı içecekler, meyve suyu ürünleri, salata sosları ve sirke, şarap ve turşu gibi fermente gıdalarda bulunan bu yaygın gıda katkı maddesi doğal veya güvenli değildir. İşte hikaye.

Sodyum benzoat, meyveler, elma, erik, tarçın ve diğer bazı doğal gıdalarda çok düşük seviyelerde bulunan bir sodyum tuzudur. Bu maddelerdeki kimyasal hakkında korkutucu bir şey yok. Ancak laboratuvarda sentezlenen sodyum benzoat (ve yakın akrabası, benzoik asit) farklı bir hikaye. Bu koruyucular gıdalara ve içecek veya sıvı gıdalar içeren metal kutuların iç kısmına eklendiğinde, sağlığınız üzerinde zararlı bir etkiye sahip olabilirler.

Sodyum benzoat güvenli midir?

Örneğin, insanların küçük bir yüzdesi sodyum benzoata karşı aşırı duyarlıdır ve koruyucuyu tükettiklerinde astmatik ataklar, kurdeşen veya diğer alerjik reaksiyonlar yaşayabilir. Bununla birlikte, daha yaygın bir problem, sodyum benzoat ve sitrik asit ve / veya askorbik asit (C vitamini) kombinasyonudur. Bu bileşenler bir araya geldiğinde, lösemi ve diğer kan kanserleri ile ilişkili kansere neden olan bir kimyasal olan benzen oluştururlar.

2005-2007 yılları arasında FDA, sadece sodyum benzoat ve koruyucular içeren C vitamini ile birlikte çeşitli gazlı ve meyve içecekleri üzerinde bir çalışma yürüttü. O zaman, içeceklerin çoğunun izin verilen maksimum sodyum benzoat miktarından daha az içerdiğini bildirdiler. . Testte başarısız olanlar yeniden düzenlendi. Bununla birlikte, bu, pazardaki her meşrubatın veya meyve içeceğinin test edildiği veya bugünün pazarındaki ürünlerin standartları karşıladığı anlamına gelmez.

Sodyum benzoat tehlikeleri

Başka bir husus, sodyum benzoat ve dikkat eksikliği / hiperaktivite bozukluğu arasındaki olası bir bağlantıdır. Mayo Clinic, koruyucunun (birkaç gıda boyasının yanı sıra) çocuklarda hiperaktiviteyi artırabileceğini veya tetikleyebileceğini belirtir.

Bir laboratuvar çalışmasında, bilim adamları kültürlenmiş insan hücrelerinde sodyum benzoatın genotoksik etkisini değerlendirdi. Kimyasalların, çeşitli konsantrasyonlarda hücrelere eklendiğinde DNA’ya verilen hasarı (hücre mutasyonunu ve kanseri tetikleyen) önemli ölçüde arttırdığını buldular.

Sodium Benzoate

Sodyum benzoata diğer maruziyetler:

Üreticiler, bakterilerin bu maddeleri kirletmesini önlemek için ağız yıkama suyu, şampuan, vücut losyonları ve deodorant gibi sağlık ve güzellik ürünlerine sodyum benzoat ekler. Haplar, öksürük şurupları ve topikal ilaçlar gibi reçetesiz satılan ve reçeteli ilaçlar da sodyum benzoat içerebilir.

Yapmanız gerekenler:

Sodyum benzoattan kaçınmak istiyorsanız, etiketleri dikkatlice okuyun. Özellikle “sitrik asit”, “askorbik asit” veya “C vitamini” görürseniz “benzoik asit”, “benzen”, “sodyum benzoat” veya “benzoat” kelimelerini arayın. Sodyum benzoat, E211 olarak da bilinir.

Bir dahaki sefere bir süpermarkette gittiğinizde ve birkaç dakikanızı alkolsüz içecekleri kontrol etmeye ayırın. Etiketlerin hızlı bir şekilde incelenmesi, bazı ürünlerin sodyum benzoat içermediğini ve diğerlerinin içerdiğini göreceksiniz.

Alkolsüz içecekler ve işlenmiş meyve içecekleri genellikle diyette en yaygın sodyum benzoat kaynakları olduğundan, siz ve çocuklarınız, bu içecekleri tüketmeyi bırakırsanız, bu kimyasalın hayatınızdan çıkarılması için uzun bir yol kat edebilirsiniz.


Leave A Reply