Sodyum Lauril Sülfat Nedir? Kullanım Alanları ve Zararları Nelerdir?

0
Advertisement

Sodyum Lauril Sülfat nedir? Sodyum Lauril Sülfatın kimyasal formülü, özellikleri ve kullanım alanları nelerdir? Sodyum Lauril Sülfatın sağlığa zararları.

diş macunu

Kaynak: pixabay.com

Sodyum Lauril Sülfat

Sodyum lauril sülfat (kimyasal formül \displaystyle {{C}_{12}}{{H}_{25}}S{{O}_{4}}Na), sodyum dodesil sülfat olarak da adlandırılır. Negatif yüklü bir yüzey aktif maddedir. – bir sıvının yüzey gerilimini ve iki sıvı arasındaki gerilimi azaltan ve azaltan bir ıslatıcı-. Kozmetikte, hijyen ve temizlik ürünlerinde yaygın olarak kullanılır. Sodyum lauril sülfat, sülfürik asit monododesil ester sodyum tuzu, sodyum tuzu, hidrojen sülfat, dodesil alkol, sodyum dodekosülfat ve sodyum monododesil sülfat gibi çeşitli başka isimlere sahiptir.

Hazırlama

Sodyum lauril sülfat, hidrojen lauril sülfat üretmek için sülfürik asidin lauril alkol ile reaksiyonu yoluyla hazırlanır. Daha sonra hidrojen lauril sülfata sodyum karbonat ilave edilir ve reaksiyon, sodyum lauril sülfat üretir.

Uygulamalar

Sodyum lauril sülfat etkili bir yüzey aktif maddedir ve kalıntıları ve yağ lekelerini çıkarmak için yaygın olarak kullanılır. Endüstriyel uygulamalarda, araba yıkama sıvıları, yer temizleyicileri, motor yağ temizleyicileri ve makine yıkama deterjanları yapmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Tıraş köpüğü, banyo köpüğü, şampuan ve diş macunlarında da kullanılır – ancak daha düşük konsantrasyonlarda.

Kullanımları

Sodyum lauril sülfat, farmasötiklerin hazırlanmasında sentetik kauçuklar, reçineler ve plastikler, yüksek kaliteli duş ürünleri, şampuanlar, el dezenfektanları ve dezenfektanların üretiminde bir emülgatör olarak kullanılır.

Yararları

Sodyum lauril sülfat, antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir, bu da zararlı, hastalığa neden olan patojenlerin büyümesini inhibe etmeyi etkili kılar. Mikrobiyal ajanları (protozoanlar, mantarlar, bakteriler ve virüsler) ortadan kaldırmak için ağız gargaralarında, el sabunlarında ve diğer çeşitli ağız bakım ürünlerinde kullanılır. Sodyum laurl sülfat çeşitli kapasitelerde kullanılan yüksek kaliteli temizlik maddelerinde yaygın olarak bulunan bir bileşendir.

Advertisement

İlişkili Riskler

“Sağlığın Gizli Geçidi: Bilmeniz Gereken En Önemli Şey” kitabına göre, sodyum lauril sülfat alerji, egzama, ağız yaraları ve döküntüler dahil olmak üzere çeşitli sorunlara katkıda bulunur. 1996 yılında “Uluslararası Deneysel Patoloji Dergisi” tarafından yayınlanan bir çalışmada, sodyum lauril sülfat maruziyetinin (diş macunu ve ağız gargaraları kullanılarak) yanak dokusunu tahriş ettiği ve ağzın doku yapısını değiştirdiği bulunmuştur. “Ağız Sağlığının İncili” kitabına göre, sodyum lauril sülfat bileşiğe maruz kalan proteinleri eritir, ciltte tahriş, nefes almada zorluk, göz hasarı, ishal ve hatta ölüme yol açar. Diğer kimyasallarla kombinasyon halinde nitrozaminlere (bir tür kanserojen veya kansere neden olan madde) dönüşür. Vücutta sodyum lauril sülfat beş gün boyunca kalır. Bu sırada akciğerler, karaciğer, kalp ve beyin de dahil olmak üzere hayati vücut organlarına ulaşır.


Leave A Reply