Soğuk Kış Gecelerinde Evinizde Oynayabileceğiniz Oyunların Listesi

0
Advertisement

Kış geliyor diye üzülmeyin, haftasonlarınızı renklendirecek kutu kutu oyunlar sizi bekliyor. Arkadaşlarınız ve sizin için seçtiğimiz kutu oyunlarına bir göz atın…

Yazın keyfini yeterince sürdük, şimdi sıra kışta. Güneşin ve denizin sefasını seneye çıkarmaya elbette devam edeceğiz ama şimdi kışın tadını çıkarmaya başlayalım. Havanın soğukluğunu, güneşin yokluğunu ve giderek kalınlaşmakta olan paltolarımızın ağırlığını bir kenara bırakıp evimize sığınalım. “Sıkılırız” demeyin ve bu yazımızı sonuna kadar bir okuyun önce, çünkü Şehriye size evde eğlenceli vakit geçirmenin ‘kutu kutu’ yollarını gösteriyor bu hafta.

Sözünü ettiğimiz bu ‘kutu kutu’ eğlenceler birçok yerde satılmakta olan kutu oyunları. Arkadaşlarınızla veya ailenizle keyifli, kahkaha dolu bir hafta sonu geçirmenizi sağlayacak bu oyunlara sizin için bir göz attık ve içlerinden en eğlenceli olduğunu düşündüklerimizi size tanıtmaya karar verdik.

1. TABU

tabu

Son yılların en büyük eğlence icatlarından biri diyebiliriz. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde salgın gibi yayılan Tabu oynama hastalığı bunun en iyi göstergesi. Artık birçok kafede bile bir kutu Tabu bulunduruluyor. İnternette Tabu oynarken yapılan gülünç hataların postaları birbirini kovalıyor. Eğer hala denemediyseniz arkadaşlarınızı toplayıp hemen bir Tabu partisi düzenleyin bizce.

Advertisement

Tabu’yu temel olarak ‘kelime anlatma oyunu’ olarak açıklayabiliriz. Analatılacak kelimeler bir ünlünün, bir filmin, bir eşyanın veya basit bir hareketin ismi olabilir. E çok kolaymış demeyin çünkü anlatacağınız kelimenin önünde bir takım engeller bulunuyor. Bu engeller anlatmaya çalıştığınız kelime veya kelimeleri en iyi tanımlayacak beş ayrı yasaklı kelimeden oluşuyor. Bu tabu kelimelerden herhangi birini ağzınızdan kaçırdığınızda çuvallamış oluyorsunuz. Üstelik siz anlatırken saat de hızla işliyor. Sonuçta sizin de anlamış olacağınız gibi en çok kelimeyi anlatan takım kazanıyor. Unutmadan hatırlatalım oyun için en az 4 kişi gerekiyor. Şimdiden iyi eğlenceler.

2. JENGA

jenga

Denge kurmanın zor ve bir o kadarda keyifli yoluna verilen yeni isim Jenga. Dünyanın çeşitli yerlerinde her yıl turnuvaları yapılan, insanların uzmanlaşmak için yıllar harcadıkları bir oyundan söz ediyoruz. Heyacanı seven ve elinin hafifliğine güvenen herkese tavsiyemiz bir kutu Jenga almaları.

Jenga küçük ve hafif ahşap bloklardan oluşuyor. Amaç belirli bir düzende bu blokları dizerek bir kule yapmak ve kule bittikten sonra en üstten hiç blok almadan çekebildiğiniz kadar bloğu kuleden çekmeye çalışmak. Kısacası kendi yaptığınız kuleden malzeme çalmaya başlıyorsunuz. Tabii bütün bu inşaat çalışmaları sırasında herhangi bir yapıştırıcı kullanmadığınız için kulenin dengesini bulmakta zorlanıyor olacaksınız. Çok eğlenceli bir oyun olduğuna emin olabilirsiniz.

Advertisement

3. BOGGLE

Boggle

Kelimelere dayalı başka bir oyun daha. Boggle’da amaç önünüzde rastgele dizilmiş olan harflerle yaratabildiğiniz en uzun kelimeyi ve aynı zamanda en çok kelimeyi yaratmaya çalışmak. Ancak oyun bu kadar basit değil elbette.

Boggle bir kutu içindeki yuvalara yerleştirilmiş toplam 16 harf zarından oluşuyor. Kutunun kapağını kapatıp çalkaladığınızda her seferinde farklı harfler farklı yerlere denk geliyor. Sizin yapmanız gereken ise zar atlamadan oluşturabildiğiniz en uzun kelimeyi oluşturmak. Küçük kum saatinin size tanıdığı süre içinde bulabildiğiniz bütün kelimeleri bir kağıda yazıyorsunuz ve süre bitiminde o kelimeler içinden sadece sizin bulduğunuz her kelime için, uzunluğuna göre puan alıyorsunuz. Size tavsiyemiz eski toprak olan büyükleriniz ile oynamamaya çalışmanız, çünkü hep onlar kazanıyor. Üstelik bulduklarını iddia ettikleri kelimeleri siz hayatınızda ilk defa duyuyor oluyorsunuz.

4. SCRABBLE

SCRABBLE

Advertisement

Kutu oyunları içinde en çok bilinenlerinden ve en eskilerinden birisidir Scrabble. Kelime oyunları tarihinde çok önemli bir yere sahiptir. Eğlenceli olduğu kadar öğreticidir de. Diğer oyunlar kadar kahkaha yüklü olmasa bile verdiği keyifi tartışmaya gerek görmüyoruz. Ülkemizde Türkçe kelimeler için hazırlanmış versiyonu satılıyor ama eğer isterseniz İngilizcesini ya da başka bir dilde olanını bulabilir ve yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz.

Scrabble’ın kuralları çok basittir. Oyun başlarken 7 tane harf çekiyorsunuz ve daha sonra kelime yazmak için harcadığınız her harfin yerine yenisini çekiyorsunuz. Amacınız mümkün olduğu kadar, çok puan getirecek kelime yazmak. Temel kural ise başkasının yazmış olduğu kelimenin bir harfini kullanmak. Kolay ama düşündürücü bu oyunu bir imlâ kılavuzunu yanınızda bulundurarak oynamanızı tavsiye ediyoruz.

5. PİCTİONARY

pictionary

Konuşmadan, sadece çizerek eğlenmenin bilinen en iyi yolu diyebiliriz. Anlatmak istediğiniz herhangi bir kelimeyi hiç konuşmadan sadece çizerek anlatmak zorundasınız. Mesela siz ‘hoplama’ kelimesini nasıl anlatırsınız? Oyunun yine diğerleri gibi zaman sınırlaması var. Hangi takım daha çok kelime anlatmayı başarırsa o takım oyunu kazanıyor. Yaratıcı gücünüzü kullanıp anlatmak istediğiniz kelimeyi çizmeniz gerekiyor. İyi eğlenceler!

Advertisement

6. MONOPOLY

Monopoly

1934 yılında Charles B. Darrow Monopoly adını verdiği oyunu Parker Brothers firmasının yöneticilerine götürüp gösterdiğinde 52 ayrı tasarım hatası bulup reddetmişlerdi. Bunun bir hata olduğunu anlamayıp, bir sene sonra oyunu dağıtmaya başlamasalardı bu hayatlarında yaptıkları en büyük hata olacaktı, çünkü Monopoly bugüne kadar tüm dünyada 200 milyon adet sattı. 1935’ten beri 5 milyardan fazla ufak yeşil ev üretildi.

Monopoly temel olarak tekelleşmeye çalışma oyunudur. Oyur kartonu üzerinde zarla ilerler ve geldiğiniz karelerde arsa almak, ev yapmak, vergi ödemek gibi aktivitelerde bulunursunuz. Amacınız elinize sermaye olarak verilen bir miktar parayı çoğaltmak hatta mümkünse kaybetmemektir, çünkü iflas sizin Monopoly maceranızın sonu anlamına gelir. Dünyanın gelmiş geçmiş en çok satılan bu oyunundan bir an önce bir tane edinip dolabınızın rahatça ulaşabileceğiniz bir yerine koymanızı tavsiye ediyoruz. Bugüne kadar 500 milyar insanın bu oyunu oynadığı tahmin ediliyor.

Advertisement

Leave A Reply