Soma Nerededir?

0
Advertisement

Soma nerededir? Soma hangi ilimize bağlıdır? Soma ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

somaSoma; Manisa İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 57 köyü vardır. İlin kuzeybatısında; doğudan Kırkağaç, güneyden Akhisar, kuzeyden Balıkesir’in İvrindi, Savaştepe, batıdan İzmir’in Kınık ve Bergama ilçeleriyle çevrilidir.

İlçe toprakları fazla yüksek olmayan tepelerle kaplıdır. Doğuda Gölcük Dağları üzerinde Kocasivri Tepesi (937 m), güneyde Yurt Dağı ve kuzey uzantıları (900 m), kuzeybatıda Korucu Dağları (600 m) başlıca yükseltilerdir. Irmak vadilerinde yükselti 50-300 m. arasındadır. İlçeyi doğu-batı doğrultusunda aşan Bakırçay, Gölcük Dağları’ndan kaynaklanır. Korucu Dağları’ndan kaynaklanan Yağcılı Çayı ve Gölcük Dağları’ndan inen Kırmızı Dere ile birleşerek Kınık İlçesi’ne geçer. Akdeniz ikliminin etkisi altında bulunmakla birlikte kıyı kesimine göre daha serindir. Yıllık ortalama sıcaklık 15-16°C, yağış tutarı 650-700 mm’dir. Eteklerde Akdeniz çalı toplulukları (maki) yamaçlarda meşe, kızılçam ve karaçam ağaçlarından oluşan ormanlar, doğal bitki örtüsünü oluşturur. Ekonomi; tarım, hayvancılık ve yeraltı kaynaklarına dayanır. Buğday, arpa, mısır, nohut, mercimek, pamuk, susam, ayçiçeği, üzüm, zeytin, şeftali başlıca tarımsal ürünlerdir. Kılkeçi, koyun ve sığır yetiştirilir. Tarıma dayalı küçük ölçekli endüstri (çırçır, zeytinyağı) etkinlikleri vardır. Kilim ve halı dokumacılığı gelişmiştir. Zengin ve yüksek nitelikli linyit yatakları, kamu ve özel sektör işletmeleri tarafından çalıştırılır. Soma Termik Santralı, linyitle çalışır.

Kırkağaç-Bergama Karayolu üzerinde, deniz düzeyinden 250 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 93 km uzaklıktadır.

Advertisement

Leave A Reply