Sorgun Yaylası Nerededir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Sorgun Yaylası nerededir? Ankara Güdül Sorgun Yaylası nasıl gidilir, özellikleri, olanakları nelerdir, hakkında bilgi.

SORGUN YAYLASI

Hünerli bir heykeltıraşın elinden çıkmış hissi yaratan yeryüzü şekilleri, uçsuz bucaksız boz tepeler, kayalara oyulmuş etkileyici mağaralar, yüzyıllarca araziyi şekillendirerek kendine yol bulan Kirmir Çayı, bozkırda parıldayan Mnizos antik kenti, kuzey bölgeleri sarmalayan sarıçam ve köknar ormanlarının renklendirdiği Sorgun Göleti ve yaylalarıyla Güdül ilçesi, Ankara il merkezine 90 kilometre uzaklıkta. Karadeniz ile İç Anadolu sınırında yer alan Güdül, geleneksel taş mimarinin ahşapla buluştuğu eski evleriyle İpek Yolu rotasının önemli duraklarından biri aynı zamanda.

Güdül ilçe merkezine yedi kilometre uzaklıktaki Yeşilöz yerleşiminden kuzeybatıya doğru yola çıkanlar, Kurumcu Dağının hemen ardında bambaşka bir coğrafyayla karşılaşır. Sarıçam ve köknar ağaçlarının egemenliğindeki ormanları
geçtiğinizde, geniş bir çayırlığa konuşlanan sac çatılı onlarca evin sıralandığı büyük bir yayla çıkar karşınıza. Ağıl olarak kullanılan temeli taş, ikinci katları ise ahşap evlerin birlikteliği, müthiş bir görsellik katar. İlk anda maket bir yerleşim algısı yaratan Sorgun Yaylası, bozulmamış otantik haliyle görenlerde hayranlık uyandırır.

Güdülün kuzeyi yeşillendiren ormanlar ortasındaki Sorgun Yaylası, ilçe merkezine 22, Ankara il merkezine 113 kilometre uzaklıkta. Adını aldığı köye ise sadece üç kilometre mesafede bulunuyor. Yayla yolu tamamen asfalt. Yaylanın çıkışında, Sorgun Göleti Tabiat Parkının sınırları başlıyor. Sulama amacıyla 1976 yılında yapılan gölet, 2011 yılında tabiat parkı ilan edilmiş. 50 hektarlık bir alana yayılan park doğa yürüyüşü, çadırlı kamping, günübirlik dinlenme ve sportif balıkçılık gibi çok amaçlı turizm potansiyeline sahip.

Advertisement

Sorgun Yaylası aynı zamanda Beypazarı ile Güdül ilçelerinin eskiden Çamlıdere ve Kızılcahamam ilçelerine ulaşmak için kullandığı tarihi güzergâhta. İsteyenler bu rotayı kullanarak güney yönünde organik tarım yapılan ekoturizm köyü Tahtacıörencik, ya da kuzeydeki tarihi Akkaya Yaylasına yürüyüş planlayabilir.


Leave A Reply