18's Profile
Yardımsever
154
points

Sorular
102

Cevaplar
128

 • Yardımsever Soruldu on 13 Haziran 2020 Kategori : Matematik.

  Cevap 406

  • 493 görüldü
  • 1 cevap
  • 0 oylanma
  • 181 görüldü
  • 1 cevap
  • 0 oylanma
 • Yardımsever Soruldu on 21 Mart 2020 Kategori : Biyografi.

  17 Ağustos 1989 tarihinde dünyaya gelen Farah Zeynep Abdullah, Türk ve Boşnak kökenli bir annenin ve Irak kökenli bir babanın kızı olarak İstanbul’da doğmuştur. Babasının ismi Osman, annesinin ismi ise Gülay’dır. Kendisinin Farah ismi, babasının ve annesinin İran şahı Muhammed Rıza Şah Pehlevi’nin eşi olan Prenses Farah Diba‘yı çok beğenmelerinden ötürü kendisine konulmuştur. Lise eğitimini İstanbul’da bulunan St. Michel Fransız Lisesi’nde almaya başlayan Farah Zeynep Abdullah, 2006 senesinde babasının işleri nedeniyle aile olarak İngiltere’ye taşınmak zorunda kaldıklarından Türkiye’deki lise eğitimini yarıda bırakıp liseyi İngiltere’de bitirmiştir.

  Daha sonra üniversiteyi kazanıp İngiltere’de bir okulda eğitim görmeye devam etmiştir, üniversitenin ilk senesinde okulun tiyatro ekibinde yer alarak “Closer” isimli tiyatro oyununda profesyonel olarak oyunculuk yapmaya başlamıştır. Üniversite eğitiminin ikinci yılı başlamadan tatil için döndüğü Türkiye’de, kendisine “Öyle Bir Geçer Zaman Ki” dizisinden teklif gelmiş ancak kendisi bu teklifi pek kaale almamıştır. Ancak İngiltere’ye dönmesine 3 gün kala dizinin yapımcısından bir haber almış ve oyuncu olarak kesin seçildiğini, dizide “Aylin” karakterini canlandıracak kişinin kendisi olacağı Farah Zeynep Abdullah’a söylenmiştir. Bu durumda kendisi İngiltere’ye gitmekten vazgeçerek üniversite kaydını dondurmuş ve dizide 2. sezona kadar oyunculuk yapmaya devam etmiştir. Dizideki başarılı oyunculuk performansı ve güzelliğiyle odlukça dikkat çeken Farah Zeynep Abdullah, 2. sezondan sonra diziden ayrılıp İngiltere’ye geri dönmüş ve okuluna kaldığı yerden devam etmiştir. 2013 yılında ise üniversite eğitimini tamamlayıp Fransızca Drama bölümünden mezun olmuştur.

  Okulunu bitirdikten sonra tekrar Türkiye’ye dönen Farah Zeynep Abdullah, o dönemler Yılmaz Erdoğan’dan teklif almış ve Yılmaz Erdoğan’ın yazıp yönettiği “Kelebeğin Rüyası” filminde Mert Fırat ve Kıvanç Tatlıtuğ ile birlikte başrolleri paylaşmıştır. Daha sonra ertesi yıl, Star TV’de yine Kıvanç Tatlıtuğ’la başrolleri paylaşma şansını yakaladığı “Kurt Seyit ve Şura” isimli televizyon dizisinde oyunculuk yapmıştır. Bu dizi de bittikten sonra 2014 yılında Çağan Irmak yönetmenliğindeki “Unutursam Fısılda” adlı sinema filminde Hümeyra, Kerem Bursin, Mehmet Günsur ve Işıl Yücesoy gibi çok önemli isimlerle başrol paylaşma şansı yakalamış ve aynı zamanda oyunculuk kariyeri için çok başarılı bir yapımda da yer alma şansı bulmuştur. Bu filmin çekimleri de tamamlandıktan sonra 2015 yılında hem yönetmenliğini hem de senaryo yazarlığını Yılmaz Erdoğan’ın yaptığı “Ekşi Elmalar” filminde Ersin Korkut, Şükran Ovalı, Fatih Artman, Devrim Yakut ve Songül Öden gibi ünlü isimlerle rol paylaşan Farah Zeynep Abdullah, filmin görüntü yönetmeni olan Gökhan Tiryaki ile de bir süre sonra aşk yaşamaya başlamıştır. Bundan öncesinde Eser Yenenler’le 2011 yılından 2013 yılına kadar beraber olan Farah Zeynep Abdullah, başarılı oyunculuk kariyeri içerisinde de bir çok kurum ve kuruluş tarafından da bir takım ödüllere layık görülmüştür. O ödüller şunlardır;

  2011 : Antalya Televizyon Ödülleri / En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu / Öyle Bir Geçer Zaman Ki
  2012 : Antalya Televizyon Ödülleri / En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu / Öyle Bir Geçer Zaman Ki/ (Adaylıkta kalmıştır.)
  2013 : 18. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Ödülleri / Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu / Kelebeğin Rüyası
  2014 : 46. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri / En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu / Kelebeğin Rüyası
  2014 : Elle Stil Ödülleri / En Stil Sahibi Kadın Oyuncu / Kelebeğin Rüyası / (Adaylıkta kalmıştır.)
  2015 : Yıldız Teknik Üniversitesi İşletme Kulübü Yılın Yıldızları Ödülü / En İyi Sinema Kadın Oyuncusu / Unutursam Fısılda
  2015 : Maltepe Üniversiresi Türk Tıp Öğrencileri Birliği Ödülleri / En İyi Kadın Oyuncu / Unutursam Fısılda
  2015 : İstanbul Arel Üniversitesi 4. Medya ve Sanat Ödülleri / En Beğenilen Kadın Oyuncu / Unutursam Fısılda
  2015 : GSÜ En Ödülleri / En İyi Dizi/Sinema Kadın Oyuncusu / Unutursam Fısılda

  2015 : 47. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri / En İyi Kadın Oyuncu / Unutursam Fısılda / (Adaylıkta kalmıştır.)
  2015 : 10. Uludağ Üniversitesi Marconi Ödülleri / En İyi Kadın Sinema Oyuncusu / Unutursam Fısılda
  2015 : 20. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Ödülleri / En İyi Sinema Oyuncusu / Unutursam Fısılda (Adaylıkta kalmıştır.)
  2015 : 21. Altın Objektif Ödülleri / En İyi Kadın Sinema Oyuncusu / Unutursam Fısılda
  2015 : KAL Fest Fark Yaratanlar Ödülleri / Fark Yaratan Kadın Oyuncu / Unutursam Fısılda

  • 231 görüldü
  • 1 cevap
  • 0 oylanma
 • Yardımsever Soruldu on 25 Şubat 2020 Kategori : Ekonomi.

  Ekonomi bir diğer adı olan iktisat olarak da nitelendirilmektedir. İnsan ihtiyaçları için oluşturulan ekonomi, genel hatlarıyla ticaret, üretim, tüketim, dağıtım, ihracat ve ithalattan oluşmaktadır. Kişisel ve kurumların servetlerinin oluşmasını, bölüşümünü konu almış bir bilim dalıdır. Ekonomik kuruluşlar ile mal ile verilen hizmetlerin tüketimine verilen ad ekonomidir. Bu ekonominin içinde doğal kaynaklar (örnek olarak madenler), işgücü ve sermayelerdir. Bir ülkede ekonomi oluşması için tarihi ve sosyal olarak de gelişimini göstermesi gerekmektedir.

  Çeşitli sektörlerinde incelerken ilk bakılan veri ekonomik büyüklükleridir. Sektörler genel hatlarıyla iki ana grupta incelenir, bunlardan ilki Sanayi Hizmetleri bir diğeri ise Tarım ve Gıda’dır. Sanayi Hizmetlerinin içinde kimya, kozmetik, ayakkabı vb. bulunmaktadır. Tarım ve Gıda sektörlerinde ise zeytinyağı, kuru incir, kuru üzüm vb. gibi ürünleri içermektedir. Bu sektörlerin hepsinin büyüklükleri ekonomik olarak ölçülmektedir.

  Var olan tüm meslek grupları ekonomiye katkı verir. Bunlar tasarruf, tüketim veya hizmet sektörü olabilir. Örnek olarak Türkiye ekonomisi nedir sorusuna verilecek en doğru cevap, Türkiye’nin gayri safi milli hasılasına bakmaktır. Türkiye 2014 yılında 798.4 milyar dolar gayri safi milli hasılaya ulaşmıştır. Yatırımcılar ülkelerin ekonomik büyüklüğünü dolar kurundan ölçülmektedir. Dolayısıyla o sene içinde dolar kuru ülke para birimi karşısında ne kadar değerlendiği de ayrıca önemli bir konudur. Türkiye 2014 yılında türk lirası bazında büyümüş olsa da dolar kurunda meydana gelen ani yükseliş, dolar bazında gayri safi milli hasılanın (GDP) düşmesine vesile olmuştur. Ekonomi incelediği konular ve kapsamları bakımında ayrılır.

  Normatif iktisat: Ekonomik hedeflere ulaşılması için yapılması gerekenleri araştıran bilim dalıdır. Özel şirketlerin finans departmanlarında çalışan ve firmanın karını optimize etmeye çalışan finansçılar veya devlet bütçesinden sorumlu devlet adamları normatif iktisat kullanır. Yani kısaca neyin olması şirket için veya devlet için daha iyi ona bakan bir bilim dalıdır. Bununla birlikte direkt çözümler üreten bu bilim dalı, ücretlerin artırılması gerektiği veya enflasyonun düşürülmesi gibi icraatlar da alabilir.

  Pozitif iktisat: İktisadi olaylara nasıl, nedir ve ne olmaktadır sorularını cevap arayan bilim dalıdır. Başka şekilde pozitif iktisattı anlatırsak, iktisadi olayları ve davranışları açıklamaya çalışan bilim dalıdır. Normatif iktisattan farkı çözüm odaklı değildir.

  • 253 görüldü
  • 1 cevap
  • 0 oylanma
 • Yardımsever Soruldu on 15 Şubat 2020 Kategori : Kategori Yok.

  Nobel’in kardeşleri Ludvig ve Robert, Hazar Denizi boyunca petrol sahalarını sömürmüş ve tek başlarına oldukça zengin oldular. Nobel bunlara yatırım yaptı ve bu yeni petrol bölgelerinin geliştirilmesi yoluyla büyük bir servet biriktirdi.

  Yani cevap Azerbaycan

  • 631 görüldü
  • 2 cevap
  • 0 oylanma
 • Yardımsever Soruldu on 15 Şubat 2020 Kategori : Biyografi.

  Hal Porter (d. 16 Şubat 1911, Albert Park, Victoria – ö. 29 Eylül 1984, Melbourne, Avustralya), Avustralyalı romancı, oyun yazarı ve şair.

  Öyküleri ilk kez 1953’te Adelaide Adverti-ser dergisinde yayımlandı. Porter sonradan bu öyküleri Fredo Fııss, Love Life (1974; Fredo Fuss’un Aşk Hayatı) ve The Clairvo-yant Goat (1980; Kâhin Keçi) gibi kitaplarda topladı. Şiir kitapları arasında Hexa-gon (1965; Altıgen), Elijah’s Ravens (1968; Elijah’ın Kuzgunları) ve In an Aus-tralian Graveyard (1974; Bir Avustralya Mezarlığında) yer alır. Romanları içinde en önemlileri, A Handful of Pennies (1958; Bir Avuç Metelik), The Titled Cross (1961) ve The Right Thing’dir (1971; Doğru Olan). 1976’da Britannica Edebiyat Ödülü’nü alan Porter’ın ayrıca, The Watcher on the Cast-Iron Balcony (1963; Demir Balkondaki Gözcü), The Paper Chase (1966; Kâğıt Avı) ve The Extra’y\ (1975) kapsayan üç ciltlik bir otobiyografisi, edebiyat antolojileri, televizyon oyunları ve dergilerde yayımladığı makaleleri vardır.

  • 208 görüldü
  • 1 cevap
  • 0 oylanma
 • Yardımsever Soruldu on 15 Şubat 2020 Kategori : Biyografi.

  Sir George Porter, (d. 6 Aralık 1920, Stainforth, Yorkshire, ingiltere), çok hızlı ilerleyen kimyasal tepkimelerin incelenmesinde yararlanılan ani parlamayla ışılayrış-ma (fotoliz) tekniği üzerindeki çalışmalarıyla 1967 Nobel Kimya Ödülü’nü İngiliz kimyacı Ronald George Wreyford Norrish ve Alman fizikçi Manfred Eigen ile birlikte kazanan İngiliz kimyacı. Öğrenimini Leeds’de, doktora çalışmasını Cambridge Üniversitesi’nde Norrish’in yanında tamamlayan Porter, 1949-55 arasında aynı üniversitede Norrish ile birlikte çalıştı. Porter özellikle klor atomlarının ve moleküllerinin denge durumunu inceledi.

  1955’te Sheffield Üniversitesi Kimya Fakültesinde öğretim üyeliğine başlayan Porter, 1966’da Kraliyet Enstitüsü’nün başkanlığına getirildi ve Fuller Kürsüsü kimya profesörü oldu. Porter’a İngiltere’deki pek çok enstitüde onursal profesörlük unvanı verildi ve buralarda konuk profesör olarak dersler verdi. 1974’te ABD’de Pasadena’daki California Teknoloji Enstitüsü’nün Fairchild Bursu’nu kazanan Porter, 1978’de Berke-ley’deki California Üniversitesi’nde Hitc-hcock Kürsüsü profesörü oldu. 1971’de “sir” unvanı aldı.

  • 179 görüldü
  • 1 cevap
  • 0 oylanma
 • Yardımsever Soruldu on 9 Şubat 2020 Kategori : Coğrafya.

  curitiba

  Curitiba, Brezilya’nın güneydoğusunda kent, Parana Eyaleti’nin merkezi.

  Brezilya Yaylası’nın doğu eteklerinde karayolları kavşak noktasında yer alır. Brezilya’nın en hızlı gelişen sanayi (besin, çimento, dokuma, kimya, metalürji, mobilya) kentlerinden biridir. Nüfusu son otuz yılda altı kat artan kentte, iki üniversite ve Katolik Başpiskoposluğu vardır.

  • 261 görüldü
  • 1 cevap
  • 0 oylanma
 • Yardımsever Soruldu on 9 Şubat 2020 Kategori : Sözlük.

  Gram ne anlama gelir? Gram kelimesinin terimler sözlüklerindeki anlamı, deyimler ve birleşik kelimelerin anlamları nedir?

  “Gram” : Kilogramın binde biri değerindeki ağırlık ölçüsü birimi
  “gramağırlık” : Gramkuvvet
  “gramkuvvet ” : Bir gram kütleye 45° enlemindeki deniz yüzeyinde yerin uyguladığı kuvvet, gramağırlık
  “gramsantimetre ” : Bir gram ağırlığında bir cismin 1 santimetre yer değiştirmesini sağlayan enerji birimi, kilogrammetrenin yüz binde biri

  • 357 görüldü
  • 1 cevap
  • 0 oylanma
 • Yardımsever Soruldu on 27 Eylül 2019 Kategori : Tavsiye / İpuçları.

  Vergi ödemeyen o kadar çok insan var ki. Vergi ödemeyi enayilik gibi gören onları düşündükçe aklıma buraya yazamayacağım sloganlar geliyor.

  • 375 görüldü
  • 1 cevap
  • 0 oylanma
 • Yardımsever Soruldu on 27 Eylül 2019 Kategori : Atatürk.

  Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün belki de en çok hoşuma giden emridir bu…

  • 190040 görüldü
  • 5 cevap
  • 0 oylanma
 • Yardımsever Soruldu on 21 Ocak 2019 Kategori : Sağlık.

  Periodontit, dişleri çevreleyen yumuşak dokuların iltihabı. Dişetlerinin şişmesi, du-yarlılaşması ve dişlerin kaçınılmaz olarak dökülmesiyle ortaya çıkar. Hastalık, dişeti sınırının altında bakteri plağının birikmesi ve komşu dokuları tahriş ederek aşındır-masıyla başlar. Bu evrede, dişetinin eski sağlıklı durumuna döndürülmesi olanağı vardır. Buna karşılık, tedavi edilmemesi durumunda dişetinin iltihaplı kenarı çekilmeye başlar ve diş kökünü açıkta bırakır. Sonunda dişin içine oturduğu diş yuvası kemiği de yıkıma uğrayarak gevşer ve dişin düşmesine neden olur. Plak birikimleriyle zedelenmiş yumuşak dokuların hepsinin alınması, diş yuvası kemiğinin bozulmasını önler, ama diş eski durumuna döndürülemez.

  Periodontiti hızlandıran ana neden plak birikimine yol açan kötü diş bakımıdır. Ayrıca, hastalığın ilerlemesinde kalıtsal osteoporoz (kemiğin sert dolgu dokusunun azalması) ile bağdokunun yozlaşma eğilimi de etkin olabilir. Ergenlik döneminin başında diş yitimiyle sonuçlanan ailesel çocuk periodontiti bu sistemik yatkınlığın aşırı bir dışavurumudur.

  • 377 görüldü
  • 1 cevap
  • 0 oylanma
 • Yardımsever Soruldu on 21 Ocak 2019 Kategori : Sağlık.

  periodonti, diş çevresi zarı, dişetleri ve çene kemikleri gibi, dişleri çevreleyip destekleyen dokulardaki hastalıkların önlenmesini ve tedavisini amaçlayan diş hekimliği dalı.

  Vücudun tümünü ya da bir bölgesini etkileyen hastalıklar ya da ağız ve diş bakımına önem verilmemesi bu dokularda yapı ve işlev bozukluğuna ve iltihaplanmaya neden olabilir. Bu hastalıkların en sık rastlanan nedeni, bakterilerin dişin üstünde oluşturduğu plak adlı katmanın diş çevresindeki dokuyu örselemesidir.

  Pedodontide en sık rastlanan hastalık, diş çevresindeki dokuların iltihaplanması olan piyore olarak da bilinen periodontittir.

  • 392 görüldü
  • 1 cevap
  • 0 oylanma
 • Yardımsever Soruldu on 25 Ekim 2018 Kategori : Sosyal Hayat.

  Bu numara dolandırıcı falan değil. Bildiğin Ziraat Bankasına ait bir numaradır.

  • 583 görüldü
  • 2 cevap
  • 0 oylanma
 • Yardımsever Soruldu on 25 Ekim 2018 Kategori : Sosyal Hayat.

  Sanırım sahtekarlar arkadaşlar inanmayın…

  • 583 görüldü
  • 2 cevap
  • 0 oylanma