Midyekabugu's Profile
Yardımsever
175
points

Sorular
60

Cevaplar
79

 • Yardımsever Soruldu on 11 Nisan 2020 Kategori : Edebiyat / Dil Bilgisi.

  ŞEKER anlamına da gelir?

  • 1994 görüldü
  • 2 cevap
  • 0 oylanma
 • Yardımsever Soruldu on 21 Mart 2020 Kategori : Biyografi.

  Bugüne kadar pek çok sinema filminde, televizyon dizilerinde ve reklam filmlerinde rol alan ve her çalışmasında başarılı işler çıkartan Ezgi Asaroğlu, son zamanlarda dizilerdeki başarılı oyunculuklarıyla adından daha da sıklıkla söz ettirmiştir. 18 Haziran 1987’de doğan Ezgi Asaroğlu’nun doğum yeri İzmir’dir. Ailesiyle birlikte üniversite eğitimi yıllarına kadar İzmir’de yaşamaya devam eden Ezgi Asaroğlu, üniversite sınavlarında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Antropoloji Bölümü Sosyal Antropoloji Anabilim Dalı bölümünü kazanarak üniversite eğitimi için İstanbul’a taşınmıştır.

  4 yıllık eğitimini tamamladıktan sonra ilk kez 2004 yılında ilk televizyon deneyimi olan “Bir Dilim Aşk” dizisi ile izleyicilerinin karşısına geçmiştir. Bu tecrübeden sonra ilerleyen yıllarda “Hatırla Sevgili”, “Binbir Gece”, “Menekşe ile Halil” ve “Gece Sesleri” gibi pek çok televizyon dizisinde de önemli roller alan Ezgi Asaroğlu, aynı dönemlerde “What’s Love Doing in the Mountains” isimli bir kısa metrajlı filmde rol almış ve bu kısa metraj film ödül kazanmıştır.

  Daha sonrasında çeşitli reklam filmlerinde rol almaya devam eden Ezgi Asaroğlu, ilk sinema tecrübesini 2007 yılında çekilmeye başlayan ve 2008 yılında vizyona giren “For a Moment Freedom” isimli filmde yaşamıştır. Film Fransa ve Avusturya ortaklığında çekilmiş olup sonrasında ödül almıştır. Hatta bu ödüllerin sayısı 30’u bulmuş ve inanılmaz başarı yakalayan bir yapım niteliğine kavuşmuştur. Dolayısıyla filmdeki rolü itibariyle Ezgi Asaroğlu, ülkeler arasında kendi başarılı oyunculuğunu sergileme imkanı bulmuştur. Bu dönemin sonrasında bir çok yabancı sinema yazarından ve sinema eleştirmeninden olumlu şekilde geri dönüşler alan Ezgi Asaroğlu, kariyeri açısından çok olumlu etkilere sahip olmuştur.

  Bu film 2010 yılında tekrardan Avusturya’nın Oscar ödülleri için aday gösterdiği film olmuştur. Gayet başarılı bir projede yer aldıktan sonra Ezgi Asaroğlu yine pek çok yapımda rol almış; “Acı Aşk”, “Kampüste Çıplak Ayaklar” ve “En Mutlu Olduğum Yer” isimli sinema filmlerinde rol aldıktan sonra sevilen televizyon dizileri “Yağmurdan Kaçarken” ve “Leyla ile Mecnun” dizilerinde de izleyicilerin karşısına çıkmıştır. Bu dizi yapımları bittikten sonra “Sağ Salim 2”, “Aşk Kırmızı” ve “Cennetten Kovulmak” isimli sinema filmlerinde de rol alan Ezgi Asaroğlu, bu yapımlardaki başarılı oyunculuk yeteneğini de tekrar tekrar izleyiciye göstermiştir. Bu filmler arasından “Cennetten Kovulmak” filminde başrolü oynayan Ezgi Asaroğlu, bu filmin 50. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali’nde “en iyi film” ödülünü almasıyla bir kez daha gurur yaşamıştır. En son olarak “O Hayat Benim” adlı dizide rol alan Ezgi Asaroğlu, dizide yine güzelliği ve başarısıyla göz doldurmaktadır.

  • 265 görüldü
  • 1 cevap
  • 0 oylanma
 • Yardımsever Soruldu on 18 Mart 2020 Kategori : Biyografi.

  14 Şubat 1984 tarihinde dünyaya gelen Eser Yenenler, Bursa’da hayata gözlerini açmıştır. İki ablası olan Eser Yenenler, ailesinin üçüncü çocuğudur. 6 yaşındayken babasını kaybeden bir çocuk olan Eser Yenenler, küçük yaşında sıkıntılı süreçler geçirmek durumunda kalmıştır. Çok küçük yaşlarından itibaren oyunculuğa merakı olan Eser Yenenler, ilk okul eğitimini ve orta okul eğitimini Bursa’da alıp lise eğitimini de yine Bursa’da bulunan Bursa Gazi Anadolu Lisesi’nde tamamlamıştır.

  Bu dönemlere gelene kadar ailesinin küçük yaşlarında keşfettiği rol yapma yeteneği sayesinde Eser Yenenler  11 yaşından itibaren tiyatroyla ilgilenmeye başlamıştır. Üniversite eğitimi için sınavlarda Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü’nü kazanıp İstanbul’a yerleşmiştir. Bu dönemlere gelene kadar daha Bursa’dayken Bursa Belediye Gençlik Tiyatrosu’nda ve Bursa Devlet Tiyatrosu’nda sahne alan Eser Yenenler, İstanbul’a gelip üniversiteye başladıktan sonra dahi oyunculuk çabalarından vazgeçmek istememiş ve direkt olarak ajanslara kaydolmuştur. Ve çok geçmeden bunun meyvesi olarak 2003 yılında kendisinn ilk televizyon tecrübesi olan “Aliye” dizisinde rol alarak “Özgür” karakterini canlandırmıştır.

  Dizi bittikten sonra kendisine asıl çıkışını yakalamasını sağlayacak Yılmaz Erdoğan’ın kurduğu BKM Mutfak ekibine katılan Eser Yenenler, televizyonlarda bir dönem çok fazla izlenen “Çok Güzel Hareketler Bunlar” isimli yapımda yer alarak hem programı sunmuş, hem birçok skeç yazmış hem de içerikteki pek çok skeçte rol almıştır. Uzun sure bu programla ekranlarda bulunan Eser Yenenler, daha sonra program bittiğinde “Eyvah Düşüyorum” adlı yarışma programında sunuculuk görevinde bulunmuştur. Bu yarışma da bittikten sonra hala çok revaçta olan “3 Adam” isimli gece şovunda en yakın arkadaşları Oğuzhan Koç ve İbrahim Büyükak le ekran karşısına çıkmıştır. Programın yayınlandığı kanalda bir başka program olan “Yetenek Sizsiniz Türkiye” isimli yarışma programında ise jüri koltuğunda oturmuştur.

  • 246 görüldü
  • 1 cevap
  • 0 oylanma
  • 189 görüldü
  • 1 cevap
  • 0 oylanma
 • Yardımsever Soruldu on 19 Ağustos 2018 Kategori : Biyografi.

  Hesketh Pearson; (d. 20 Şubat 1887, Hawford, Worcestershire – ö. 9 Nisan 1964, Londra, İngiltere), İngiliz oyuncu, yönetmen ve yaşamöyküsü yazarıdır.

  Bedford Grammar School’da öğrenim gördükten sonra bir nakliye bürosunda çalıştı. 1911’de tiyatro oyunculuğuna başladı. I. Dünya Savaşı’na katıldıktan sonra oyuncu ve yönetmen olarak sahneye döndü. 1931’de yazarlığa başladı.

  1930’da Oscar Wilde’in yapıtlarını yayıma hazırladı. Kitapları arasında Modern Men and Mummies (1921; Modern İnsanlarla Mumyalar), Doctor Darwin (1930), Gilbert and Sullivan (1935), A Life of Shakespeare (1942; Shakespeare’in Bir Yaşamöyküsü), G.B.S: A Full-Length Portrait (1942; George Bernard Shaw: Kapsamlı Bir Portre), Conan Doyle: His Life and Art (1943; Conan Doyle: Yaşamı ve Sanatı), The Life of Oscar Wilde (1946; Oscar Wilde’in Yaşamı), The Man Whistler (1952; İnsan Yönüyle Whistler), Johnson and Boswell: The Story of Their Lives ..(1958; Johnson ile Boswell: Yaşamlannın Öyküsü) ve Henry of Navarre (1963; Navarre’h Henri) yer alır. Ötobiyografisi, Hesketh Pearson, by Himself (ös 1965; Kendi Kaleminden Hesketh Pearson) adıyla yayımlanmıştır.

  • 495 görüldü
  • 1 cevap
  • 0 oylanma
 • Yardımsever Soruldu on 19 Ağustos 2018 Kategori : Biyografi.

  Edward Reynolds Pease; (d. 23 Aralık 1857, Henbury Hill, Dorset – ö. 5 Ocak 1955, Limpsfield, Surrey, İngiltere), İngiliz yazardır. Fabian Derneği’nin kurucularındandır.

  Zengin bir ailedendi. Tinselci sosyalist yazar Frank Podmore’la birlikte Ocak 1884’te Fabian Derneği’ni kurdu. Dernek çalışmalarını sürdürürken William Morris’in etkisiyle iş dünyasını bırakarak marangozluğa başladı. 1890’da sembolik bir ücret karşılığında derneğin sekreterliğini üstlendi. Bu görevi bıraktığı 1913’ten sonra 1938’e değin fahri sekreter olarak kaldı. İşçi Partisi’nin çekirdeğini oluşturan İşçi Temsil Komitesi’nin kurucuları arasında yer aldı (1900). Komitede 14 yıl Fabian Derneği’nin temsilciliğini yaptı. Başlıca yapıtları arasında The Case for Municipal Drink Trade (1904; Belediyelerin İçki Ticaretini Yürütmesi Üzerine) ve History of the Fabian Society (1916; Fabian Derneği Tarihi) sayılabilir.

  • 473 görüldü
  • 1 cevap
  • 0 oylanma
 • Yardımsever Soruldu on 19 Ağustos 2018 Kategori : Biyografi.

  Max Pechstein; (d. 31 Aralık 1881, Zwickau, Almanya – ö. 29 Haziran 1955. Berlin), çıplak figür ve manzaralarıyla tanınan Alman dışavurumcu ressam ve özgün baskı sanatçısıdır. Die Brücke grubunun önde gelen üyelerindendir.

  Önceleri izlenimci üslupta resimler yaptı. 1906’da Die Brücke’ye katıldıktan ve Matisse’in yapıtlarını tanıdıktan sonra yoğun duygusal etki yaratan uyumsuz renk kompozisyonlarına yöneldi; “Yerli ve Kadın” (1910) adlı yapıtı buna örnektir.

  Pechstein 1910’da Berlin’deki Sezession (art nouveau) grubuna katıldı. Bu dönem yapıtlarında daha basit kompozisyonlara ve ağırbaşlı renklere yer verdi. 1914’te gittiği Palau’da egzotik konuları bilinçli olarak “ilkel” bir tarzda betimledi.

  Avrupa’ya döndükten sonra vitray ve mozaik tasarımları yaptı ve Berlin Güzel Sanatlar Akademisi’nde öğretim üyesi oldu. Yapıtları Naziler tarafından “yoz sanat” olarak nitelenip zorla istifa ettirildiyse de. II. Dünya Savaşı’ndan sonra akademideki görevine döndü. Bununla birlikte son dönem yapıtları eskilerin canlılığından yoksundu.

  • 660 görüldü
  • 1 cevap
  • 0 oylanma
 • Yardımsever Soruldu on 19 Ağustos 2018 Kategori : Sanat.

  Pecos Bill, ABD folklorunda, Texas’in Pecos Irmağı bölgesinin kovboy kahramanıdır. Batı insanının dayanıklılığının ve değerlerinin abartılarak kişileştirildiği bir tiptir. Başından geçen olaylar, efsanevi dev oduncu Paul Bunyan’ınkilere benzer.

  Century dergisinden Edward O’Reilly ile öteki bazı gazetecilerin yarattığı Pecos Bill efsanesi, tarihsel temeli olmamakla birlikte kısmen gerçek sözel anlatıya dayanır. Efsaneye göre 1830’ların başlarında Texas’ta doğan ve çakallar tarafından büyütülen Pecos Bill büyüyünce bir dağ aslanına biner ve kement olarak kullandığı bir çıngıraklı yılanla kovboyların en güçlüsünü yener. Dikenli tellerden yapılmış yemeğin üzerine nitrogliserinli içkisini içince ölür. Daha çok sınır bölgesinden uzakta yaşayan ABD’lilerce ilgiyle okunan Pecos Bill öyküleri Avustralya ve Arjantin kovboyları arasında da tutulmuştur.

  • 685 görüldü
  • 1 cevap
  • 0 oylanma
 • Yardımsever Soruldu on 20 Temmuz 2018 Kategori : Sağlık.

  Aspergilloz; Aspergillus cinsinden küfmantarlarının. özellikle A. fumigatus’un (isliküf) genellikle kuşlarda, bazen de insanda oluşturduğu hastalıktır. İnsandan insana bulaşma görülmez. İnsanda çok sık görülmeyen asperjilloz bazen dışkulak yolu iltihabına yol açar; ender olarak da mantarların özellikle ayak derisinin altına yerleşmesiyle maduromikoz (Madura ayağı) denen mantar hastalığı gelişir. Daha çok organ nakillerinden sonra bağışıklığı baskı altına alınmış hastalarda görülür. Asperjillozun en ağır seyreden biçimi, akciğer tüberkülozuna benzer klinik belirtiler gösteren bir alt solunum yolları enfeksiyonudur. Ateş. şiddetli öksürük. beyaz ya da kahverengi miselyum parçacıkları içeren cerahatli ve kanlı balgam özgün belirtileridir. Bu hastalık daha çok güvercin ve civciv yetiştiricilerinde görüldüğü için. bir meslek hastalığı olarak kabul edilir. Tedavide amphotericin-B ya da cerrahi girişim, dışkulak enfeksiyonunda ise vioform losyonları kullanılır.

  • 528 görüldü
  • 1 cevap
  • 0 oylanma
 • Yardımsever Soruldu on 20 Temmuz 2018 Kategori : Bitki ve Bahçe.

  Asperula, kökboyasıgiller (Rubiaceae) familyasından, biryıllık ve çokyıllık bitkileri içeren bitki Cinsidir. Avrupa’nın çoğu yerindeki ağaçlık ve gölgelik alanlarda yabani olarak yetişir.

  Genellikle gövdeleri dört köşelidir, küçük ve boru biçimindeki çiçekleri de salkım halinde toplanmıştır. Birkaç türü süs amacıyla yetiştirilir. Yaprakları ilaç olarak kullanılan bu bitkilerden kokulu yapışkan otunun (A odorata) çiçekli dalları idrar söktürücü ve kabız yapıcıdır.

  • 588 görüldü
  • 1 cevap
  • 0 oylanma
 • Yardımsever Soruldu on 20 Temmuz 2018 Kategori : Hayvanlar Alemi.

  Aspidiotus, Homoptera (eşkanatlılar) takımından önemli bitki zararlılarını içeren bir koşnil (kabuklubit) cinsidir. Anayurdunun Çin olduğu sanılan, ama ilk kez 1880’de ABD’nin California eyaletindeki San Jose’ de tanımlandığı için San Jose koşnili diye adlandırılan Aspidiotus perniciosus, bu cinsin en zararlı böceklerinden biridir. Sarı renkli dişilerin salgıladığı gri renkte bal-mumsu bir madde, hayvanın üstünde yaklaşık 1,5 mm çapında, ortası kabarık, kenarları sarı bir halkayla çevrili, daire biçiminde bir kabuk oluşturur. Çiftleşmeden sonra dişi koşnil canlı yavrular dünyaya getirir ve yılda en az 2, en çok 6 kez döl verebilir.

  Bazen San Jose koşnillerinin sayısı o kadar artar ki, birbiri üstüne yığılan ve ağaçların dallarını tümüyle kaplayan bu asalaklar zamanla ağacın ölümüne yol açar. Eskiden bu zararlıları denetim altına alabilmek için ağaçlara kireç-kükürt karışımı püskürtülürdü; son yıllarda yağlı karışımlar püskürtmenin daha etkili olduğu anlaşılmıştır.

  • 583 görüldü
  • 1 cevap
  • 0 oylanma
 • Yardımsever Soruldu on 20 Temmuz 2018 Kategori : Bitki ve Bahçe.

  Aspleniaceae, eğreltiotlarını içeren Polypodiales takımındaki 11 familyadan en genişidir (başka sınıflandırma sistemlerine göre Aspidiales takımının beş familyasından biri). Yeryüzüne yayılmış 3 bin kadar türü kapsar. Dryopteris, Polystichum, Tectaria, Athyrium, Thelypteris, Blechnum, Woodwardia, Phyllitis (geyikdili), Asplenium ve Camptosorus iyi bilinen cinsleridir. Bu familyanın üyeleri, pullu, sürünücü toprak-altı gövdeleri (köksapları) ve saplı sporangiyumlarıyla (spor üreten yapılar) tanınır. Halka ya da yay biçiminde kalınlaşmış hücreleri olan sporangiyumlar yaprakların alt yüzeyinde kümeler (sorus) halinde bulunur; bu kümeler kalkan, böbrek, oval ya da çizgi biçiminde koruyucu bir zarla (indusyum) örtülüdür. Sporlar genellikle fasulye tanesi biçimindedir.

  • 571 görüldü
  • 1 cevap
  • 0 oylanma
 • Daha detaylı bilgi ve örnek soru çözümleri için burayı ziyaret edebilirsiniz.

  • 2060 görüldü
  • 2 cevap
  • 0 oylanma
 • Yardımsever Soruldu on 3 Mart 2018 Kategori : Geometri.

  Kaleydosaykıl (Kaleydo döngüsü) açınımı örneği

  • 1430 görüldü
  • 1 cevap
  • 0 oylanma
 • Yardımsever Soruldu on 3 Mart 2018 Kategori : Geometri.

  Küçük yıldızlı onikiyüzlünün açınımı

  • 805 görüldü
  • 1 cevap
  • 0 oylanma