Abraham ibn Daud Kimdir?

Abraham ibn Daud kimdir ve ne yapmıştır? Abraham ibn Daud hayatı ve eserleri hakkında bilgi.

Papua Yardımsever Soruldu on 28 Ağustos 2017 Kategori : Biyografi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Abraham ibn Daud; (d, y. 1110, Tuleytule [Toledo] – ö. y. 1180, Tuleytule, Kastilya), hekim ve tarihçidir. Aristoteles’in yazılarını sistematik bir biçimde ele alan ilk Yahudi filozoftur. Günümüze yalnızca İbranice metni ve Almanca çevirisi ulaşmış olan Sefer ha-emuna ha-rama’ (Yüce İman Kitabı) adlı felsefe yapıtından çok, Sefer hakabala (Gelenek Kitabı) adlı tarihiyle tanınır.

İbn Daud’un tarihi, Talmud’da derlenen Yahudi Sözlü Şeriatı yerine, yalnızca kutsal metinleri güvenilir kabul eden heretik Yahudi tarikatı Karailerin hahamlık otoritesine yönelttikleri saldırılara bir yanıttır. Bu yapıtta Musa’dan sonra hahamlık geleneğinin kesintisiz gelişimini göstermeye çalışır ve dönemin sinagogları, dinseli uygulamaları ve İspanyol Yahudileri üzerine oldukça değerli bilgiler verir.

11. yüzyılın ünlü hekim ve filozofu İbn Sina ile öteki Müslüman yazarların etkisiyle Aristotelesçiliği benimseyen İbn Daud’un özgür irade sorununa bir çözüm getirmek amacıyla kaleme aldığı Emuna ha-rama, fizik, metafizik, din ve etik konularını ele alan üç bölümden oluşur. Bu yapıt 12. yüzyıl hahamlarından İbn Meymun’un Aristoteles üzerine daha titiz araştırmalarından sonra önemini yitirmeye başlamıştır.

karsiyakali Yardımsever Yanıtın girişi : on 28 Ağustos 2017.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.