Achim von Arnim Kimdir?

Achim von Arnim kimdir ve ne yapmıştır? Achim von Arnim hayatı ve şiirleri hakkında bilgi.

mahalle Çaylak Soruldu on 19 Temmuz 2018 Kategori : Biyografi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Achim von Arnim; asıl adı Karl Joachim Friedrich Ludwig Von Arnim (d. 26 Ocak 1781, Berlin – ö. 21 Ocak 1831, Wiepersdorf, Brandenburg, Almanya), Alman halk şiirlerini derleyerek Alman romantizmine önemli katkıda bulunmuş araştırmacı, oyun yazarı, şair ve öykücüdür.

Heidelberg Üniversitesi’nde öğrenciyken Clemens Brentano ile birlikte ünlü Alman halk şarkıları derlemesi Des Knaben Wunderhorn’u (Çocuğun Büyülü Borusu) yayımladı. Derleme, başlığını içindeki ilk şiirden almıştı; şiirde, imparatoriçeye büyülü bir boru veren bir genç anlatılıyordu. Derlemenin 1805’te yayımlanan (1806 tarihli) ilk cildi Goethe’ye ithaf edilmişti. Yapıt Goethe tarafından övülmekle birlikte, başka araştırmacılarca felsefi yetkinlikten yoksun olmakla eleştirildi. Yapıtın yayımlanması 1808’de tamamlandı.

Arnim’in çok sayıdaki oyun, şiir ve romanı bugün neredeyse unutulmuştur. Gerçekçilikle fanteziyi tuhaf biçimde kaynaştıran öykülerinden birkaçı ise bugün Alman düzyazı edebiyatının önemli ürünleri arasında sayılır.

Papua Yardımsever Yanıtın girişi : on 19 Temmuz 2018.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.