Agostino Bassi Kimdir?

Agostino Bassi kimdir ve ne yapmıştır? Agostino Bassi hayatı ve çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Zoe Yardımsever Soruldu on 12 Nisan 2018 Kategori : Biyografi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Agostino Bassi (d. 25 Eylül 1773, Lodi yakınları – ö. 8 Şubat 1856, Lodi, İtalya), birçok hastalığın mikroorganizmalardan ileri geldiğini bularak Louis Pasteur’ün çalışmalarına öncülük eden İtalyan bakteriyoloji bilginidir.

1807’de, mal de segno (muskardin ya da kireç hastalığı) denen ve İtalya ile Fransa’da büyük ekonomik kayıplara yol açan ipekböceği hastalığını araştırmaya başladı. Yirmi beş yıl süren gözlem ve deneyleri sonucunda, hastalığın bulaşıcı olduğunu ve asalak bir mantardan kaynaklandığını kanıtladı. Sonradan Botrytis paradoxa (bugün Beauvaria) bassiana adı verilen bu mantarın, dokunma yoluyla ya da yiyeceklerle ipek-böceklerine bulaştığı sonucuna vardı.

Bulgularını del mal del segno, calcinaccio o moscardino (1835; Kireç Hastalığı ya da Muskardin Üzerine) adlı yapıtında açıklayan Bassi, bitki, hayvan ve insan hastalıklarından çoğunun hayvansal ya da bitkisel asalaklardan kaynaklandığı yolunda önemli bir genellemeye vardı. Böylece, Pasteur ve Robert Koch’un geliştirecekleri hastalık yapıcı mikroorganizmalar kuramının temellerini attı.

HenryMorgan Yardımsever Yanıtın girişi : on 12 Nisan 2018.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.