Akupuntur Ne Zaman Bulundu?

Akupuntur nedir ve ne zaman bulunmuştur? Akupuntur nerelere ve neden uygulanır? Akupuntur hakkında bilgi verir misiniz?

Gorkem Bilgili Soruldu on 14 Ağustos 2019 Kategori : Genel.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Akupunktur, eski Çin’de kullanılmakla birlikte günümüzde de yaygınlık kazanan bir tedavi yöntemi. Mikropsuzlaştırılmış iğnelerin belli noktalara batırılmasıyla uygulanır. İÖ 2800’den beri Çin’de, 6. yüzyıldan beri Japonya’da uygulanmaktadır. 12. yüzyılda doğudan dönen papazlar bu yöntemi Avrupa’ya getirdiler.

Günümüzde dünyanın pek çok ülkesinde uzmanlarca migren, bronşit, astım gibi hastalıkların iyileştirilmesi kadar kötü alışkanlıkların (sigara, alkol) bırakılması için de uygulanmaktadır. Uzmanların “bir septomun (belirtinin) ortadan kaldırılması için ters bir uyarı oluşturmak için” yapıldığını söylediği tedavide kullanılan iğneler her ülkede değişir. Çin’de bakır iğneler, Japonya’da (her hastalık için ayrı olmak üzere) altın, platin, gümüş, krom vb maddelerden yapılan iğneler kullanılır. Akupunktur yapılacak noktalar 350’den çoktur. Çin’de “akupunktur” insan vücudundaki “aydınlık ve karanlık güçlerin (Yang ve Yin)” dengesini sağlamak için kullanıldığını ileri süren görüşün bilimsel açıklaması bugüne kadar yapılamamıştır.

İkinci Dünya Savaşı’nda atom bombasının kullanılışından sonra oluşan yaraların iyileştirilmesi için uygulanan Moksibustion da akupunktura benzer bir yöntemdir. Akupunktur noktalarında artemisia bitkisinin tozlarının yakılmasıyla uygulanır.Akupunktur noktalarına ısıtılmış iğnelerin batırılmasına ignipunktur denilir.

historik Yardımsever Yanıtın girişi : on 14 Ağustos 2019.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.