Altın İlke Nedir?

Matta incilinde geçen altın ilke nedir kısaca açıklar mısınız

Christophe Çaylak Soruldu on 26 Ağustos 2018 Kategori : Dini Bilgiler.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Altın îlke, Matta İncili’ndeki “İnsanların size ne yapmalarını istiyorsanız, siz de onlara öyle yapın” biçimindeki öğüt (7: 12). Bu ilke, bir Hıristiyanın komşusuna nasıl davranması gerektiğinin bir özeti olup, aynı zamanda temel bir ahlak ilkesini belirtir.

Cümlenin “Sana yapılmasını istemediğini başkalarına yapma” biçimindeki olumsuz hali Didakhe ve “Aristidas’ın Savunması” adlı 2. yüzyıl belgelerinde görüldüğü gibi, aynı zamanda dinsel içerikli ilk soru-cevap kitapçıklarında da yer almış olabilir. Eski Ahit’in Tesniye Kitabı’ndaki “Yabancıyı (konuğu) sev” biçimindeki buyruğu da anımsatır.

Ama bu öğüt yalnızca Hıristiyanlığa özgü değildir. Gene bu biçimiyle Tobit Kitabı’nda (4: 15), Hillel (İÖ 1. yy) ve İskenderiyeli Philon (İÖ ve İS 1. yy’lar) gibi büyük Yahudi bilginlerinin yazılarında ve Konfüçyüs’ün (İÖ 6. ve 5. yy’lar) Lun yu’sünde (Söyleşiler) yer alır. Ayrıca, Platon’un, Aristoteles’in, İsokrates’in ve Seneca’nın yapıtlarına da girmiştir.

ankara Çaylak Yanıtın girişi : on 26 Ağustos 2018.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.