altın kambiyo sistemi ne demek

altın kambiyo sistemini kısaca açıklar ve tanımlar mısınız?

Guido Çaylak Soruldu on 26 Ağustos 2018 Kategori : Ekonomi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

altın kambiyo sistemi, bir ülkenin para birimiyle altın arasındaki pariteyi başka bir ülkenin parası yoluyla kuran sistem. Altın kambiyo sistemini uygulayan ülkenin kambiyo senetleri, belirli bir oran üzerinden altına çevrilebilen bir yabancı parayla değiştirilebilir. Böylece bu sistemi uygulayan ülke, altın standardındaki kadar büyük miktarda altın rezervleri tutmak zorunda kalmadan, kendi parasını altın paritesine bağlayabilir.

Altın kambiyo sistemi, I. Dünya Savaşı’ndan sonra, rezerv amaçlı altın arzının yetersiz kalması nedeniyle önem kazandı, ingiliz sterlini ve dolar en yaygın kabul gören rezerv paralar oldular. Rezerv paraların belirli değişim oranlarını korumaları koşulu, bu paraları çıkaran ülkelerin, kendi iktisadi sorunlarını çözmede para politikası önlemleri uygulama olanaklarını daraltır. Bugün altın rezervlerinin kullanımı, hemen hemen yalnızca uluslararası işlemlerde hesapların kapatılmasıyla sınırlıdır.

makedonya Çaylak Yanıtın girişi : on 26 Ağustos 2018.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.