Alyattes Kimdir? Lidya Kralı olan Alyattes Hakkında Kısa Bilgi Verir misiniz?

Lidya kralı Alyattes ile ilgili bilgi verir misiniz?

Sheldon Çaylak Soruldu on 17 Şubat 2020 Kategori : Biyografi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Alyattes (ö. İÖ y. 560), fetihleriyle Orta Anadolu’nun batısında güçlü, ama kısa ömürlü Lidya Devleti’ni (İÖ y. 619 – y. 560) kuran kral. Babası Kral Sadyattes’in yerine geçtikten kısa süre sonra, Anadolu’nun güneybatı kıyısındaki Yunan kenti Miletos’a karşı aralıksız beş yıl akınlar düzenledi, kentin çevresindeki tarım alanlarını yakıp yıktı.

Sonra doğuya yönelerek beş yıl boyunca da Medlerle savaştı. Bu savaş da bir güneş tutulması nedeniyle sona erdi. Alyattes güneyde Karyalılar, doğuda göçebe Kimmerlerle de savaştı. Karya ülkesini fethetti, Kimmer-leri de Batı Anadolu’dan sürmeyi başardı. Batıda Smyrna’yı da (İzmir) ele geçirip büyük bölümünü yerle bir etti. Ölümünden sonra yerine, zenginliği destanlara giren oğlu Kroisos geçti. Alyattes’in mezarı Herodotos’ un da anlattığı gibi Manisa’nın Salihli ilçesinin yakınlarında, Lidya’nın merkezi Sardes kenti yıkıntılarının 11 km kadar kuzeyindedir.

ankara Çaylak Yanıtın girişi : on 28 Eylül 2018.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.