Amenouzume Nedir?

Amenouzume nedir, kimdir? Amenouzume  mitolojideki yeri, hakkında bilgi.

Tesla Çaylak Soruldu on 22 Haziran 2017 Kategori : Mitoloji.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Amenouzume, tam adı amenouzume no mikoto, Japon mitolojisinde gök tanrıçasıdır. Bir mağaraya kapanarak dünyayı ışıktan yoksun bırakan Güneş Tanrıçası Amaterasu’yu doğaçtan gelme dansıyla ayartıp dışarı çıkarmıştır.

Kurtpençeleri ve sakaki ağacı yapraklarıyla süslenen Amenouzume, şenlik ateşleri yaktıktan sonra bir fıçının üzerine çıktı. Bir yandan vücudunu sergilerken kendinden geçercesine attığı çığlıklar ve yaptığı ilahi dans toplanmış olan tanrıları öylesine keyiflendirdi ki, onların gürültülü kahkahalarını merak eden güneş tanrıçası mağarasından çıktı.

Amenouzume dansçıların koruyucu tanrıçasıdır. Şinto dinsel törenlerinde kullanılan ve kagura olarak bilinen klasik müzik ve dansın onun gösterisiyle başladığı söylenir. Halk mitolojisinde, çoğu kez, dişiliğin başlangıcının kişileşmiş biçimi olarak, erkekliği temsil eden ve kutsal torun Ninigi’ye dünyaya indiğinde kılavuzluk yapan Sarudahiko ile birlikte anılır. Amenouzume ve Sarudahiko kimi zaman karı koca olarak da tasvir edilir.

yakarimdolarlari Yardımsever Yanıtın girişi : on 22 Haziran 2017.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.